Pravidla moštárny (1999)

USA, The Cider House Rules, režie: Lasse Hallström, scénář John Irving podle vlastního románu, kamera: Oliver Stapleton, hudba: Rachel Portman, střih: Lisa Zeno Churgin, hrají: Tobey Maguire, Michael Caine, Charlize Theron, Paul Rudd, Delroy Lindo, Jane Alexander

125 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší scénář, herecký výkon ve vedlejší roli (Michael Caine), nominace na Oskara nejlepší film, režie, střih, hudba a výprava, MFF Benátky – nominace na Zlatého lva za nejlepší film

Děj

Sirotčinec St. Cloud v Maine je místem, kde doktor Wilbur Larch (Michael Caine) pomáhá opuštěným dětem a stará se o to, aby se jich na svět dostalo co nejméně. Jeho svěřencem je i Homer Wells (Tobey Maguire), v kterého vkládá naděje jako do svého budoucího nástupce. Jenže Homer nikdy neopustil zdi ústavu a když uvidí krásnou Candy (Charlize Theron) a jejího milence kamarádského pilota Wallyho (Paul Rudd) rozhodne se absolvovat cestu ven.

Hodnocení

Film Pravidla moštárny, který se hned po uvedení zařadil mezi žhavé kandidáty na Oskara si získal popularitu nejen u kritiky, ale i u diváků. Vznikl tak neobyčejně lidský film s hřejivě lidským a přitom chybujícím Michaelem Cainem v roli doktora Larche. Další role jsou velmi dobře obsazené a sami herci svým postavám nejsou nic dlužni.

Autorem scénáře i předlohy je sám John Irving

Scénáře se ujal John Irving, který je sám autor stejnojmenné knihy. Měl bych se Vám přiznat, že jsem Irvingův vášnivý čtenář. Přečetl jsem většinu jeho knih, ale je to s ním jako se šafránem. Dobrého pomálu. Číst ho po sobě je stejně ošidné, jako u kteréhokoliv jiného autora. Jeho motivy v knihách a postavy jsou si velmi podobné. Právě to ho ovšem vyneslo do pozice jednoho z nejrespektovanějších amerických literátů posledních let. Právě jeho rukopis se stal nezpochybnitelnou uměleckou, ale samozřejmě i obchodní značkou. Nápad přenést jeden ze svých nejpopulárnějších románů na filmové plátno mu zabral neuvěřitelných 13 let. Ano, i tak dlouho vznikají filmy.

Mějte mě za neznaboha, ale Pravidla moštárny jsou tím vzácným tipem snímku, kdy je lepší film, než kniha. To ovšem nikterak nesnižuje literární schopnosti Irvinga, naopak, protože právě těch třináct let mu umožnilo vzít svůj původně zajímavý nápad a sestavit z něj příběh s velkým P. Film stejně tak laskavý, jako nevýslovně krutý, film o lásce, jež je stejně tak nádherná jako neuvěřitelně bolestivá a ne vždy naplněná.

Původně měl film točit Phillip Borsos, který však před natáčením zemřel na infarkt a jednu chvíli byl osloven dokonce i Jan Svěrák, jenž však nabídku odmítl, protože si nebyl jistý, zda by byl schopen správně zachytit typicky americkou látku. Režisérem se nakonec stal specialista na lidské příběhy s poselstvím švédský režisér Lasse Halström.

Neznámí herci se přes noc změnili v hvězdy

A byla to dobrá volba, protože Hallström je nejen skvělý filmař, ale má pověst i velmi laskavého a citlivého člověka i ve svém soukromí. Ten z tehdy nepříliš známého castingu, který se dnes jeví doslova jako superhvězdný vytvořil soukolí brilantních hereckých výkonů počínaje nesmělým a dozrávajícím Tobey Maguirem, šéfem Delroy Lindem a zejména krásné Charlize Theron (Cesta, Zrůda, preview – Prométheus, Snowhite and the Huntsman, Young Adults). Celý ansámbl pak strčí do kapsy herecký bard Michael Caine (Harry Brown, Batman začíná, Počátek, Temný rytíř, Potomci lidí), jehož postava chybujícího i milujícího doktora Larche patří mezi strhující herecké koncerty.

Útoky feministek

Film byl v době premiéry ostře napadaný americkými feministkami, že schvaluje potraty, což je zřejmě ten největší nesmysl, co mohlo kohokoliv napadnout po zhlédnutí tohoto filmu. Zároveň to není nesnesitelný kýč jako Cena za něžnost ani romantická limonáda.

Hudba

Zvláště je třeba upozornit na u nás poněkud nedoceněný vynikající soundtrack Rachel Portman, který staví zejména na klavíru. Mimochodem, tato hudební skladatelka měla docela zájem přijet do Čech, ale ukázalo se, že jí tady vůbec nikdo nezná, takže doufejme, že i tento článek trochu pomůže v jejím etablování u domácího publika. Je to rozhodně vynikající skladatelka.

Verdikt

Pravidla moštárny jsou působivým jímavým snímkem, který je oslavou lidskosti, a to berte jako největší doporučení. Film nejlépe hodnotí divácká skupina nad 45 let, napříč pohlavím.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist