Osobní strážce (1992)

USA 1992, The Bodyguard, režie: Mick Jackson, scénář: Lawrence Kasdan, kamera: Andrew Dunn, hudba: Alan Silvestri, střih: Donn Cambern, Richard A. Harris, hrají: Kevin Costner, Whitney Houston, Mike Starr, Bill Cobbs, Thomas Arana, Gary Kemp

Nominace na Oskara – nejlepší píseň (I Have Nothing), nejlepší píseň (Run to You)

129 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Frank Farmer (Kevin Costner) je bývalý agent tajné služby, který se dlouho živil jako ochranka V.I.P. včetně hlav států. Nyní se živí jako profesionální osobní strážce na volné noze. Zná každou modelovou situaci, má přehled, nesmí mu uniknout jediný detail. Jeho novou klientkou je popová hvězda Rachel Marron (Whitney Houston). Rachel je obklopena suitou managerů, ochrankou i rodinou. Problém je v tom, že jí někdo vyhrožuje. Frank se nesmí zamilovat a nesmí dopustit, aby se cokoliv stalo jeho klientce a jejím dětem. Co myslíte, podaří se mu to?
Nebudu dělat obstrukce, nejsme ve sněmovně. Osobní strážce je modelový romantický film s akčními prvky, který neurazí ani po letech a rozhodně si nezaslouží útrpné úšklebky, zvláště od kritiků, kteří velebí Tanec s vlky, jenž řadím do kategorie nejpřecenějších filmů všech dob. Osobní strážce je z hlediska filmové historie podstatně významnější projekt.

Scenárista Lawrence Kasdan (Žár těla, Dobyvatelé ztracené archy – viz. Slavná světová filmová klasika, Impérium vrací úder) napsal scénář k Osobnímu strážci již v polovině 70. let na tělo Steveu McQueenovi (Útěk - viz. Slavná světová filmová klasika, Bullitův případ) a legendární zpěvačce Dianě Ross. Hollywood však odmítl na plátno převézt film, který se jevil příliš kontroverzní. O důvodech se můžeme jen domnívat, ale strážci morálky zřejmě nepřekousli vztah mezi bělochem a černoškou a otevřené dialogy s narážkami na masturbaci a sexuální úchylky. Steve McQueen se pak stáhl do ústraní, kde bojoval s rakovinou, které bohužel podlehl. Projekt se snažil Kasdan oživit v roce 1978 s Ryanem O´Neallem (Barry Lyndon viz. Slavná světová filmová klasika, Love Story), který byl v té době megahvězda, a opět s Dianou Ross. Oba herci se však po pár týdnech tak rozhádali, že studio projekt zastavilo.

Lawrence Kasdan natáčel v roce 1983 film Velké rozčarování, kde se mu v komparsu objevil i neznámý mladík jménem Kevin Costner. Kasdana okamžitě zaujal a kromě komparsu mu nabídl i epizodní roli, která však skončila na podlaze střižny. Kasdan, který byl v té době už slavný se neznámému herci omluvil a řekl mu, že zavolá pár známým a zkusí mu sehnat nějakou práci. Costner byl v té době téměř švorc. Slovo dodržel a obsadil ho do role pistolníka ve filmu Silverado po bok Kevina Klinea, Scotta Glenna a Dannyho Glovera. Drahý film sice u diváků v době uvedení propadl, ale Costnerův výkon zaujal kritiku. A nejenom ji. Costner natočil dlouhou sérii hitů i kritických úspěchů Neúplatní (1987), Bez východiska (1987), Bull Durham (1988), Hřiště snů (1989), Tanec s vlky (1990), Robin Hood (1991) a JFK (1991). Pokud se na filmy podíváte, všimněte si, jak odvážně Costner střídal žánry. Hrál v retro gangsterce, sportovních filmech, westernu, špionážním filmu o hledání ruského agenta nebo v ostře sledovaném filmu o politické vraždě.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist