Hamlet podniká (1987)

Finsko 1987, Hamlet liikemaailmassa, režie a scénář podle hry Williama Shakespeara: Aki Kaurismäki, kamera: Timo Salminen, střih: Raija Talvio, hudba: Elmore James, hrají: Pirkka -Petta Petelius, Esko Salminen, Kati Outinen, Elina Salo

86 minut, 1.66:1, 35 mm, černobílý

Hamlet je obtloustlý hejsek, který si myslí, že mu všechno projde. Jeho otec je despotický blázen a řídí ohromné loděnice. Jejich vztah neznáme, ale zřejmě nikterak blízký ani příjemný nebyl. Jisté je jen to, že Hamletův otec zemřel. Ovšem je nad slunce jasné, že to nebylo na selhání věkem. Hamletova matka trpí kvůli tvrdosti svého muže a jedinou útěchou je jí celkem sympaticky vypadající kníratý Klaus, který by rád jak ji, tak celý rodový majetek. A začíná se vraždit, přátelé.

To není začátek horroru, ale jedné z nejslavnějších tragédií všech dob. Snímek se drží poměrně přesně divadelní předlohy, přesto zde zcela chybí Hamletův slavný monolog o bytí a nebytí, který v Kaurismäkiho verzi musí chybět. Sociálně kritický autor ví pochopitelně, že být je nutnost a k tomu, aby mohl tento svět fungovat je občas třeba ve jménu dobra nakapat někomu trochu jedu do panáka whisky nebo pečeného kuřátka.

O režisérovi jsme v minulosti pochopitelně již psali a dokonce jsem se zde na těchto stránkách vyznal i z mého osobního vztahu k němu, protože díky jeho intelektuálním myšlenkám a zajímavému filmovému stylu se mi otevřela řada příjemných chvil během dospívání. Existuje také velmi pěkný filmový medailon tohoto tvůrce, který časem představíme v naší rubrice Umění dokumentu.

,,Chceš-li dělat film, musíš něco riskovat, v případě nutnosti i svůj život.“ Režisérovo životní motto se ve finále k tomuto staršímu snímku celkem hodí. Natočit v roce 1987 černobílý film o nejznámější divadelní tragédii nejrespektovanějšího dramatika všech dob a zasadit ho do loděnic současného Finska, promíchat ho s ideologií těžkého socialismu a vše natočit černobíle není jenom risk, ale jistá tvůrčí sebevražda. Pokud jste někdy režiséra viděli naživo nebo zprostředkovaně je vám jasné, že pro něj to je symbol jeho tvůrčí exprese.

Film Hamlet podniká je vyzrálým filmem tvůrčího génia, kterého prostě musíte respektovat. Svou předlohu zná do sebemenších detailů, zná velmi dobře motivaci svých postav a nepotřebuje žádné složitě šroubovaná souvětí, aby celý dost jednoduchý děj v pár místnostech odvyprávěl. Kaurismäki je i přes zdánlivě potlačení formy, velmi dobrým filmařem, který velmi dbá i na estetickou vizualitu a promyšlenou stavbu záběrů.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist