Speciální jednotka (2011)

Francie 2011, Forces Spéciales, režie: Stéphane Rybojad, scénář: Michael Cooper, Stéphane Rybojad, střih: Erwan Pecher, kamera: David Jankowski, hudba: Xavier Berthelot, hrají: Diane Kruger, Djimon Hounsou, Benoît Magimel, Denis Menochet, Tchéky Karyo

110 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm, distribuce digitální kopie

Pokud patříte k pravidelným čtenářům Realfilmu, tak jste si zřejmě všimli, že militantní filmy u nás hodnotí Dan Adam. Nicméně díky pracovnímu vytížení novinářskou projekci Speciální jednotky nestihl, takže když nejde Mohammed k hoře, musí hora k Mohammedovi. Tento archický příměr je pochopitelně oslí můstek k filmu, který se odehrává v arabském světě.

Kontroverzní novinářka Elsa (Diane Kruger) působící v Afghánistánu je unesena členem Talibanu. Zpravodajská služba odhalí, že se Elsa nachází ve vesnici na hranici s Pákistánem.

Šestičlenná speciální jednotka je vyslána do nebezpečné oblasti, kde vládnou rebelové. Záchrana Elsy je úspěšná. Nejtěžší část mise ale všechny teprve čeká: útěk z Pákistánu a přechod přes divoké, pusté a nehostinné hory Hindúkuš s nelítostnými pronásledovateli v zádech …

Před pár měsíci jsme se tady rozplývali nad ,,survival“ dramatem Útěk ze Sibiře a vcelku by mě nenapadlo, že Speciální jednotka není akční vybíjená, ale právě podobně vystavěné vojenské ,,survival“ drama ze současnosti. V prvé řadě je třeba upozornit, že se jedná o film koprodukční a převažující kapitál pochází z Francie. Musíme tedy film zařadit do tradice francouzské kinematografie, nikoli americké, což již učinila většina kolegů recenzentů.

Hlavní hrdinka je v prvé řadě francouzská novinářka a speciální jednotka vyslaná na její záchranu je skupina dobrých přátel, kteří udržují vazby i mimo službu. Jsou to lidé, pro které je zastřelení nepřítele asi stejně tak vážný morální problém jako koupit mléko k večeři. Je to prostě práce jako každá jiná. Jednou unesou válečné zločince z Kosova k válečnému tribunálu a podruhé jdou na záchrannou misi. Jejich hlavním úkolem není nesmyslně vraždit, ale hájit zájmy vlasti. V tomto případě pcohopitelně Francie, která neváhá zdůraznit, že se s ní musí počítat jako s vojenskou velmocí, která má ve svém středu pár správných chlapů. Ovšem jsou to Francouzi. Když jde o záchranu ženy, tak sice vystřílí půlku Talibanu, ale dámě se omluví, když jim náhodou z úst omylem vypadne slůvko:,,prdel“.

Speciální jednotka je velký, drahý (rozpočet byl cca 250 milionů korun) a velmi hlučný snímek určený na sobotní večer. Jedná se o komerční snímek, který je natočený nejmodernějšími vypravěčskými postupy, dočkáme se panoramatických záběrů, velkoryse řešených akčních scén a děj se odehrává na mnoha místech po celém světě. Natáčelo se v Paříži, na jihu Francie v regionu Tarn-et Garonne, kam by Francouzi rádi nalákali více turistů, Džibuti a Tádžikistánu. Speciální jednotka jako komerční snímek musí pochopitelně pracovat i s určitou řadou klišé, protože není vytvořený, a teď bych si dovolil citovat slavného kolegu producenta Ondřeje Trojana (Občanský průkaz),:,,pro 4% intelektuálů“. Omlouvám se, ale tuhle hlášku jsem prostě někdy musel vytáhnout ze svého slovního arzenálu:-)

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist