Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003)

Piráti z Karibiku

USA 2003, Pirates of the Carribbean: The Curse of the Black Pearl, režie: Gore Verbinski, scénář: Ted Elliot, Terry Rossio, kamera: Dariusz Wolski, hudba: Klaus Badelt, střih: Stephen Rivkin, Arthur Schmidt, Craig Wood, hrají: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley, Jack Davenport, Johnathan Pryce

143 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – herec v hlavní roli, make-up, střih zvuku, zvukový mix, vizuální efekty, BAFTA – nejlepší make-up a desítky dalších cen a nominací

Elizabeth Swann se při plavbě po moři podaří upozornit na trosečníka. Posádka ho vyloví a zjistí, že se jedná o Willa Turnera, který má na sobě zlatý náhrdelník. Časem se z něho stane šikovný kovář. Je celkem jasné, že oba mladí lidé k sobě pociťují velice blízký cit.

Jednoho dne připlouvá do přístavu pirátský kapitán Jack Sparrow (Johny Depp), kterému dezertovala posádka při nemilé rebelii a který se právě chystá ukrást nějakou loď, aby se vydal dobýt zpět svou pirátskou loď Černou perlu, které se zmocnil jeho první důstojník Barbossa (Geoffrey Rush). Jenže je zajat a po dobrodružných eskapádách uvězněn. Pak se objeví ve městě Černá perla i s piráty, kteří zatím absolvovali děsivou změnu zevnějšku. Jsou totiž nemrtví.

Piráti unesou už dospělou Elizabeth (Keira Knightley) kvůli zlaté ozdobě, o které si myslí, že zastaví prokletí a Will (Orlando Bloom) se jí pochopitelně chystá zachránit. Jenže bude k tomu potřebovat pomoc uvězněného Jacka, který mu řekne velice nemilou zprávu. Will je totiž ze slavné pirátské rodiny.

Pirátské filmy byly v Hollywoodu poslední dobou velkolepým strašákem. Ať už Roman Polanski nebo Renny Harlin si na těchto společenských vyvrhelích vylámaly zuby. Zlomit prokletí se podařilo až Gore Verbinskimu (Kruh), který se po celé řadě úspěšných filmů ustájil v produkční maštali Jerryho Bruckheimera.

Na počátku všeho byla veleúspěšná atrakce v Disneylandu, který dennodenně navštěvují tisíce rodin, a tak bylo jen otázkou času, kdy producenti nejvýdělečnějšího hollywoodského studia dají dohromady filmový koncept pro nějaký filmový projekt. Mimochodem film měl také v Disneylandu světovou premiéru. Každopádně scenáristé filmu projekt připravovali ještě před dáním zelené od hlavounů studia v 90. letech. Původně měl film režírovat Steven Spielberg a se Sparrowem se počítalo jedním z těchto tří komiků – Billem Murraym, Stevem Martinem a Robinem Williamsem, ale projekt zůstával u ledu.

Hitmaker Bruckheimer dal dohromady 140 milionový rozpočet a do hlavní role nafoukaného kapitána Jacka Sparrowa nechal obsadit vyloženě proti typu Johnnyho Deppa, který zde vytvořil jednu ze svých úplně nejlepších rolí a byl naprosto neuvěřitelně za svůj výkon nominován na Oskara, což je vzhledem k žánru snímku něco, co se spíše konzervativním akademikům musí připočíst jednoznačně k dobru. Sám Depp pak všude vehementně tvrdil, že svou roli kapitána Sparrowa koncipoval podle legendárního bouřliváka Keitha Richardse ze slavné skupiny Rolling Stones.

Jen si vzpomeňte na skandál při natáčení dalších dílů, kdy si Depp prosadil Richardse do obsazení filmu a v bulváru se objevila zpráva, že vyšňupal popel svého otce přimíchaný do kokainu. I když to byla zřejmě naprosto neuvěřitelná kachna, hlavouni studia z toho měli zamotanou hlavu a snažili se na poslední chvíli měnit marketingovou kampaň, aby tam problémový hudebník vystupoval, co nejméně.

A propos hudba. Ta je dílem Hanse Zimmera, tedy promiňte Klause Badelta:-) Jak víte z profilu Romana Potoczného, tak Zimmer patří k největším ,,fabrikám“ na výrobu filmové hudby skrze své Media Ventures. Ústřední melodie filmu je ovšem naprosto geniální a celý soundtrack patří k vrcholům hudby v dobrodružném žánru.

Napínavý děj, skvělé bitky a opravdu vtipné repliky udělaly z tohoto filmu letní blockbuster, který vydělal přes 650 mil. dolarů a stal se jedním z nejúspěšnějších filmů roku a čas prokázal, že je respektovanou Novou klasikou. Film se dočkal zatím tří pokračování a zatím poslední díl naleznete v recenzi i na Realfilmu.

Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Přehrát trailer

Související články:
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Přidat komentář

TOPlist