Ďáblův advokát (1997)

Ďáblův advokát (1997)

USA/Německo 1997, The Devil´s Advocate, režie: Taylor Hackford, scénář: Jonathan Lemkin, Tony Gilroy podle literární předlohy Andrewa Neidermana, kamera: Andrzej Bartkowiak, hudba: James Newton Howard, střih: Mark Warner, hrají: Al Pacino, Keanu Reeves, Charlize Theron, Jeffrey Jones, Judith Ivy, Connie Nielsen

144 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Cena akademie horrorových, sci-fi a fantasy filmů USA za film roku

Film:

Kevin Lomax (Keanu Reeves) je mladý a nesmírně ambiciózní právník, jehož působiště je ve floridském Gainesvillu. Má krásnou milující ženu (Charlize Theron) a pokud se bude dařit za čas si uspoří na dům a v plánu by mělo být i dítě. John Milton (Al Pacino) je šéf velké firmy a o Kevina má pochopitelně zájem. Kevin se tak s Mary Anne přestěhují do Miltonova rodinného mrakodrapu a začíná práce. Mary Anne, ale v pokoji uvidí v odraze ďábla. Na všechny toho začne být trochu moc a navíc to vypadá, že John Milton opravdu není z tohoto světa.

Ďáblův advokát (1997)

Knižní předloha Andrew Niedermana byla již od svého vydání v Hollywoodu horkým zbožím. Do vývoje šla již v roce 1994 a k režii byl oslovený Joel Schumacher. Ten do hlavní role počítal s Bradem Pittem. Ten ovšem odmítl a poté scénář koloval od schránky Johna Cusacka, Edwarda Nortona až po Christiana Slatera. Schumacherovi došla trpělivost a Warneři mu nabídli režii Batmana. Bylo to sice nejhorší rozhodnutí v jeho životě, ale zase ho do konce života zajistilo. Filmu se nakonec ujal zkušený řemeslník Taylor Hackford, jehož předchozí Kingova adaptace Dolores Clairborne, dopadla při vší úctě ke spisovateli mnohem lépe na plátně díky Kathy Bates.

Hollywood čas od času recykluje satanistická témata, protože přeci jenom vždy nějaký ten dolar vydělají. Studio Warner Bros má navíc ve svém portfoliu Vymítače ďábla, Rosemary má děťátko nebo Čarodějky z Eastwicku.

Ďáblův advokát (1997)

Spisovatel Neiderman jako ostatní sofistikovaní spisovatelé, i rádoby sofistikovaní, do svých postav zašifroval různé jinotaje. Tím nejmarkantnějším je pochopitelně John Milton, kterého hraje Al Pacino. Jedná se pochopitelně o narážku na autora Ztraceného ráje. Podstatně kostrbatější význam jsem ovšem objevil i v postavě Kevina Lomaxe, ale je to jen domněnka, která ovšem vypadá celkem logicky. Měla by to být narážka na psychotest osobnosti, který měří člověka podle jeho povahových vlastností a vychází z nejúspěšnějšího renesančního spisovatele Machiavelliho, autora bestselleru Umění vládnout. Ten test se jmenuje MACH-IV, a člověk, který v něm selže dostane hodnocení Lo-Mach. Vzhledem k tomu, že film řeší morální otázky kladené v tomto testu, obávám se, že autor je skutečně sofistikovaný:-)

Hackford je zkušeným profesionálem, a proto neměl vážné problémy s obsazením filmu i velkými hvězdami. K dobru je mu ovšem přičíst to, že dal velkou šanci Charlize Theron a pro svět filmu objevil i dánskou hvězdu Connie Nielsen, z které byl během chvíle u vytržení celý flmový svět a ukořistil jí nakonec Ridley Scott do Gladiátora. Historie se letos opakuje s Noomi Rapace, že?

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist