Královna (2006)

Velká Británie/Francie/Itálie 2006, The Queen, režie: Stephen Frears, scénář: Peter Morgan, kamera: Alfonso Beato, hudba: Alexandre Desplat, střih: Lucia Zucchetti, hrají: Helen Mirren, Michael Sheen, James Cromwell, Helen McCrory, Alex Jennings, Roger Alam

103 minut, 1.85:1, (16 mm – scény s Tony Blairem, 35 mm a Video – archivní záběry) barevný

Oskar za nejlepší herečku (Helen Mirren), Evropská filmová cena za nejlepší herečku a hudbu (Alexandre Desplat)

Je květen 1997. Labouristický předseda Tony Blair (Michael Sheen) přivedl svou zemi k vítězství a je proto povolán ke královně Alžbětě II. (Hellen Mirren) ke jmenování premiérem. Jejich první setkání proběhne přinejlepším formálně. O pár měsíců později má v Paříži nehodu princezna Diana se svým milencem Dodi Al-Fayedem, která je pro oba smrtelná. Královna se rozhodne postarat se o rodinu, ale Blair žádá empatii s truchlícím národem. Začíná předlouhý týden státnických rozhodnutí.

Film Královna jsme měli zařazený do redakčního plánu, ještě před tím, než režisér Stephen Frears obdržel v sobotu večer v Berlíně Evropskou filmovou cenu za umělecký přínos. Berte tedy tuto recenzi, i jako gratulaci k jeho mimořádným režijním výkonům, mezi kterými se film Královna rozhodně neztratí.

Jedna z nejdiskutovanějších smrtelných nehod konce 20. století se dostává na filmové plátno prostřednictvím koprodukčního (VB/Francie/Itálie) snímku o střetu dvou názorů reprezentovaných konzervativní britskou rodinou a pokrokovým předsedou vládou. Téma znějící přinejmenším suše ovšem klame tělem. Scénář je plný dramaticky nosných momentů, které jsou navíc okořeněny velice dobrým britským suchým humorem.

V titulní úloze exceluje Helen Mirren (Na odstřel, Red), která si právem odvezla celou řadu cen za svůj herecký výkon z festivalů a tradičních udílení filmových cen. Na filmovém festivalu v Benátkách byl její výkon oceněn pět minut dlouhými ovacemi vestoje!

Britové si libují v příbězích o svých panovnících (Králova řeč, Královna Alžběta) a díky nejaktivnějšímu bulváru na světě, který je pochopitelně ve Velké Británii, víme i my veškeré pikantnosti ze života Britské královské rodiny, která třeba mě absolutně nezajímá a jsem zřejmě jeden z mála lidí, který se nedíval na letošní svatbu. Můj kamarád Dion z Walesu mi před nedávnem řekl, že na Vánoce má sice každá rodina puštěný projev královny, protože to patří k tradici, ale ve svém okolí nemá nikoho, kdo by měl zapnutý zvuk.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist