Rozsudek (1982)

Rozsudek (1982)

The Verdict, USA 1982, režie: Sidney Lumet, scénář: David Mamet podle hry Barryho Reeda, hudba: Johnny Mandel, kamera: Andrzej Bartkowiak, střih: Peter Frank, hrají: Paul Newman, Charlotte Rampling, Jack Warden, James Mason, Milo O´Shea

129 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší film, režie, scénář, herec v hlavní roli (Paul Newman), herec ve vedlejší roli (James Mason), Cena amerických kritiků za nejlepší režii, Donatellův David pro nejlepšího zahraničního herce (Paul Newman) a řada dalších cen a nominací

Film:

Alkoholický právník Frank Galvin (Paul Newman) dostane jako poslední práci případ, který by žádný slušný právník nikdy nevzal, protože je předem prohraný. Galvin se brzy ocitá v síti, do které byl lapený ještě dřív, než si to uvědomil. Žalující strana v čele s Galvinem jde proti nemocnici, která si najme schopného právníka. Galvin se seznámí s pěknou ženou v baru, netuší ale že je na něj nastrčená protistranou. Zkorumpovaný a skrznaskrz prohnilý systém vynese brzy svůj verdikt.

Rozsudek (1982)

Právnické drama Rozsudek s Paulem Newmanem patří k nejlepším filmům tohoto kriminálního subžánru a zároveň k vrcholům charakterního herectví Paula Newmana. Oskara mu ten rok vyfoukl Ben Kingsley za Gándhího. Nicméně za Rozsudek by si Newman Oskara jistě zasloužil víc, než za Barvu peněz, byť ho tam režíroval Martin Scorsese.

Rozsudek se dotýká nesmírně citlivého tématu a svědomí Ameriky – tedy zdravotnictví. Každý kdo není slepý ví, že americký systém zdravotnictví je vůči pacientům velmi macešský a pokud nemáte opravdu naditou peněženku skončíte často jen u vstupních dveří. Každá velká nemocnice má také své vlastní právní oddělení, protože případy, kdy jde o zdraví se vždy řeší enormními částkami.

Rozsudek (1982)

Pokud bychom přešli do zjednodušující terminologie je Rozsudek sociálně angažovaným snímkem, který byl od počátku vyvíjen studiem na tělo Robertu Redfordovi. Redford však stále nebyl spokojen se scénářem a ani lidsky si příliš nesedl s legendárním scenáristou a dramatikem Davidem Mametem (Konkurenti), na jehož padáku trval, ještě před podpisem smlouvy. I když mu bylo vyhověno, Redford scénář poslal zpátky , protože odmítl hrát alkoholika. Byla to však jen záminka, protože v tomhle problém obvykle Hollywoodská studia opravdu nevidí. Scénář tak putoval do scenáristického oddělení, kde vzniklo několik dalších verzí látky, včetně hlavního hrdiny – skoroabstinenta.

Jednoho dne zazvonil telefon u Sidneyho Lumeta, kterému snímek studio nabídlo na základě rehabilitace Dvanácti rozhněvaných mužů. Lumet si přečetl verzi scénáře a nelíbil se mu. Pak se dozvěděl, že existuje i verze s alkoholickým právníkem od Davida Mameta. Když si jí přečetl, okamžitě souhlasil s natočením filmu.

Další oslovený herec byl Paul Newman, který roli okamžitě vzal. Sám dříve problémy s alkoholem měl, takže v tom rozhodně problém neviděl. A bylo to opravdu znamení osudu. Newmanova role sice nikdy nezíská titul Sympaťák roku, ale dokazuje, jak ohromný herecký rejstřík tento muž měl a nikdy neváhal zahrát roli, která je s diváckými sympatiemi po většinu filmu na štíru. Možná proto nikdy nebyl takovou hvězdnou stálicí jako již zmiňovaný Redford, který byl proti němu mnohem opatrnější, ačkoliv ve srovnání s ostatními hvězdami byl angažovaný bouřlivák.

Rozsudek (1982)

Problémy nastaly u hlavní ženské role. Ta byla nabídnuta krásné Julii Christii (Doktor Živago, Teď se nedívej!), ale ta jí s díky odmítla. Na její místo tak nastoupila Charlotte Rampling (Angel Heart, Mlýn a kříž, Melancholia), která je typově naprosto odlišná, ale úlohy se zhostila jistě velmi dobře. Lumet si byl dobře vědom toho, že pokračuje v linii Dvanácti rozhněvaných mužů (viz kniha Slavná světová filmová klasika), a proto do filmu obsadil i své dva herecké představitele z klasického snímku Edwarda Binnse a Jacka Wardena.

Natáčení bylo v plném proudu, když se Lumet dostal do křížku s Mametem a požadoval po něm přepsání konce. Mamet trval na tom, že verdikt poroty ve filmu nezazní. Lumet mu logicky oponoval, že pokud se film jmenuje Verdict – Rozsudek, měl by tam také zaznít. Lumet se nakonec zachoval jako chytrá horákyně a natočil konce oba. Diváci na testovacích projekcích dali za pravdu režisérovi. Pokud však čekáte, že to Lumet někdy Mametovi vyčítal, jste na omylu. Naopak vždy rozhodnutí svého kolegy veřejně hájil.

Rozsudek (1982)

Film zasáhl do Oskarového klání, a to nominacemi za nejlepší film, režii, herce (Paul Newman) a scénář (David Mamet). Rozsudek se stal komerčním hitem a v roce 2008 byl vyhodnocen Americkým filmovým institutem jako 4. nejlepší soudní drama v historii domácí kinematografie.

Přehrát trailer

1 komentář

  1. Roman Potoczný napsal:

    Úžasný film, úžasný (pro mě vždy a všude) Paul Newman a velmi příjemná recenze …

Přidat komentář

TOPlist