Jeden musí z kola ven (2011)

Tinker, Tailor, Soldie, Spy, Velká Británie/Francie/Německo 2011, režie: Thomas Alfredson, scénář: Bridget O´Connor a Peter Straughan podle románu Johna Le Carrého, kamera: Hoyte Van Hoytema, střih: Dino Jonsäter, hudba: Alberto Iglesias, hrají: Gary Oldman, Colin Firth, Mark Strong, Tom Hardy, Ciarán Hinds, Toby Jones, David Dencik, Amanda Fairbank-Hynes

127 minut, 2.35:1, 35 mm, digitální kopie (4K), barevný

nominace na Oskara – nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Gary Oldman), hudba, nejlepší adaptovaný scénář (bude aktualizováno po vyhlášení, pozn. redakce)

1973. Britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák.

Pokud Vám jméno Tomas Alfredson na první pohled či poslech nic neříká, tak vězte, že se jedná o nesmírně talentovaného švédského režiséra, který na sebe před pár lety upozornil výtečným atmosférickým horrorem Ať vejde ten pravý (2008). Netradiční upírská dětská romance ze švédského sídliště se k Alfredsonově nelibosti sice velice záhy dočkala svého otrockého hollywoodského remakeu, ale na druhou stranu díky tomuto tvůrčímu „příkoří“ lze s platností dodat, že všechno zlé je pro něco dobré. Remake totiž vzbudil ještě zvýšený zájem o původní švédský originál i o jeho tvůrce, kterému byla posléze odklepnuta ambiciózní filmová látka – špionážní thriller Tinker, Tailor, Soldier, Spy.

Pokud máte špionážní thrillery stejně tak rádi jako my v redakci RealFilmu, můžete se po přečtení titulkové listiny hereckého obsazení těšit hned desetinásobně! Ve filmu se totiž objeví celá plejáda nejznámějších britských talentů současné doby – Tom Hardy (Počátek), Gary Oldman (Temný rytíř, Dracula), Colin Firth (Králova řeč) či Mark Strong (Útěk ze Sibiře) jsou rozhodně zárukou vysoké kvality, která je znásobena Alfredsonovým režijním talentem, který se zjevně přenáší v rámci jeho rodiny, protože Tomasův bratr Daniel Alfredson režíroval např. zbylé dva díly ze severské verze trilogie Millénium – Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Tinker, Tailor, Soldier, Spy, který se natáčel v Maďarsku, Turecku a Anglii je tak staromódní, v tom nejlepším slova smyslu, a velmi sofistikovanou odpovědí na aktuální trend akčních špionážních thrillerů s Bondem, Bournem či Ethanem Huntem (Mission Imposible: Ghost Protocol).

Film vznikl podle románu Johna Le Carrého, jehož spisovatelskou kariéru u filmu si připomeneme v sobotním průvodci filmem. A je to kariéra nesmírně zajímavá a napínavá a občas v ní nechybí ani humor. Film Jeden musí z kola ven však poslední složku naprosto absentuje a řadí se po bok mistrovsky vybroušeného thrilleru Životy těch druhých.

Z filmařského hlediska se této podívané nedá vytknout naprosto nic. Dokonalá výprava, skvělí herci, geniálně řešené kompozice záběrů, svižná akce, napětí a otevřená naturalistická evropská a sovětská krutost. Tohle zkrátka není žádná pop cornová zábava, ale seriózní zobrazení drsného špiónského světa ze studené války. Žádné emaily, žádné mobily, ale konspirační byty, zahulené kanceláře a špiclující ruské divy, jež za pár minut rozkoše chtějí jediné, zběhnout z marasmu, který na ně doma čeká.

Největší potíží je ovšem to, co obvykle bývá největší předností těchto podívaných, a to je bohužel scénář. Hra na hledání krtka je často tak spletitá, že se v ní divák může při chvilkové nepozornosti ztratit. To ovšem nemusí být bráno jako výtka, vezměte klasický film Obvyklí podezřelí, jehož scenáristickou strukturu tento film využívá. Bohužel vzhledem k tomu, že jsem už pár filmů viděl, tak jsem v desáté minutě filmu věděl, jak to celé dopadne, a to jsem knihu nečetl. Jenže to není žádné objektivní měřítko a svědčí pouze o tom, že jsem prostě viděl hodně filmů.

Jeden musí z kola ven je kvalitní film, který neurazí žádného milovníka jednoho z nejpopulárnějších žánrů – špionážního thrilleru. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

PS: Kniha se odehrává v Československu a díky neposkytnutí daňových vratek dostaly zakázku maďarské filmové společnosti. Více o tématu čtěte zde.

Přehrát trailer

Ondra Slanina s přispěním Dana Adama

Přidat komentář

TOPlist