Nezastavitelný (2010)

Unstoppable, USA 2010, režie: Tony Scott, scénář: Mark Bomback podle skutečné události, hudba: Harry Gregson-Williams, kamera: Ben Seresin, střih: Robert Duffy, Chris Lebenzon, hrají: Denzel Washington, Chris Pine, Rosario Dawson, Ethan Suplee, Kevin Dunn, Kevin Corrigan, Kevin Chapman

98 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný, na DVD od 299 Kč, na Blu Ray od 449 Kč

Děj

Nezastavitelný vlak plný smrtících toxických chemikálií se řítí na město a jediní dva muži ho dokážou zkrotit: zkušený (Denzel Washington) a začínající strojvůdce ( Chris Pine). Tisíce lidských životů visí na vlásku, zatímco se tito obyčejní hrdinové pokouší dostihnout milion tun valícího se železa a zabránit tak katastrofě epických rozměrů.

Když jsem si 11. listopadu vlastně už předloňského roku pročítal recenzi na novinku Tonyho Scotta (Top GunNepřítel státuSpy Game) v New York Times, těšil jsem se, až se na tento hlučný spektákl podívám na velkém plátně. To jsem ještě netušil, že nás distributor tak nepěkně vyšplouchne. Nejenže film neuvedl v kinech, ale snímek putoval nepochopitelně rovnou na nosiče a dokonce s naprosto neuvěřitelnými chybami na přebalu. Chris Pine (Star Trek) skutečně ve filmu nehraje mladého průvodčího!!!

Film jsem viděl ještě před časem u kamaráda, který provozoval videopůjčovnu, ale bohužel ji musel zavřít. Zřejmě podobnou situaci zažíváte, nebo jste již zažili i ve svém okolí. My jsme recenzi plánovali již s vydáním, jenže nesmyslně předražené ceny v maloobchodním prodeji nás od toho odradily. Obchody však ceny snížily, takže má smysl o tomto filmu napsat, protože bonusová výbava Nezastavitelného je příjemně nadstandardní a film stojí rozhodně za váš čas. V dokumentech tak uvidíte technické aspekty natáčení, uvolněný rozhovor hlavních představitelů a režiséra a můžete si pustit i komentář tvůrců.

Ve filmografii Tonyho Scotta nejde nikdy příliš o to co, ale hlavně jak. Na začátku se šlendriánem na dráze dostane na trasu nákladní vlak bez strojvůdce. Pochopitelně nabírá na rychlosti, ale pořád nic vážného nehrozí. Jenže veškeré bezpečnostní páky pro zastavení vlaku pochopitelně selžou a ten se dostane na hlavní trať.

Protivníkem železné masy se tak stane především dvojice nesourodých strojvůdců. Frank (Denzel WashingtonAmerický gangster, Training Day) je ve středním věku, zřejmě přijde o práci a doma má dospívající dcery, které brzy vstoupí do života a otce příliš v lásce nemají. Druhým je mladý Will (Chris Pine), jenž nemá žádné profesní zkušenosti, u dráhy ho zřejmě čeká zářná budoucnost, ale v soukromí se mu rozhodně nedaří. Pokud hádáte, že se nejdříve nemají v lásce a pak se stanou přáteli, je vám zřejmě jasné, o čem, že to celé bude.

Dramatické dějové zvraty však v průběhu filmu přeci jen nastávají a to zejména díky řešením zastavení ohromného vlaku. Je to totiž zejména vlak, kdo je hlavním hrdinou snímku. Film se objevil v plánech studia Fox již v roce 2004 a původně oslovenými režiséry byl Robert Schwentke (Red) a později Martin Campbell (Casino Royale).

Natáčení

Tony Scott (65) není zrovna příznivce CGI:,,I moje máma pozná, že to není reálný,“ říká v jednom z dokumentárních bonusů. Vizuálně strhující scéna vykolejení vlaku je tedy natočená v reálu, ale na druhou stranu, závěrečné scény jsou definitivně dílem trikařů. Celou dobu sledování filmu si nelze nevšimnout neustálé dynamiky obrazu. Hned vedle vlaku prolétávaly helikoptéry a často byly skutečně mimořádně blízko. Zhruba u dvou velmi kinetických záběrů se u mě dostavila dokonce mírná nevolnost.

Film měl rozpočet kolem 100 milionů dolarů (Washington se Scottem však byli studiem požádáni o snížení honorářů dohromady o 7 milionů) a na filmu je to rozhodně vidět. Tony Scott měl k dispozici všechny technické hračky, které si vyžádal, včetně početné skupiny kaskadérů. Zaujala mě zejména plošina kolem lokomotivy, na které se za jízdy mohla dělat kamerová jízda. Během natáčení se také ukázalo, že zatímco Denzel Washington se nebojí ani velmi nebezpečných kousků a má z toho s Tony Scottem upřímnou legraci, pak Chris Pine by se mohl jevit jako strašpytel, když se mu nelíbilo skákat na laně z auta proti jedoucí lokomotivě:-) Na druhou stranu Pine je Washingtonův chráněnec, protože ho do filmu osobně vybral.

Hodnocení:

Nezastavitelný je hlučný velkofilm se sympatickými hlavními hrdiny, brilantní technickou stránkou a precizním vizuálem. Je to dokonalý únikový film, který vstoupí, ohromí a potichu odejde. Mám takové filmy rád a pokud vy také, neměli byste si ho nechat ujít.

Jen pro doplnění, film v kinech vydělal celosvětově 169,5 milionů dolarů a dalších 25,9 milionů vydělal prodejem na DVD v USA. Celosvětovým průměrným hodnocením uživatelů je známka 7. Nejlépe film hodnotí ženy 45+, a přestože se jedná o ,,chlapský“ film, mnohem více jej hodnotí ženy. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist