Philadelphia (1993)

Režie: Jonathan Demme, scénář: Ron Nyswaner, kamera: Tak Fudžimoto, hudba: Howard Shore, Neil Young, Bruce Springsteen, hrají: Tom Hanks, Denzel Washington, Antonio Banderas, Jason Robards, Mary Steenburgen, Roberta Maxwell, Buzz Killman, Karen Finley

125 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

MFF v Berlíně – nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Tom Hanks), Oskar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Tom Hanks), píseň (Bruce Springsteen), nominace na Oskara – scénář, masky, píseň (Neil Young)

Homosexuální filadelfský právník Andrew Beckett (Tom Hanks) přijde o práci, když jeho šéfové zjistí, že má AIDS. Oficiálním zdůvodněním je pracovní pochybení, ale všichni velmi dobře ví, co je pravý důvod. Beckett sice ví, že musí zemřít, ale nechce odejít s hanbou. Rozhodne se proto firmu zažalovat a na pomoc si vezme advokáta Joe Millera (Denzel Washington). Ti dva nemohou být odlišnější a od počátku se opravdu nemusí, ale když jde o právo musí jít předsudky stranou.

Každý o AIDS do premiéry tohoto filmu něco tušil, ale málokdo o něm opravdu něco věděl. Nezávislí filmaři na tuto nemoc upozorňovali již dříve, ale Philadelphia s tímto tématem přichází do velkého světa Hollywoodu poprvé. Díky tomuto filmu každý ví, co znamená léza a minimálně v tomto ohledu svou obecně prospěšnou funkci osvěty splnil. Dobová kritika filmu vytýkala tezovitost a přílišný idealismus, ale nesmíme zapomínat, že se pohybujeme ve sféře vysoko rozpočtového Hollywoodu a každý producent chce své peníze zpátky.

Filmu se zhostil Jonathan Demme, který po Oskaru za Mlčení jehňátek dostal pořádný hlad po dalším velkém úspěchu. Nechtěl ponechat nic náhodě, a proto hlavní roli chtěl svěřit Danielu Day-Lewisovi (Gangy New Yorku, Až na krev). Ukázalo se však, že mnohem přijatelnější volba bude Tom Hanks, který chtěl filmu obětovat vše a přitom s ním bylo mnohem snazší vyjít. Oslovení byli také Andy Garcia (Dannyho parťáci) a Michael Keaton (Beetlejuice, Batman).

Demme do filmu obsadil do epizodních a komparsních rolí 53 homosexuálů, z nichž většina byla nakaženou právě smrtelnou nemocí. Premiéry se jich dožilo pouhých 10 z nich. Demme se od začátku snažil zbavit tuto zákeřnou nemoc stigmatu neodvratitelného konce, a proto požádal o složení písně na toto téma Bruce Springsteena ještě před začátkem natáčení. Většina z vás jistě ví, že se jedná o megahit The Streets of Philadelphia.

Philadelphia se od ostatních filmů v tomto žánru liší především tím, že na režijní sesli seděl opravdový ,,pan režisér“. Demme kromě bezchybného vedení herců nezapomíná, že natáčí v první řadě film a nevyhýbá se ani exteriérům, což v těchto pevně sevřených dramatech bývá spíše nezvyklé. Demme také nezapomíná na humor, který byste v tomto druhu filmu opravdu nečekali.

Philadelphia je působivý a v rámci podobně laděných filmů dojemný snímek, který ale neždíme emoce až na dřeň laciným způsobem. Postavy v něm nejsou černobílé a lidé zde nejsou karikaturami. Na hollywoodský film o AIDS a homosexualitě je to víc, než by našinec očekával.

Nejčastější známkou hodnotících na databázi imdb.com je číslo 8. Nejlépe film hodnotí ženy ve věku 18-29 let.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist