Několik vět a videí o Tarsemu Singhovi

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Nejslavnější český světový režisér reklam současnosti Ivan Zachariáš jednou řekl:,,Nejhorší je dát si laťku nízko a pak jí nepřeskočit.“ Tarsem Singh si laťku nízko rozhodně nedal a co je důležitější, přeskočil. Letos je tomuto režisérovi indického původu, kterému se běžně říká jen Tarsem, kulatých 50 let.

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Od začátku se vyznačuje eklektickým vizuálním stylem, kdy dovede vykouzlit skutečně úchvatné záběry. Jeho tvorba reklam patří mezi nejlepší v celém oboru a rozhodně nezapře silný akcent na vizualitu a na oblíbenost temnějších látek. Mimochodem Tarsem Singh je jenom jeden ze dvou režisérů v celém reklamním průmyslu, jenž nemusí pracovat podle storyboardu a dokonce ho ani nikomu ukazovat. Na zajímavé reklamy z jeho tvorby se podívejte zde.

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Ve filmu debutoval v roce 2000 netradičním psychologickým horrorem Cela. Carl Stargher je úchylný masový vrah, který své oběti topí za zvláštních podmínek. Zavře je na určitou dobu do skleněné cely a postupně jí napouští vodou. Je však odhalen a FBI ho zadrží. Jenže Stargher upadne do kómatu. Dr. Catherine Deon (Jennifer Lopez) právě vyvíjí nový program, kdy se dostane do mysli sledovaného objektu a žije tam vlastně jako v jiné realitě. Pro FBI se tak stává jedinou šancí, jinak vrah utopí další oběť.

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Cela je vytříbený vizuální produkt, kde Tarsem využil možnosti nabídnutého příběhu a představil nám něco, co jsme do té doby ani náhodou neviděli. Herci se stávají pouze kulisami v tomto ojedinělém a nesmírně zajímavém filmu, který rozhodně nepatří mezi filmy pro méně otrlé diváky. Perfektní vizualice snových sekvencí, zajímavá technická řešení a nádherné kostýmy přebíjí absurdnost zápletky.

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Ve filmu kombinuje odkazy na světová náboženství nebo slavná umělecká díla a neušetří nás ani takových pohledů jako rozřezaný kůň na kusy, masturbace se zasekanými kovovými háčky v těle nebo silně naturalistické scény, kdy se topí oběti za snad až příliš realistických vzlyků. Nezapomenu, jak jsem tento film poprvé viděl v osmnácti letech v multiplexu v pražské Hostivaři. Celý sál byl tvořený podivnými individui v černých pláštích a nechyběl ani podivný muž za tlustými skly plastových brýlí s masitými černými obroučkami. Každopádně bylo to poprvé, co jsme ocitli v mysli masového vraha jehož svět odvolává na slavná díla světového umění.

Látka to sice nebyla pro každého, ale film jenom v kinech vydělal při 30 milionovém rozpočtu přes 104 milionu dolarů.

Jednoznačný úspěch ovšem nepředznamenal slibně rozjetou kariéru, a to ani v tom případě, že se k jeho dalšímu filmu pozitivně vyjádřili a dokonce na něm i participovali takové výrazné filmové osobnosti David Fincher a Spike Jonze. Kritici jeho film The Fall do jednoho sestřelili z planety a největší nálož dostal v renomovaném Variety. Tarsem k tomu řekl v jednom rozhovoru:,,Některý lidi říkali, že to byla největší věc, co se udělala od vynálezu krájeného chleba a někdo řek, že je to absolutní sračka a já si v duchu říkal. To je přece super, přesně takhle jsem to chtěl udělat.“

Trailer k tomuto zajímavému filmu si přehrajte tady.

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Již 24.listopadu také vstoupí do českých kin ostře sledovaný film Tarsema Singhe Válka bohů neboli Immortals. Příběh se odehrává mnoho let poté, co Bohové zvítězili nad Titány. Mocný šílenec král Hyperion (Mickey Rourke) vyhlásí válku všemu lidskému. Nashromáždí krvežíznivou armádu, které vlastní rukou znetvoří. Hyperion plundruje Řecko ve snaze najít zbraň obrovské účinnosti – Epirův luk. Ten kdo má tuto zbraň může totiž osvobodit Titány uvězněné Bohy v hoře Tartaros. A je nad slunce jasné, že ti dychtí po pomstě. Zbraň v rukou tohoto zlosyna by pak nejen zahubila všechny Bohy, ale i celý lidský druh. Jenže zákon zní jasně. Bohové se nesmí plést do lidských záležitostí. Jediný, kdo by nakonec měl šanci armádu zastavit je mladý rek Théseus (Henry Cavill), kterého tajně vybral samotný Zeus. Info také zde.

Několik vět o Tarsemu Singhovi

Na recenzi si tedy budeme muset ještě pár dní počkat, ale myslím si, že Tarsem Singh je jednoduše záruka vizuálního zážitku paar excellence. Český trailer je zde.

Přidat komentář

TOPlist