Pokání (2007)

Pokání (2007)

Velká Británie/Francie, Atonement, režie: Joe Wright, scénář: Christopher Hampton podle románu Iana McEwana, kamera: Seamus McGarvey, hudba: Dario Marinavelli, střih: Paul Tothill, hrají: Keira Knightley, James McAvoy, Romola Garai, Saoirse Ronan, Brenda Blethyn

123 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Oskar za hudbu, nominace na Oskara – film, výprava, kamera, kostýmy, scénář, herečka ve vedlejší roli (Saoirse Ronan), BAFTA – nejlepší film, výprava a desítky dalších cen a nominací

Je polovina 30. let 20. století a na britském venkovském sídle se chystá početná sešlost. Hlavními aktéry jsou dospívající Cecilia (Keira Knightley) s Robbiem (James McAvoy) a třináctiletá dívka Briony (Saoirse Ronan) s velkou fantazií. Nešťastnou shodou okolností a díky drobné lži dochází k tragédii. Nařčený Robbie je křivě odsouzen za zločin a jeho odpykání trestu je přerušeno začátkem války. Jedna noc změnila příliš mnoho životů a autor románu má pro nás ještě celou řadu peripetií.

Pokání (2007)

Vyprávět Pokání není jednoduchý úkol a připravili bychom se při jeho sledování o momenty překvapení, které režisér Joe Wright ve svém strhujícím dvouhodinovém filmu nachystal. Režisér Wright je nesmírně talentovaný autor a docela mě mrzí, že jeho filmy mají sestupnou kvalitativní tendenci. Film Hanna byl z mého pohledu naprosto úděsný a nekoukatelný, to ovšem neplatí o Pokání, jehož výroba rozhodně nebyla procházka růžovým sadem.

Film se natáčel kvůli koprodukčním podmínkám jak ve Francii, tak ve Velké Británii, přičemž je docela paradox, že to krásné venkovské staroanglické městečko bylo postaveno jako dekorace ve Francii. Jeho výroba stála filmový štáb kulatý 1 milion liber.

Nejnáročnější scéna byla po formální stránce skutečně velmi zdařilá pětiminutová sekvence v Dunkirku na pláži. Filmaři měli na natočení této scény jenom dva dny, naprosto nevyhovující světelné podmínky a 1000 komparsistů. Mimochodem komparsisté za natáčení obdrželi od produkce 50 liber, abyste měli srovnání. Pokud máte zkušenosti s organizováním komparsu, potažmo jste si to někdy vyzkoušeli na vlastní kůži, asi si dovedete představit jaké peklo to muselo být. Wright navíc scénu pečlivě naplánoval a rozkreslil a mohl jí opakovat pouze pětkrát. Díky zdařilé postprodukci pak divák nepozná, že filmová verze byla použita ze dvou jetí za dost odlišných světelných podmínek – stmívání a rozbřesku (scénu, která se zapsala do učebnic filmové režie si přehrajte zde).

Pokání (2007)

A propos vizuál. Za ten je zodpovědný vynikající kameraman Seamus McGarvey (Hodiny, plánovaní Avengers), který pro retrospektivní scény použil starého osvědčeného kameramanského triku, že přes čočky natáhl punčochy. Zatímco někteří kameramani si je půjčují od svých manželek, McGarvey si je zakoupil u Diora.

Veledůležitou úlohu ve filmu má ovšem i zvukový design celého snímku. Strhující jsou už úvodní titulky a snímek má i skutečně velmi podařenou hudbu od Daria Marianelliho, který si za film odnesl Oskara plným právem.

Pokání (2007)

Pokání má styl, solidní tempo a nadstandardní herecké výkony, které učinilo z této 35 milionové produkce jednu z největších filmových událostí roku 2007. Podívejme se na herecké výkony trochu podrobněji. Musíme uvažovat samozřejmě v té míře, že film se odehrává ve třech časových liniích a rozhodně se nejedná o lineární vyprávění.

Někteří herci jsou tudíž na plátně delší domu a někteří jen pár záběrů, přesto není tento snímek hereckým koncertem nějakého sólového hráče. V paměti sice zřejmě nejdéle zůstane tehdy třináctiletá Saoirse Ronan (Útěk ze Sibiře), ale ostatní hráči jako James McAvoyPoslední skotský králWanted, X-Men: První třída, The Conspirator), Keira Knightley, Brenda Blethyn nebo Romola Garai (Renesance) rozhodně nezůstávají pozadu.

Film Pokání utržil v celosvětových kinech 130 milionů dolarů a potvrdil status Keiry Knightley jako mezinárodní hvězdy a vytknout se mu dá skutečně jen máloco. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist