Beetlejuice (1988)

Danny Elfman

USA 1988, režie: Tim Burton, scénář: Michael McDowell, Warren Skaaren, kamera: Thomas E. Ackerman, hudba: Danny Elfman, střih: Jane Kurson, hrají: Alec Baldwin, Michael Keaton, Geena Davis, Catherine O´Hara, Winona Ryder, Jeffrey Jones

92 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Oskar za masky, nominace na BAFTA – masky a speciální efekty,

Novomanželé Barbara (Geena Davis) a Adam (Alec Baldwin) zahynou při dopravní nehodě a do svého domu se vrací jako duchové. Jenomže všechno je jinak. Krajina se změnila, venku jsou divné bytosti a na stole leží manuál s instrukcemi pro nebožtíky. Podle pokynů se musejí vydat na Úřad pro zesnulé, kde se po vyčkání fronty dozví, že mají ve svém domě setrvat následujících 125 let. Jenomže jejich příbuzná už jejich dům prodala nové rodině. Zoufalí manželé nemají trochu soukromí a pokusí se živé lidi vystrnadit, nakonec si v zoufalství najmou vymítače lidí z domu obývaným duchy – Beetlejuice (Michael Keaton).

Beetlejuice je jedním z prvních filmů Tima Burtona, který do té doby působil jako animátor u Disneyho, natočil pár krátkých filmů, včetně geniálního kraťasu Vincent, epizody do kultovního seriálu Alfred Hitchcock uvádí. a pro mnohé kultovní film Pee Wee´s Big Adventure.  Jeho raný snímek se vyznačuje neobyčejnou propracovaností, rafinovaností a tvůrčí vyzrálostí i u mnohem starších autorů naprosto nevídanou. Burton totiž obrátil duchařský příběh naruby a vzdal hold všem horrorům svého mládí. Ve filmu se tak nebudou vyhánět duchové jako v Paranormal Activity, ale přesně obráceně a navíc vtipně. A přitom byl scénář původně horror, který si Burton upravil k obrazu svému a nechal jej doplnit o spoustu vynikajících gagů a černohumorných hlášek, které nestárnou. Jen se podívejte.

Rafinovanou vizuální stránku propracoval i s důrazem na historii a lidové pranostiky. Nevěsta ve filmu je tak oblečená do červených šatů podle pořekadla:,,Married in red, better off dead.“ Ostatně i samotný název filmu byl pro producenty filmu i diváky ze začátku oříškem. Producenti tlačili na to, aby se film přejmenoval na ,,House Ghosts“, ale Burton trval, že se bude film jmenovat podle rudé hvězdy v souhvězdní Orionu Betelgeuse. Když studio nakonec začalo uvažovat, že by se film jmenoval podle názvu, který Burton vyslovil jako vtip ,,Scared Sheetless“, což je poněkud vulgární slovní hříčka, jen si to přečtěte nahlas. Trval pochopitelně na názvu původním a nehnul se ani o píď.

A Burton se musel hodně otáčet, protože se film kromě Geeny Davis (Moucha – naleznete v knize Slavná světová filmová klasika) žádnému z oslovených herců nelíbil. Michael Keaton (Batman), kterého si Burton oblíbil již z dřívějška musel být přesvědčován svým agentem, aby se s tím rozcuchaným klukem vůbec sešel. Nakonec mu snímek odstartoval kariéru, o které se mu ani nesnilo a stačilo mu k tomu pouhých čtrnáct natáčecích dnů. To by se dalo ovšem s úspěchem říct o většině zúčastněných.

Danny Elfman

U filmu nesměl chybět ani Burtonův spolupracovník od píky Danny Elfman (Dobrý Will Hunting, Wanted, Tři dny ke svobodě, Wanted). Poprvé nepracoval pouze se syntezátorem, ale s celým orchestrem. Jeho první pokus se stal velkým úspěchem a úvodní téma znají miliony diváků celého světa, díky tomu, že se stalo jednou z nejcitovanějších melodií v reklamním průmyslu pro navození strašidelné atmosféry.

Film se stal kasovním trhákem a je televizní trvalkou. Od té doby je Burton právem označován za dítě štěstěny a hvězdou a vlastně stačilo tak málo, pojmenovat film podle hvězdy. Pokud jste film dosud neviděli, tak si ho určitě nenechejte ujít.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist