Ducháček to zařídí (1938)

ČR 1938, režie: Karel Lamač, scénář: Václav Wasserman podle divadelní hry Konto X, kamera: Otto Heller, hudba: Eman Fiala a archivní hudba, včetně písně Kdo ví, střih: Ervín Drexler, hrají: Vlasta Burian, Ladislav Hemmer, Milada Gampeová, Adina Mandlová, Karel Máj, Čeněk Šlégl, Jaroslav Marvan, Jiřina Sedláčková, Václav Trégl, Theodor Pištěk

87 minut, 35 mm, černobílý, premiéra 3.6.1938, © Národní filmový archiv, na DVD Filmexport Home Video (i s anglickými titulky)

Jan Ducháček (Vlasta Burian) je sice poněkud svérázný patron, nicméně jako koncipient advokátní kanceláře doktora Faulknera (Ladislav Hemmer) je naprosto nenahraditelný. Zejména v okamžiku, kdy se Faulkner zamiluje do sympatické Julie, dcery Alžběty z Rispaldiců (Adina Mandlová). Nikdo kromě něj totiž netuší, že rozhazovačná rodina Rispaldiců, jejichž finanční záležitosti kancelář spravuje, už nemá žádné peníze, a že ji Faulkner z lásky k Julii financuje ze svého. Situace se vyhrotí, když Faulkner požádá Julii o ruku a ona, přestože ho také miluje, a ke své lásce se mu přizná, odmítne, aby vyhověla své povýšené matce, pro kterou advokát není tou správnou partií. Kolotoč groteskních situací se může roztočit!

Měsíc leden se pomalu blíží ke svému konci a tématem Realfilmu pro tento měsíc jsou právo a úspěch. Vzhledem k výročí Karla Lamače, které připadlo na minulý pátek také nelze nevzpomenout na významného zástupce českého filmu, a to komedii Ducháček to zařídí z prostředí advokátní kanceláře, kde exceloval Vlasta Burian (Nejslavnější české pohádky II, VDČF – Za zvuků úspěchuVDČF – Ideologové, Nejvtipnější hlášky z českých pohádek).

Je samozřejmé, že se nebavíme o žádném obecně uznávaném uměleckém díle, ale o prvotřídní komedii, která za ty roky nejenže nezestárla, ale pokud si jí připomenete, zjistíte, že se od jejího vzniku vlastně nic nezměnilo. Sousedské spory o jabka a slovní přesmyčky zůstávají vtipné jako tenkrát a hlášky typu:,,Pan Ducháček, to je ptáček,“ vyvolají v mnohých z nás veselý úsměv.

Ducháček to zařídí byl ve své době hit, který bych neváhal označit slovem absolutní. Vznikl podle divadelní hry Rudolfa Bernauera a Rudolfa Österreichera  Konto X a Vlasta Burian se ve filmu obklopil ansámblem ze svého divadla a svými filmovými přáteli. Hned po Burianovi byla hlavní hvězdou pochopitelně Adina Mandlová, která v té době byla symbolem ženské elegance dámy z vyšší společnosti. Ponechme stranou drby, které jí provázely, včetně toho kolik postelí byla ochotna zahřát, aby dostala roli. Jen v roce 1938 mělo premiéru hned 10 jejích filmů! Nesmíme ani zapomenout, že byla ročník 1910 a byla to mladá elegantní žena, která si byla své krásy velmi dobře vědoma. K filmu jí díky tenisu dostal Hugo Haas a Martin Frič (Císařův pekař a Pekařův císař) z ní udělal během pěti let hvězdu první velikosti. Jako charakterní herečku jí nakonec objevil Otakar Vávra (Kladivo na čarodějniceCech panen kutnohorských), přestože pokud jste četli jeho paměti nebyla to procházka růžovým sadem.

Film vznikl v produkci společnosti Metropolitan a byl to podle databáze Národního filmového archivu její poslední film, protože jak vidíte podle data vzniku, hned poté následovaly velké změny v domácí kinematografii díky protektorátu. Společnost produkovala ještě třeba zajímavý snímek SextánkaRolfem Wankou (1936).

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist