Fair Game (2010)

USA/Spojené Arabské Emiráty 2010, alternativní český název: Férová hra, režie: Doug Liman, námět: Joseph Wilson (kniha „The Politics of Truth: Inside the Lies that Led to War and Betrayed My Wife’s CIA Identity: A Diplomat’s Memoir“), Valerie Plame (kniha „Fair Game: My Life as a Spy, My Betrayal by the White House“), scénář: Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, hudba: John Powell, kamera: Doug Liman, střih: Christopher Tellefsen, hrají: Naomi Watts Sean Penn, Sam Shepard, Sonya Davison, Vanessa Chong

108 minut, 2.35.1, Redcode RAW, barevný, na DVD a BluRay od 199 korun, distribuce: Hollywood Classic Entertainment

Nominace na Zlatou palmu na MFF v Cannes, Cena kritiků USA za svobodné vyjádření

Valerie (Naomi Watts) pracuje jako vysoká důstojnice u CIA v oddělení proti šíření jaderných zbraní. Během vyšetřování irácké zbrojní strategie zjišťuje, že navzdory přesvědčení vlády USA nemá Irák program na výrobu jaderných zbraní.

Valeriin manžel Joe (Sean Penn) je mezitím vyslán do Afriky, aby ověřil pravdivost dohadů o prodeji obohaceného uranu do Iráku. Žádné podezřelé obchodování však neodhalí a o výsledku své mise píše článek do The New York Times. Jeho zjištění však rozpoutá vlnu diskuzí a kontroverze.

Brzy nato je z vyšších míst odhalena Valeriina utajovaná identita. Jde o pouhou náhodu, nebo je to dobře promyšlený tah proti jejímu manželovi? Po úniku informací se Valeriina kariéra i manželství začínají hroutit. Rodiče i přátelé jsou pobouřeni, objevují se anonymní výhružné dopisy, firma jejího manžela se dostává do problémů. Valerie – manželka, matka a bezúhonná důstojnice sloužící vládě 18 let – se nyní snaží zachránit svou reputaci, kariéru i manželství.

V kinech se před pár měsíci příliš neohřála Zelená zóna a už tu máme dalšího filmaře spojeného s Bournem, který se opřel do Bushovy administrativy. Doug Liman natočil film s Naomi Watts a Seanem Pennem a je to rozhodně velmi nekorektní dramatická jízda. Oba charakterní herci nahradili původně plánovanou dvojici Russel Crowe a Nicole Kidman.

Doug Liman je podepsaný pod limonádami Mr. And Mrs. Smith nebo Jumper, ale také fantasticky odstartoval sérii o Jasonu Bournovi a ostruhy si získal ceněnými nezávislými projekty. Pokud jsme již zmínili Zelenou zónu, která neskrývala ambice inteligentního akčního blockbusteru s enormním rozpočtem, tak Liman zůstal věrný svým komorním příběhům, ruční kameře na rameni a velkým detailům herců. Nečekejte stroboskopické střihy nebo říznou akční hudbu, ale spíš rekonstrukci jedné vysoké a velmi špinavé hry. Za sebe musím říct, že se mi tento film líbil mnohem víc, než již zmíněná Zelená zóna.

Příběh vychází z ostře sledovaných memoárů Valerie Plame, kterou ve filmu ztvárnila Naomi Watts (Poznáš muže svých snůVýchodní příslibyMullholand Drive, Kruh). Film se natáčel ve Washingtonu a New York City a popisuje z pohledu manželského páru právě Naomi Watts a Seana Penna praktiky Bushovy administrativy v Iráku.

Nabízí se pochopitelně otázka, do jaké míry se jedná o autorskou licenci a jak je celá verze války v Iráku aktuální. Na druhou stranu, buďme upřímní. Co konkrétně jsme se o aféře Watergate dozvěděli z legendárního filmu Všichni prezidentovi muži? Objektivní výhodou je každopádně žánr snímku, kterým není ani tak drama špionážní, jako drama rodinné a oba hlavní herci pochopili zadání na jedničku.

Film byl v oficiální soutěži na MFF v Cannes a byl předveden již na řadě festivalů. Hudbu složil John Powell, který spolupracoval na celé Bournově sérii a v portfoliu má celou Hollywoodskou kariéru Douga Limana. Režisér byl tentokrát osobně za kamerou.

Fair Game je zbytečně přehlédnutý film, který nabízí skvělé herecké výkony, nadstandardní řemeslo a především vás nenechá po celou dobu vydechnout. Nejčastější známkou hodnocení je číslo 7 a nejvíce se líbí ženám nad 45 let. Realfilm snímek doporučuje ke zhlédnutí.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist