Leaving Las Vegas (1995)

Francie/Velká Británie 1995, Leaving Las Vegas, režie, hudba a scénář podle novely Johna O´Briena: Mike Figgis, kamera: Declan Quinn, střih: John Smith, hrají: Nicolas Cage, Elisabeth Shue, Julian Sands, Richard Lewis, Steven Weber, Valeria Golino

111 minut, 1.66:1, 16 mm, barevný

Oskar za nejlepší mužský herecký výkon – Nicolas Cage, nominace na Oskara – herečka v hlavní roli (Elizabeth Shue), adaptovaný scénář, Independent Spirit Awards – nejlepší film, režie, kamera, herečka v hlavní roli (Elizabeth Shue) a desítky dalších cen a nominací

Scenárista Ben (Nicolas Cage) se rozhodne upít k smrti v Las Vegas. Činí to pro ztrátu rodiny a zaměstnání. Prodá proto vše co má, aby si mohl koupit svůj jediný prostředek ke svému cílenému konci. Na své pouti za smrtí se seznámí s krásnou prostitutkou Serou (Elizabeth Shue), která se rozhodne s ním strávit poslední chvilky jeho opileckého sklonku života.

Film o alkoholismu není v kinematografii ničím novým, ale Leaving Las Vegas si získal diváky především oslnivou kreací Nicolase Cage (Špatnej poldaHon na čarodějniceHadí oči,Proroctví, Obchodník se smrtí) který dokonale ztvárnil alkoholika v posledním tažení. Sám Cage o filmu prohlásil, že příprava na roli byla jednou z nejlepších v jeho životě. Mohl se opíjet v hotelovém pokoji a tvrdit, že se jedná o jeho práci.

Leaving Las Vegas však není jenom o alkoholismu a jako scenárista, což je velmi osamělé řemeslo, kde je k alkoholu zatraceně blízko, bych rád upozornil i na další rovinu snímku, která je ryze existenciální. Pokud jste si již zakoupili naši knihu, tak víte, že ty nejlepší filmy vznikají v největší nouzi. Cameron vymyslel Terminátora, když v kapse neměl ani floka a přespával v místech, kde pak schovával své hrdiny před vraždícím strojem a Paul Schrader přespával v autě, když vymýšlel Taxikáře. Oba pánové byli regulérními plonkáči. A pak bych zde rád zmínil zřejmě nejslavnější film o zkrachovalém scenáristovi Sunset Blvd., který začíná geniální scénou, kdy hlavní hrdina leží břichem dolů zastřelený v bazénu. A nebojte v tomto filmu dojde i na jednu z nejlepších scén, co kdy někdo s bazénem vymyslel.

Herecké výkony obou hlavních představitelů byly oceněny Oskarovými nominacemi, přičemž Nicolas Cage svou nominaci proměnil. Jeho kreace alkoholika je dechberoucí a Oskara získal plným právem. Nicméně Elizabeth Shue (Muž bez stínu) si rozhodně nezasloužila prohrát se Susan Sarandon (Wall Street: Peníze nikdy nespí, Speed Racer) ve filmu Mrtvý muž přichází. Ale znáte to, ceny jsou spíš o politice. Její výkon zamilované prostitutky patří mezi nejpřesvědčivější ženské herecké výkony posledních let a docela by mě zajímalo, co říkalo její snobácké okolí na legendární scénu u bazénu s vrcholovým:,,Jsem skleněný ježek!“ Pro doplnění, Elizabeth Shue je z velice bohaté a velmi vzdělané rodiny a myslím si, že to pro její okolí musel být šok. Na druhou stranu možná proto mě ten film tak baví a dojímá zároveň.

Leaving Las Vegas je skvělý film. Je plný citu a emocí, obsahuje řadu skvěle natočených scén a rozhodně se vymyká každým políčkem šedivému průměru. Je to film odvážný, sprostý, nactiutrhačný a pokud vám ho náhodou někdo bude chtít pustit, nalijte si panáka dobrého bourbonu a pozvání v žádném případě neodmítejte.

Diváci film hodnotí nejčastější známkou 8, nejlépe film hodnotí muži 18-29, ale vysoké známky má ve všech demografických skupinách. Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí. Upozorňujeme, že film je pouze pro dospělé diváky!

Přehrát trailer

PS:

Náhled do scénáře:

‘I’ll tell you right now I’m in love with you. But, be that as it may, I am not here to force my twisted soul into your life. We both know I am a drunk. And I know you are a hooker. I hope you understand that I’m a person who is totally at ease with this. Which is not to say that I’m indifferent, or I don’t care. I do. It simply means I trust and accept your judgement’.

1 komentář

  1. Roman Potoczný napsal:

    Ačkoliv jsem muž, který již, bohužel, nespadá do té krásné skupiny, která film nejlépe hodnotí :-), tento film patří k mým nejoblíbenějším … Asi proto, že jsem měl ke dnu láhve v jistém období svého života stejně blízko jako Nico v tomhle filmu a myslím, že to zahrál brilantně … a vymanil se tak ze škatulky „protěžanta“ svého strýce … :-) … stejně tak Elizabeth byla naprosto skvostná …

Přidat komentář

TOPlist