Ďáblova dílna (2007)

Ďáblova dílna (2007)

Rakousko/Německo 2007, Die Fälscher, režie a scénář podle románu Adolfa Burgera: Stefan Ruzowitzky, kamera: Benedict Neuenfels, střih: Britta Nahler, hudba: Marius Ruhland, hrají: Karl Markovics, August Diehl, Devid Striesow, Martin Brambach, August Zimer

99 minut, 16 mm (zvětšeno na 35 mm), 1.85:1, barevný

Oskar za nejlepší zahraniční film, nominace na Zlatého medvěda na MFF v Berlíně

Salomon Sorowitsch (Karl Markovics) je špičkový padělatel bankovek. Sedí na břehu moře Monte Carla, je těsně po válce a jeho kufr je plný peněz. Za chvíli to v casinu pořádně roztočí. Má k tomu dobrý důvod. Právě prošel peklem a přežil. Z podvodníka, kdy falšoval pro lepší život se stal falzifikátorem peněz, aby vůbec nějaký život mohl žít. V koncentráku v Mauthausenu nacisté striktně kastují a Židy elitářsky rozdělují.

Ďáblova dílna (2007)

Nepatřím mezi příznivce holocaustových filmů, někdy se kolikrát dostaví pocit, že tvůrci si z dramaticky nosného tématu činí omluvu za svou tvůrčí neschopnost. Ďáblova dílna však patří do úplně jiné ligy a i díky střízlivé 99 minutové délce řekne všechno, co je potřeba a přitom to zvládne i bez povinného tlačení na pilu, i když počítejte samozřejmě i s řadou otřesných scén.

Ďáblova dílna zpracovává skutečný příběh a je zajímavá právě v tom, že se nejedná o žádný zprostředkovaný příběh, který byl účelně manipulován, ale o převyprávění reálné osoby, jež si může každý bez problémů dohledat. Příběh člověka, podle kterého byl film natočený si můžete přehrát ve videoarchivu České televize v pořadu Na plovárně s Markem Ebenem. Hledejte ho jako Na plovárně s Adolfem Burgerem.

Ďáblova dílna (2007)

Režisérem filmu byl Stefan Ruzowitzky a volba režiséra pro takto vážný film se neobešla bez kontroverze. Režisér totiž proslul brutální horrorovou sérií Anatomie a filmografií nevalné úrovně, která milovníky kvalitní kinematografie vždy spolehlivě zvedne z vyhřáté rozvrzané dřevěné sedačky. Na druhou stranu minimálně první Anatomie je velmi obstojný film. A aby toho nebylo málo je také celkem vytížený režisér reklam a videoklipů. Nicméně svou režijní vizí producenty a investory přesvědčil a čas mu dal za pravdu, že předsudky někdy zkrátka nejsou na místě. Od tohoto filmu se režisérovi Ruzowitzkymu jako zázrakem vymazal celekm průměrný kredit a nahradil ho punc Oskarového lesku.

Filmový projekt se pečlivě plánoval již od roku 2004 a vývoj scénáře byl podpořen řadou rakouských, německých a potažmo evropských grantů. Celkový rozpočet se pohyboval mezi 3,5 – 4 miliony eur a natáčelo se na skutečných lokacích, které vidíme ve filmu. Filmaři skutečně navštívili Monte Carlo, Vídeň, Postupim a natáčelo s pochopitelně i v legendárním ateliéru v Babelsbergu.

Ďáblova dílna (2007)

Film tak nakonec skvěle slouží skutečné události, podle které byl natočen a umožňuje brilantní herecké sólo Karla Markovicse, který zde podává životní výkon. Rakouská filmová akademie snímek vyslala na Oskary a ten ho také jako první a zatím jediný film v historii rakouské kinematografie získal.

Celosvětově byl snímek nadmíru úspěšný. Vydělal přes 19 milionů dolarů a mimochodem nejvíce diváků ho vidělo sestupně v USA, Španělsku, Rakousku, Velké Británii, Mexiku, Německu a v Japonsku.

Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí a na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist