V.I.P. Výhled

Opět se nám sešly názory našich V.I.P. kolegů a vlastně kmenových spolupracovníků Realfilmu. Dnes dojde na novinky Muži, kteří nenávidí ženy a dvojku Sherlocka Holmese.

David Fincher se vrací k temným kořenům v první upoutávce na svou verzi Mužů, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy

Roman Potoczný: ***** Je možné film ocenit šesti hvězdičkami z pěti? David Fincher („Sedm„, „Klub rváčů„, „Hra„, „Zodiac„) se rozhodl zlobit akademiky, rozhodující o budoucím Oscaru, již podruhé za sebou a po fenomenálním úspěchu filmu „The Social Network“ přivedl na plátno adaptaci prvního dílu slavné trilogie „Millennium“ s názvem „Muži, kteří nenávidí ženy“. Rovněž český distributor se rozhodl uvést film pod tímto názvem, zřejmě z důvodu touhy po větším diváckém zájmu, jelikož „Millennium“ byl knižní bestseller, ačkoliv v původní verzi se film jmenuje „Dívka s vytetovaným drakem“ („Girl with the Dragon Tattoo“).
Po dlouhé době jsem viděl kriminálku, které nelze nic vytknout a dvě a půl hodiny jsem napjatě koukal, jak celý příběh dopadne, protože jsem knižní předlohu nečetl a první zfilmovanou verzi Nielse Ardena Opleva neviděl. Jelikož stále více lidí spíš chodí do kina, než čte, či sleduje severskou filmovou tvorbu, předpokládám, že většina bude mít z filmu podobný dojem. Film plný báječných zvratů, vygradovaných scén, tajemného ticha serverských exteriérů a hrůzy, odehrávající se často v ještě bezútěšnějších interiérech, vřele doporučuji. A to jak z úcty a obdivu k režisérovi Fincherovi, tak díky skvělému výkonu Daniela Craiga, Christophera Plummera a Rooney Mary a mé oblibě hudební tvorby Trenta Reznora a Atticuse Rosse z Nine Inch Nails.

recenze Romana Potoczného

David Hecht: *** Těžko hodnotit vzhledem k tomu, že jsem švédskou verzi stále neviděl a knížku dočítám po večerech. Řemeslně po všech stránkách uspokojivé, ale od režiséra takového formátu jako David Fincher bych zkrátka čekal větší šlehu.

Nepocítil jsem v jeho posledním filmu žádný osobní odkaz nebo vliv. Nejzásadnější zklamání je pro mě bezesporu hudba. Trent Reznor se v hudebním doprovodu k filmu Social Network skvěle trefil do noty akademikům i veřejnému publiku. Navíc jeho chladný ost TSN skvěle doplňoval i po atmosférické stránce. Zde jsem nic takového nezaznamenal a Reznor je pro mě tedy u Mužů, kteří napodruhé nenávidí ženy největší zklamáním. Dále se k filmu neodvažuji moc vyjadřovat, dokud nedočtu knížku a nezhlédnu švédskou verzi.

Ondra Slanina: Mírně nadprůměrná detektivka se slušným vizuálem, ale zmateným scénářem plným logických chyb. Vidět se to ale pochopitelně dá. Švédský originál zůstal nepokořen.

Sherlock Holmes:  Hra stínů

Veronika Hladká: ***Méně je někdy více – stejně jako jednička to bylo celé strašně nekonzistentní, přeplácané a roztříštěné, čímž byly potlačeny veškeré kvality filmu. Přesto mě ale film bavil – logické pochody obou géniů, kamera, herci… Už to ale vypadá, že ze Sherlocka Holmese se stává nový superhrdina, třeba nás příště překvapí záchranou planety před superinteligentními mimozemskými vykořišťovateli…

Roman Potoczný: *** Průměrný nebo většinový divák, aby to neznělo nijak namyšleně, se chce bavit. Je mu jedno, jaké téma se na filmovém plátně odehrává. Pokud je dostatečně zásobován efekty, špetkou násilí a má možnost se u filmu zasmát, je spokojen a je předpoklad, že na takový snímek přijde v hojném počtu.
Jinak si nedovedu vysvětlit divácký úspěch již druhého pokračování šmíry, kterou měl Guy Ritchie („Podfu(c)k„, „Revolver„, „RocknRolla„) tu drzost nazvat Sherlockem Holmesem. Marně jsem doufal, že by snad mohl v pokračování s pořadovým číslem II. okořenit film špetkou příběhu. Marně. Guy Ritchie nabízí velmi slušně odvedenou práci na prostředí, ve kterém se příběh odehrává a vizuálně nelze filmu příliš vytknout. Rovněž bojové scény lze pokládat za klad filmu, ačkoliv jsou, jak pro žáky základní školy, vždy poctivě nejdříve zpomaleně předvedeny a pak Holmesem provedeny. Budiž. Někdo to rád pomalé. Fakt, že na tento projekt zlanařil Roberta Downey jr. a Jude Lawa je jeho husarským kouskem, jelikož oba z tohoto nudného škváru dělají alespoň trošku film. Nad zbytkem lze jen zaplakat.

Aktuální V.I.P. Výhledy:

V.I.P. Výhled (Moneyball, Mission Immposible: Ghost Protocol, Poupata, Kocour v botách, Věc: Počátek)

V.I.P. Výhled (Vendeta, Bláznivá, zatracená láska, Nevěstinec)

V.I.P. Výhled (Tintinova dobrodružství, Lovci hlav, Nákaza, Vyměřený čas)

V.I.P. Výhled (Tři mušketýři, Dluh, Jeskyně zapomenutých snů 3D, Johnny English se vrací)

V.I.P. Výhled (Alois Nebel, Elitní zabijáci, Rodina je základ státu, Happy Happy, Nic proti ničemu)

V.I.P. Výhled (Super 8, Drive, Muži v naději, Kůže, kterou nosím, Půlnoc v Paříži)

V.I.P. Výhled (Šéfové na zabití, Obhájce, Viditelný svět, Kovbojové a vetřelci)

V.I.P. Výhled (Zrození Planety opic, Kapitán Amerika: první Avenger, Harry Potter a relikvie smrti: část 2.)

Přidat komentář

TOPlist