Vyměřený čas (2011)

Blíží se stylové sci-fi In Time

In Time, USA 2011, režie a scénář: Andrew Niccol, hudba: Craig Armstrong, kamera: Roger Deakins, střih: Zach Staenberg, hrají: Justin Timberlake, Amanda Seyfried, Cilian Murphy, Johny Galecki, Olivia Wilde, Will Harris

105 minut, 2.35:1, HDCAM, ProRes 4:4:4, digitál (2K), barevný

V budoucnosti lidé přestanou stárnout po dosažení věku 25 let a pokud budou chtít dál žít, musí tvrdě pracovat, aby si mohli koupit více času. A nebo si musí něco vyžebrat či ukrást. Zkrátka, chceš-li žít, zaplať, ber kde ber. Hlavní hrdina Will Salas (Justin Timberlake) bohatý není a každou minutu si musí doslova vybojovat. V momentě, kdy je obviněný z loupežné časovraždy, kterou nespáchal, bere si se zbraní v ruce krásnou rukojmí (Amanda Seyfried) a pokusí se změnit systém.

Novozélandský scenárista a režisér Andrew Niccol se sice pohybuje v mainstreamovém Hollywoodu, ale když má látku, která ho tíží vstupuje do nezávislých vod. Jen si připomeňme zajímavý film Obchodník se smrtí, kde hrál Nicolas Cage a jež se natáčel i u nás. Jeho nové sci-fi si bere na paškál korupci a moc peněz.

Vyměřený čas (2011)

Je to již 14 let, co mě Nicol naprosto uchvátil inteligentní sci-fi s přesahem Gattaca a od té doby se na režijní sesli posadil ještě u filmů S1moneAl Pacinem, kde stvořil poslušnou filmovou hvězdu a Obchodníka se smrtí o skutečném překupníkovi se zbraněmi s tváří Nicolase Cage. Ještě víc se ale prosadil jako scenárista, a to zejména filmy Truman Show Petera Weira a Terminál Stevena Spielberga.

Na první pohled zápletka trochu připomíná Loganův útěk, jehož remake je zrovna v preprodukci (více zde), ale Nicol si základní premisu pochopitelně upravuje podle svého.

Vyměřený čas (2011)

James Cameron jednou řekl, že ačkoliv má rád Hvězdné války, díky nim se ze sci-fi vytratily snímky jako podobenství, které formovaly žánr v 50. letech (viz. Průvodce filmovými sci-fi IIIIII). Zdá se však, že díky AvataruZdrojovému kóduPočátku nebo Správcům osudu se opět blýská na časy.

Každé nové sci-fi v redakci jako fanoušci žánru toužebně očekáváme a já jsem tento film vyhlížel zřejmě úplně nejvíc. A musím říct, že jsem dostal přesně to, co jsem dostat chtěl. Zajímavý příběh, propracované prostředí, velmi zajímavé hrdiny, nečekané zvraty, skvělé herecké výkony a především fantasticky promyšlený vizuál, který mě jako milovníka klasických filmů naprosto uchvátil.

Nicol skutečně dodržel pravidla filmu noir, který se tak po skvělém snímku Drive opět vrací na plátna kin. A naprostým výkřikem netušené rozkoše jsou lokace z brilantního klasického filmu Point Blank (zřejmě znáte jeho remake OdplataMelem Gibsonem), kde musel Lee Marvin bojovat s neúprosnou zločineckou organizací.

Vyměřený čas (2011)

Hlavní hvězdy filmu jsou stále nepříliš okoukané tváře Justina Timberlakea (The Social Network), Amandy Seyfried (Mamma Mia) a především Cilliana Murphyho (Batman začínáTemný rytíř,Počátek), který je herecky pochopitelně o třídu někde jinde a těším, kdy se konečně dostane do pozice opravdu vytíženého profesionála, kterým bezesporu je. Ostatní herci mají velmi výrazné tváře a velmi dobře se na ně kouká. Oko chlípníkovo potěší Olivia Wilde (Kovbojové a vetřelci, Tři dny ke svobodě, Tron: Legacy), která v propracované futuristické zápletce představuje matku hlavního hrdiny!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist