Filmy o Rudolfovi II. bez ohledu na herce a stopáž

Včera jsme se zabývali tématem filmů o Rudolfovi II. z hlediska celovečerní hrané filmové tvorby. Dnes limity stopáže ignorujeme.

Jan Svankmajer

Umění na dvoře Rudolfa II. se v průběhu staletí rozdělilo do třech kategorií na artificialia, naturalia a scientifica. Sbírka kuriozit, přírodnin i zajímavostí přitahovala Jana Švankmajera i jeho přítele producenta Jaromíra Kallistu. V komunistickém režimu, který Jan Švankmajer nazýval ,,strejcovskou diktaturou“ mohl pod svým jménem tvořit v období 60. let a v 80. letech. V letech 1973 – 1980 zažil Švankmajer mimořádně krušné časy. Normalizace jeho tvorbě opravdu nepřála a nebýt kolegů, kteří ho občas angažovali do svých projektů, alespoň jako filmového výtvarníka, byl by jeho osud ještě horší. Jak známo, komunisté největší potížisty uklízeli do nejméně navštěvovaného žánru krátkých filmů. Bylo to krajně zvrhlé, ale každá mince má dvě strany. Díky tomu, Jan Švankmajer natočil z mého pohledu unikátní autorsky specificky animovanou kolekci krátkých filmů inspirované uměním a sbírkami Rudolfa II.

Já měl díky příznivé konstalaci náhod a štěstí příležitost oslavit s Jaromírem Kallistou jeho kulaté narozeniny v Ponrepu a oslavenec si mohl vybrat film, který mu je nejmilejší. Pan Kallista si vybral několik krátkých filmů, které jsem neznal a musím říct, že na velkém plátně Švankmajerova tvorba vyniká stejně nejvíce.

Já jsem na youtube našel krátký film Jana Švankmajera Historia Naturae z roku 1967, který je podbarvený hudbou Zdeňka Lišky (profil již brzy). Nevím do jaké míry jsou tam ošetřená autorská práva, ale než to bude smazáno, pak se ze studijních důvodů podívejte.

Právě bizarnost se k Rudolfínskému umění nesmírně hodí a mě se film nesmírně líbí, protože je mistrovskou variací a správně pochopenou interpretací daného tématu moderními prostředky.

Ještě bychom neměli zapomenout ani na oblíbené divácké komedie Svatby pana Voka a Pan Vok odchází. Rudolfínská doba se zde zobrazuje jako velebený prostor pro pijáky a svůdce, což je mimořádně velmi věrohodné. V Praze se pořádali velmi oblíbené turnaje o plnou a o polovic. Každý piják měl poměrně objemnou nádobu naplněnou alkoholickým nápojem a čím víc toho vypil a zůstal stát, tím vyšší prestiž měl. Zkrátka pokud jste měli výdrž, mohli jste se propít až k šlechtickému titulu!

Ve dvoudílné historické komedii, dvoudílné, protože když už se vyrobily drahé rekvizity bylo nehospodárné je maximálně nevyužít, byť mezi filmy byl rozdíl dlouhých 8 let. Svatby pana Voka natočil známý režisér Karel Steklý (Siréna, Těžký život dobrodruha, Roztomilý člověk) v roce 1971. Císaře tehdy hrál bonviván Pavel Landovský.

Přehrát trailer

O 8 let později natočil stejný tvůrčí tým pokračování Pan Vok odchází, ovšem z důvodu Landovského emigrace hrál císaře Zdeněk Řehoř. Bohužel originálu už se tvůrcům vyrovnat nepodařilo.

Existuje ještě jedna kategorie, a to jsou dokumenty o Pragensii. Vím, že vznikl třídílný dokument o staré Praze, ale v současnosti nejsem schopen dohledat autory, a to ani přes Národní filmový archiv, imdb.com o ostatních domácích databázích ani nemluvě. Nicméně si to beru za své a myslím, že vím přesně, kde to hledat, byť tu knihu doma nemám a vzhledem k sobotě jsou knihovny zavřené. Tento článek bude tedy ještě aktualizován, o čemž budete informováni.

Aktualizováno ke dni 25.1. 2012 – seznam dokumentárních filmů a předfilmů o Rudolfu II.:

- Dva světy Rudolfa II. (stopáž 13:24, rok výroby 1970), režie: Hrubý
Rudolfínská sbírka (11:42, 1986)
Umělci rudolfínské doby (16:31, 1986)
Zlatá ulička (26:59, 1989)
Po stopách Golema (11:37, 1962)
Hledání vesmírného řádu (15:25, 1986)
- Rudolf II. – mýtus a skutečnost (59:30, 1997)

Průvodce českými historickými filmy

V zítřejším Retru se podíváme na avizovanou dvoudílnou veselohru Martina Friče Císařův pekař a Pekařův císař, kde se mimochodem dozvíte o velké bitvě o režii tohoto klasického snímku! Zůstaňte naladěni.

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Článek aktualizován o krátké filmy a předfilmy, které nenaleznete na žádné tuzemské ani světové filmové databázi!

Přidat komentář

TOPlist