Severská kinematografie na přehlídce Nordfest v Evaldu

V pražském kině Evald /Národní 28, Praha 1/ se od 2. do 12. února uskuteční filmová přehlídka NORD FEST, která prezentuje současné skandinávské filmy. NORD FEST je pokračováním úspěšné přehlídky Týden severských filmů.

V letošním pátém ročníku bude celkem uvedeno dvacet tři současných titulů ze severských zemí. Akci pořádá distribuční společnost CinemArt, která pravidelně českým divákům přináší severské snímky do kin a naposledy v loňském roce v říjnu nabídla fanouškům severské kinematografie podobnou akci zaměřenou na současnou norskou kinematografii - Týden norského filmu Norfest.

Přehlídku 2. února zahájí slavnostní premiéra tragikomedie Hamlet podniká /Finsko 1987/ od kultovního finského filmaře Akiho Kaurismäkiho. Režisér Kaurismäki ve své tvorbě zkoumá nespravedlivé sociální poměry z pohledu osob umístěných na okraji společnosti, avšak v Hamletovi – v této moderní adaptaci Shakespearovy hry, diváky uvádí do světa mocných a ukazuje jeho odvrácenou tvář.

Snímek se drží poměrně přesně divadelní předlohy, přesto zde nenajdeme například Hamletův slavný monolog o bytí a nebytí. Svět moci a politiky je zachycen s ironií a citem pro absurditu. Film zasazený do současného Finska se zabývá rodinnými vztahy poznamenanými mocenskými vazbami. Hlavní hrdina, nezodpovědný floutek a netalentovaný básník, zdědí po smrti svého otce významný podíl ve firmě, kterou řídí jeho strýc. Čeká ho zkouška dospělosti podmíněná odhalením tajemství, které souvisí s rodinnou historií. Černobílý snímek je svou atmosférou a obrazovou koncepcí podřízen stylu filmu noir.

Uznávaný evropský filmař Aki Kaurismäki /1957, rodák z finského Orimattila/ ve svých snímcích používá svůj oblíbený herecký tým. Je znám svou tvorbou naplněnou osobitým humorem, nadsázkou, vyhraněnou stylizací a poetikou. Redaktoři Realfilmu se jdou podívat na novinářskou projekci Hamlet podniká již příští týden a budeme o přehlídce nadále informovat.

Na scénu z filmu Hamlet podniká se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist