Obchodník se smrtí (2005)

Obchodník se smrtí (2005)

Francie/USA 2005, Lord of War, režie a scénář: Andrew Niccol, kamera: Amir Mokri, hudba: Antonio Pinto, střih: Zach Staenberg, hrají: Nicolas Cage, Jared Leto, Bridget Moynahan, Ethan Hawke, Ian Holm

122 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Zvláštní uznání amerických kritiků na výročních cenách National Board of Review za mimořádný snímek

Film:

Yury Orlov (Nicolas Cage) prožil svých prvních dvacet let v Malé Oděsse v New Yorku, kde jeho rodiče, kteří tam přišli z Ukrajiny, provozují restauraci. Yury je ambiciózní a málo vydělávající restaurace ho nenaplňuje, proto se rozhodne k vlastnímu obchodu a jeho artiklem se stanou zbraně všeho druhu. Podle hesla každý dvanáctý na světě má střelnou zbraň, tak jak ozbrojit těch zbylých jedenáct, začne sledovat válečné konflikty a dodávat do nich samopaly a munici. Jenže i Yury je schopen se zamilovat a mít rodinu a po zločinu zákonitě musí přijít trest.

Velmi zajímavý scenárista Andrew Niccol ( Truman Show) se již několikrát pouštěl i do režie (Gattaca, aktuálně mimořádný Vyměřený čas), ale výsledky jeho snažení diváci až tak vstřícně neuvítali. Jeho film Obchodník se smrtí je padesátimilionová velká herecká příležitost Nicolase Cage, který film zároveň i spoluprodukoval.

Obchodník se smrtí (2005)

Snímek vznikl mimo hollywoodská studia, což je vzhledem k jeho námětu dost pochopitelné. Natáčel se také u nás. Naši zbrojíři proslavili snímek poněkud drsnou historkou. Tvůrci pro jednu scénu potřebovali velké množství samopalů AK-47 a jejich nákup je vyšel levněji, než kdyby si je měli půjčit. Pak ovšem nevěděli, co se zbraněmi dělat, protože se nechtěli dostat do stejné pozice jako jejich ústřední hrdina. Při natáčení masivní scény s tanky zorganizovali dokonce takové manévry, že to způsobilo poplach v amerických tajných službách, kteří si mysleli, že v Čechách začíná nějaký válečný konflikt, ale filmaři před tím varovali NATO.

Film je zajímavou směsí morality, černé komedie, romance a kriminálního dramatu. Má své specifické tempo a bohužel obsahuje i celou řadu hluchých míst, ovšem nabízí celou řadu překvapivých a velmi odvážných momentů.

Obchodník se smrtí (2005)

Režisér si zvolil kvalitní obsazení. Nicolasi Cageovi (Špatnej polda, Hon na čarodějnice, Hadí oči, Proroctví) je těžko co vytknout a vedlejší role zvládají herci velmi dobře, což platí zejména o Bridget Moynahan v roli Yuryovy manželky (vystřídala plánovanou Monicu Belucci, která se nemohla vyvázat z nasmlouvaných projektů), Jareda Leta jako Yuryova bratra a Iana Holma jako bezcharakterního obchodníka se zbraněmi těžícím ze studené války. Nejméně prostoru bohužel dostal Ethan Hawke (Před soumrakem, Před úsvitem, Gattaca, Training Day), který ve filmu pouze statuje.

Film byl již po premiéře ostře diskutovaný za realistické zobrazení násilí a otevřenou konfrontaci s prezidentem Georgem W. Bushem. Film se nakonec zaplatil a slavil slušný úspěch i v Americe, i když až na DVD. Obraz byl v americké distribuci však záměrně oříznut z širokoúhlého formátu. Zajímavé je, že předobraz Orlova byl na konci loňského srpna zatčen, což se poněkud liší od vyznění snímku a smutné je konstatování, že od té doby, co Cage financoval tento film se stal centrem mediální kampaně amerických úřadů především pak FBI, kdy byl obviněn z krácení daní.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist