Tak jde čas s Eddie Murphym

Tak jde čas s Eddie Murphym

Tak jde čas s Eddie Murphym

Být komikem je zvláštní diagnóza. Přestože komiky obecenstvo miluje, oni sami mají stále pocit, že na druhém břehu řeky, tedy u dramat, jim pšenka pokvete tak nějak zeleněji. V Americe každého komika, který opustil svou zaběhnutou značku diváci poslali tam, kam podle nich patří. Jsou i výjimky, které potvrzují pravidlo. Velkým šokem pro filmové kritiky byl výkon Eddie Murphyho v nedávném dramatu Dreamgirls, kde jen zírali s otevřenou pusou, co herec předvádějící poslední dobou ponejvíce oslíka ve Shrekovi nebo Zamilovaného profesora vlastně přesvědčivě zvládne.


Tak jde čas s Eddie Murphym

Eddie Murphy se narodil před 50 lety v Brooklynu a je naprosto neuvěřitelné, jak ten chlap dnes vypadá a jak jiskrný pohled si uchovává. Zklamáním je, že sice nebude moderovat Oskary, nakonec se jich po letech opět chopí povolaný Billy Crystal, ale rozhodně nepatří do starého železa. Jeho filmy vydělaly hodně přes 6 miliard dolarů a na světě se prohání 8 dětí, ke kterým se jako otec hrdě hlásí. Pochopitelně, že jeho kariéra není bez mráčku, ale nemůže to být ani jinak, když nás jeho průpovídky baví již přes 30 let.

Eddie Murphy se dostal do šoubyznysu už jako malé robě a v době těžké puberty bavil své okolí neuvěřitelnými komediálními výstupy v klubech, tak jak je zníme z pořadu Na stojáka. Možná je dobré dodat, že ještě před kluby svá čísla zkoušel na náhodné kolemjdoucí v ulicích New Yorku. Když mu bylo 19 let objevil se v legendárním pořadu Saturday Night Live, kde si dělal legraci z klišé o Afroameričankách a stal se přes noc miláčkem Ameriky.

Tak jde čas s Eddie Murphym

Svůj filmový debut natočil v roce 1982 po boku Nicka Nolteho ve skvělé buddy komedii 48 hodin. Jeho postava mukla pomáhajícího drsnému policajtovi uvedla řadu hollywoodských scenáristů na dementní myšlenku, že takovou roli zvládne každý začínající herec. Jenže chyba lávky. Murphy byl vtipný, dobře vypadal a publikum hýkalo blahem.

Tak jde čas s Eddie Murphym

V době kdy Jerry Bruckheimer ještě tvrdě makal na své kariéře a říkaly mu ne největší hvězdy oslovil začínající režisér Martin Brest Eddieho Murphyho k účinkování v akční komedii Policajt v Beverly Hills, kterou mu tým šesti scenáristů přepisoval na tělo. Výsledkem je jedna z nejlepších akčních komedií všech dob, která vydělala doslova jmění a Bruckheimer si mohl do svého slovníčku připsat další slovo – pokračování. Je to až s podivem, ale toto slovo si jako jeden z mála hitmakerů nikdy příliš neoblíbil.

Tak jde čas s Eddie Murphym

Role policajta Axela F. se stala pro jeho roli požehnáním a prokletím zároveň. Diváci ho v ní vždy toužili vidět. Zatímco v jedničce bylo hodně drsného humoru, pak ve dvojce producenti reagovali na vzrůstající poptávku po drsné akci. Dvojka s loupežemi klenotnictví a typickým osmdesátkovým vizuálem Tonyho ScottaNepřítel státuSpy Game, Život v jednom dni) nešetřícím barevné filtry skončila kritickým fiaskem, jenže diváci brali kina útokem.

V této době byl Murphy na vrcholu. Vyprodával obrovské haly, kde vyprávěl veselé příběhy a na kontě se mu objevovaly miliony dolarů. Každý chtěl kousek Eddieho domů. V ten moment se v něm však cosi zlomilo. Když od vás každý očekává smích a zábavu a považuje vás za cvičenou opičku, začnete toho mít najednou dost. Murphy zaměstnal kolem sebe neprostupnou bariéru asistentů a právníků a ze svého jména vybudoval nejdražší značku hereckého šoubyznysu. Ve svém volném čase se pak stýkal s Michaelem Jacksonem a režisérem Johnem Landisem, se kterými ho pojila láska k horrorům a technologickým novinkám. Ve stejné době se začínají v novinách objevovat zprávy o tom, že Murphy se zbláznil. On se nezbláznil, jen přestal s médii komunikovat, a to se jak známo nevyplácí.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist