Moneyball (2011)

Režie: Bennett Miller, Scénář: Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Produkce: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt, Kamera: Wally Pfister, ASC, Střih: Christopher Tellefsen, A.C.E., Hudba: Mychael Danna, hrají:Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright, Kerris Dorsey

133 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Děj:
Billy Bean (Brad Pitt) je skutečný bývalý nadějný hráče baseballu s vyhlídkami na oslnivou kariéru, který se poté, co nedokázal splnit nadějná očekávání, se svou soutěživou povahou raději zaměřil na administrativní stránku tohoto sportu. Na počátku sezóny v roce 2002 se Billy ocitá v zapeklité situaci: jeho špatně financovaný tým Oakland Athletics, zvaný též lidově A’s, přišel znovu o své nejlepší hráče, kteří se nechali zlákat velkými týmy na astronomické honoráře a on je nucen dát svůj tým znovu do pořádku a zahájit sezónu s třetinou původního rozpočtu.

V touze po vítězství se Billy rozhodne jít proti klasickým zvyklostem, které v baseballu platí. Zaměří se zcela mimo baseballová hřiště na zneuznané teorie Billyho Jamese a najme Petera Branda (Jonah Hill), inteligentního ekonoma, který vystudoval univerzitu v Yale. Společně se odhodlají sport jako celek přehodnotit podle statistické analýzy, kterou baseballová administrativa dlouhodobě ignoruje. Dospějí k neuvěřitelným závěrům a začnou najímat hráče, které zbytek baseballového světa považuje za naprosto nevhodné nebo odepsané. Jak se Billy a Peter neúnavně tlačí kupředu, vzbudí jejich nové metody a pozoruhodná sestava outsiderů pozornost ostatních týmů, médií, fanoušků i hlavního kouče jejich vlastního týmu (Philip Seymour Hoffman), který odmítá spolupracovat.

O filmu:


Moneyball je snímkem z produkce společnosti SONY, která navazuje na loňský fenomenální úspěch filmu Social Network. Vzhledem k tomu, že tato společnost dodala neuvěřitelně skvělý tiskový materiál o natáčení, byť je v něm pár drobných faktických chyb vzniklých špatným překladem, které jsem odstranil, považuji za nutnost ho publikovat na Realfilmu, byť ho redakčně krátím. Samotné vlastní hodnocení naleznete po kliknutí sem, dále v tomto článku.

V roce 2003 vydal bývalý obchodník společnosti Salomon Brothers, spisovatel Michael Lewis, v té době známý především v řadách čtenářů obchodní a politické literatury, knihu o baseballu. Ovšem s tím, že nebyla jen o baseballu. Na první pohled se zabývala příběhem špatně financovaného, podceňovaného baseballového týmu, který se pustil do křížku s nespravedlivě fungujícím světem velkých a bohatých týmů. Ale ve skutečnosti byla o fascinující směsici lidí, zodpovědných za zásadní kulturní změnu, a o tom, jak se riskantní nápad, zrozený z čiré nezbytnosti, proměnil v realitu poté, co skupinka odpadlíků, ignorovaných na základě nepodložených výhrad, dostala konečně šanci ukázat, co v ní doopravdy je.

„Tenhle film je o tom, jak si vážíme různých věcí,“ popisuje Brad Pitt. „Je o tom, jak si vážíme jeden druhého, jak si vážíme sami sebe, a jak se na základě těchto hodnot rozhodujeme, kdo je vítězem a kdo poraženým. Film zpochybňuje samotnou podstatu toho, jak vlastně definovat úspěch. Klade velký důraz na tiché, osobní vítězství, vítězství, které neprolétlo titulními stránkami známých novin či nutně není odměněno trofejemi, ale které se pro Beaneho samotného stalo jakýmsi osobním Everestem. Všichni koneckonců doufáme, že to, co děláme, bude mít nějakou cenu, že to bude něco znamenat a myslím, že právě o tohle té postavě jde.“

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist