Match Point – Hra osudu (2005)

Match Point - Hra osudu (2005)

Velká Británie/Lucembursko/USA 2005, režie a scénář: Woody Allen, kamera: Remi Adefarasin, střih: Alisa Lepselter, hudba: archivní nahrávky zejména se zpěvem Enrica Carusa, úryvky z oper Macbeth, Rigoletto, La Traviata, Il Trovatore, hrají: Jonathan Rhys-Meyers, Scarlett Johansson, Emily Mortimer, Matthew Goode, Brian Cox, Penelope Wilton, James Nesbitt

124 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší původní scénář, nominace na Cézara za nejlepší zahraniční film, Goya za nejlepší evropský film roku,

Londýn – Chris Wilton (Jonathan Rhys-Meyers) je irský mladík, který byl dosud relativně úspěšný na světových tenisových kurtech. Cítí však, že v tomto oboru nemá naději dosáhnout vrcholu a proto začne trénovat v luxusním londýnském tenisovém klubu hrající smetánku anglické vyšší třídy. Jedním z hráčů je i přátelský Tom Hewett (Matthew Goode – Watchmen – Strážci), který Chrise uvede do společnosti a potažmo i do rodiny, kterou Chris oslní svým vkusem a širokým rozhledem, když se do něj zamiluje Tomova kamarádská sestra Chloe (Emily Mortimer – Harry Brown, Prokletý ostrov).

Na jedné rodinné party na panství Hewettů se Chris seznámí i s mimořádně atraktivní americkou začínající herečkou a Tomovou snoubenkou Nolou Rice (Scarlett Johansson – Zaříkávač koní), ke které vzplane doslova animální vášní. Čas běží. Tom se s pro rodinu nepřijatelnou Nolou rozejde a Chris se s Chloe ožení. Chris má lukrativní zaměstnání, rodinné zázemí, přátele a po setkání s Nolou i milenku. Jenže jeho nejoblíbenější četbou je Dostojovského Zločin a trest.

Match Point - Hra osudu (2005)

Ačkoliv Woody Allen točí každý rok na Realfilmu dosud nenelaznete jeho profil. To neznamená, že bychom na new yorskou legendu, která patří spíš do Evropy než do Ameriky nějak zapomínali. Naopak jeho poslední tvorba znamená, že Allen bez problémů drží krok s mladšími kolegy a výměnou svého štábu dostala jeho tvorba zbrusu nový impuls. Nicméně i u nás naleznete recenze na zajímavé filmy Poznáš muže svých snů a zejména brilantní Půlnoc v Paříži, která je regulérním světovým megahitem. K tomu, aby mohl natočit Půlnoc v Paříži je však potřeba zmínit dnešní film, který se právem řadí do Nové klasiky – tedy brilantních filmů vzniklých po roce 2000.

Match Point - Hra osudu (2005)

Impozantní diva Scarlett Johansson, která se stala konečně důstojnou představitelkou Allenových filmů po múzách Diane Keaton (Hezké vstávání) a Mii Farrow (The Kid Stays in the Picture) dodala jeho snímku Match Point rozměr monumentálního autorského výrazu. A přitom to tak vůbec nemělo být. Pro hlavní roli byla oslovena Kate Winslet (Nákaza), která měla bát úlitbou britským producentům. Odmítla z rodinných důvodů a na její místo přišla Američanka Johansson. To však není jediná a hlavní přednost tohoto filmu.

Woody Allen si vybral pro svůj autorský film Match Point témata společenského vzestupu a manželského trojúhelníku, který ozvláštnil prvky romance, thrilleru a dramatu. Režiséři zrají jako víno a s přibývajícím časem buď nepříjemně zakysnou a nebo příjemně překvapí. Woody Allen po 40 letech na režisérské stoličce překvapil. Už dříve se ve svých filmech obdivně vyjádřil k celé řadě skvělých režisérů a často skutečně zazářil. Tentokrát lavíruje občas s hitchcockovskými motivy, ale komplexně je to jeho film.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist