Průvodce nejslavnějšími duchařskými horrory

Když se povede duchařský horror  je to malý svátek. Žena v černém, jež se hraje v kinech je naprostá pecka, a proto se podíváme do minulosti na opravdové klenoty žánru. Následující článek rozhodně není určen čtenářům do 15 let!

Včera jsme debatovali nad filmem Žena v černém a padla otázka, zda si přečíst knihu a nebo zajít do kina? Myslím, že si divák i čtenář užije své a ideálně pochopitelně oboje. Ačkoli nejsem fanoušek Harryho Pottera, chápu, že jsem pochopitelně v menšině. Nicméně jsem se dozvěděl, jak celá filmová série končí a dostal jsem takový záchvat smíchu, že se na to snad zajdu podívat. To byl poslední pokus o vtip, tohoto článku. Od teď už v tomto článku pro legraci není místo.

V rámci tématu jsme napsali na Realfilmu již tuto sérii článků Osvícení, Teď se nedívejKruh.

Jméno Trumana Capoteho vám jistě není neznámé. Právě Capote se podílel na psaní scénáře k jednomu z nejděsivějších filmů, který byl kdy natočen. Prvním filmem dnešního průvodce je hrůzostrašný snímek Neviňátka (The Innocents, 1961), který je neuvěřitelně strašidelný i 40 let po svém natočení. Citlivá a vnímavá žena (Deborah KerrČerný narcis, Král a já) nastupuje na místo guvernantky dvou zdánlivě nevinných dětí žijících na rozsáhlém gotickém panství. Postupně nabývá přesvědčení, že její svěřence posedli perverzní duchové mrtvých členů služebnictva, kteří se i jí stále častěji zjevují.

Je možné, že jste se u filmu děsili při jeho projekci na MFF v Karlových Varech nebo jinou cestou. Každopádně film je adaptací slavného autora duchařských příběhů (anglicky samostatný žánr – ghost story, pozn. redakce) Henryho Jamese Utažení šroubu (The Turn of the Screw). Tvůrci Ženy v černém se inspirovali zejména legendárním černěním filmových políček, které vznikalo pochopitelně ještě pěkně postaru bez CGI. Na filmu má také lví podíl skvělá zvuková stopa, která operuje se zesílenými zvuky z přírody – dunění větru nebo hučení v travnatých porostech.

Přehrát trailer

Film, který musí obdivovat každý režisér s ambicemi v horrorovém žánru je zcela pochopitelně The Haunting (1963), jehož posledních 10 minut patří mezi nejděsivější okamžiky světové kinematografie, a to nepřeháním. Po zhlédnutí okamžitě poznáte inspiraci legendární série Evil Dead Sama Raimiho.

Záhadný dům Hill House před osmdesáti lety postavil krutý Hugh Crain. Od té doby se dům stal svědkem záhadných úmrtí několika žen…Filmu se budeme věnovat ještě dnes v samostatném článku v rubrice Retro a legendy.

Myslíte si, že Paranormal Activity je originální koncept? Ale kdeže. Již v roce 1982 přišel Steven Spielberg s konceptem prokletého strašidelného domku na předměstí, kde se zdánlivě první hodinu nic neděje, aby vše vygradovalo ve finále, kde napětím zapomenete dýchat. Někteří již možná víte, že se jedná o film Poltergeist a na režijní sesli seděl Tobe Hooper (Texaský masakr motorovou pilou). Zlí jazykové tvrdí, že Spielberg řadu scén režíroval sám. Každopádně film velmi rychle získal nálepku prokletého projektu. Hooper v té době začínal objektivně ztrácet tvůrčí schopnosti a měnil se v komerčního rutinéra a Dominique Dunn, která hraje ve filmu vedlejší roli byla zavražděna.

Přehrát trailer

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist