Průvodce hranými filmy o císaři a českém králi Rudolfovi II.

Málokterý český panovník budí takovou pozornost jako císař a český král Rudolf II. V dnešním mimořádném průvodci se podíváme na nejzajímavější filmy s touto ohromnou osobností světového umění.

Pokud jste viděli nejznámější film o Rudolfovi II., kterým je pochopitelně Císařův pekař,  je vám jasné, že nejdříve musíme zmínit filmy o slavném Golemovi, protože vznik této legendy se váže právě do rudolfínské éry. Rudolf II. jako umírněný (slovo liberální se mi poslední dobou zajídá tím, jak každý nezná jeho skutečný význam a používá ho v naprosto neuvěřitelných souvislostech) panovník neupřednostňoval žádné náboženské vyznání, byť byl křesťanem a právě Židé zažívali v jeho době jedno z nejklidnějších období žití v Praze. Císař si mezi nimi našel řadu přátel, dochovaly se nám záznamy o častých návštěvách kočáru s císařským erbem na Židovském městě a s nadšením poslouchal příběhy o hliněném golemovi. Pochopitelně, že si tam také půjčoval hotové peníze, ale to jen na okraj.

Filmů s Golemem vzniklo v historii kinematografie hned několik. Známe zpracování z let 1914 režiséra Henrika Galeena, pro velký úspěch se film dočkal parodie v roce 1917 s názvem Golem a tanečnice a ještě jedna filmová verze Golema se objevila v roce 1920. Bohužel první dva filmy se nedochovaly úplné. Třetí jmenovaný má naprosto vynikající kulisy, které korespondují s tehdejší módní vlnou německého expresionismu.

Mnohem důležitějším, minimálně z historického hlediska, je francouzská verze Golema (1936) natáčená na Barrandovských ateliérech, na jehož scénáři se za českou stranu podílelo duo VoskovecWerichem. Francouzský režisér Julien Duvivier je však ke psaní finální verze scénáře nepřizval a v titulcích je uvedl pouze jako spoluatory námětu. Pro tvůrčí duo to byla jistě rána, kterou si měli zopakovat i při neúspěšném válečném angažmá v USA.

Rudolfa II. ve filmu ztvárnil Harry Baur, který byl císaři ohromně fyzicky podobný, ale zároveň skvěle zahrál jak jeho duševní chorobu, tak stále se prohlubující melancholii a pocity osamělosti. Mimochodem čeští filmaři se na tomto projektu podíleli jako kameramani (legendární Jan Stallich a Václav Vích). Domácí herci se ve filmu objevují jen v epizodních rolích.

Dalším filmem o Golemovi a Rudolfovi II. je povídkový snímek Pražské noci (1968). První povídka Poslední golem je dílem Jiřího Brdečky a v hlavní roli rabbiho Löwa se objevil Josef Bláha. Na ukázku z filmu se podívejte na kanálu youtube zde. Film je variací na dané téma a přiznaně koketuje s francouzskou módou 60. let a půvabnou Lucií Novotnou, jejíž kostým je zřetelně inspirován módní ikonou a filmovou divou Brigitte Bardot.

Z poslední doby pak také musíme zmínit film Maharal, který je dobrodružným příběhem určeným náctiletému publiku a inspirace rudolfínskou dobou je zcela záměrná. Mě osobně se film líbil.

Přehrát trailer

Nechme Golema Golemem a vraťme se k osobě Rudolfa II. blíže. My jsme již o filmu Císařův pekař a Pekařův císař psali v průvodci českými historickými filmy a filmu se pak budeme samostatně věnovat speciálně v nedělní rubrice Retro a legendy.

Cech panen kutnohorských (1938)

Nesmíme zapomenout ani na Otakara Vávru a Zdeňka Štěpánka, kteří rudolfínskou tématiku přenesli na plátno hned třikrát! První film Cech panen kutnohorských z našich stránek už velmi dobře znáte, ale ty ostatní odhalíme až dnes.

Adaptace ohromného znalce na rudolfínskou dobu Zikmunda Wintera Rozina sebranec má výhodu v tom, že je psaná skutečným odborníkem a Vávra v době adaptace rozhodně nebyl patlal, ale filmař na vrcholu. Vávra sice ustoupil komerční romantické linii, přesto jeho zpodobnění Prahy zůstává naprosto geniální. Do třetice všeho dobrého natočil Nezbedného bakaláře opět podle Wintra. Právě rudolfínská trilogie by se měla u Vávry rehabilitovat, místo prolhaného hnusu o husitské revoltě.

Pro zájemce doporučuji moc pěkný článek Mgr. Briany Čechové ve speciálu časopisu Umění a řemesla z roku 1997, který vyšel v souvislosti s velkolepou výstavou rudolfínského umění v Praze.

Tradičního průvodce filmem na tento týden budeme věnovat geniálním animovaným filmům Jana Švankmajera!

Přidat komentář

TOPlist