Okamžik zlomu (2007)

Nejslavnější parchanti filmového plátna

Fracture, USA/Německo 2007, režie: Gregory Hoblit, scénář: Daniel Pyne, Glenn Gers, hudba: Jeff Danna, Mychael Danna, kamera: Kramer Morgenthau, střih: David Rosenbloom, hrají: Anthony Hopkins, Ryan Gosling, David Strathairn, Rosamund Pike, Embeth Davidtz, Billy Burke, Cliff Curtis

113 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

Státní prokurátor Willy Beachum (Ryan Gosling) má na první pohled jasně uzavřený případ. Letecký inženýr Ted Beaumont (Anthony Hopkins) střelil do obličeje svou ženu, na místě činu je pistole, obžalovaného zatkli hned po spáchání činu a navíc se doznal. Jenže…

Okamžik zlomu je zajímavý film a čas mu dokonce prospívá. Ryan Gosling je sice většinovému českému divákovi znám vlastně teprve krátce, pokud vůbec, ale ve své domovině byl hvězdou už od dětství. Oproti ostatním vrstevníkům a dětským hvězdám má však velkou výhodu a tím jsou herecké ambice smíchané s neukojitelným hladem po dobrých rolích.

Ambice, které naplnil ve filmech Drive a Bláznivá, zatracená láska. Ambice, jež se ovšem projevily také před čtyřmi lety, kdy se neváhal postavit takovému hráči jako je Anthony Hopkins (Obřad, Thor, Mlčení jehňátek, Dracula, Poznáš muže svých snů, V zajetí rychlosti, Vlkodlak). A přitom uspět bez ztráty květinky.

Dobová recenze v Cinemě se dnes jeví dost nespravedlivě. Udělení 60% tomuto filmu se závěrečným verdiktem, že kriminálka Las Veagas nabízí v televizi stejnou, respektive lepší muziku je podle mého úplně vedle. Hodnocení filmů je a vždycky zůstane subjektivní, ať se to líbí hodnotitelům csfd.cz po zodpovězení filmového kvízu, jak chce. V Hollywoodu platí, že řemeslný mainstream má žánr jako nezpochybnitelný kánon. Okamžik zlomu je zkrátka drama, nebo thriller chcete –li, a v tomto případě se jedná o specifický subžánr – právnické drama, kterému se tento měsíc věnujeme. O zločin zde totiž jde až v druhém plánu.

Přestože se celou dobu může zdát, že jde o hledání vražedné zbraně, je to typický hitchcockův McGuffin. Vše se okolo něj sice točí, ale nakonec se veškeré snažení ukáže jako banalita.

Alfred Hitchcock nabídl Hollywoodu nejčastější klišé – neprávem obviněného muže. Scenáristé tohoto snímku vzali toto nejbanálnější klišé a obrátili ho. A záporná znaménka dali i před všechny aktéry. Okamžik zlomu je totiž jedním z mála áčkových filmů, který postrádá kladné postavy, a to bych rád vyzdvihnul. Hlavní ,,správňák“ má totiž tvář Ryana Goslinga a jestli se o něm dá něco říct, tak to, že to není chlapeček z nedělní školy. Snad toho příliš neprozradím, ale film dokonce nemá ani happy end. Jistě můžete namítnout, že byl pachatel dopaden, ale všichni víme, že to udělal už od 10. minuty filmu, ale usvědčení se zkrátka nedočkáme.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist