The Haunting (1963)

USA 1963, alternativní český název: Strašení, režie: Robert Wise, scénář: Nelson Gidding podle novely Shirley Jackson, kamera: Davis Boulton, hudba: Humphreye Searle, hrají: Julie Harris, Claire Bloom, Richard Johnson, Russ Tamblyn, Fay Compton, Rosalie Crutchley

112 minut, 35 mm, 2.35:1, černobílý

Vzpomínám si naprosto přesně, kdy jsem o tomto filmu slyšel poprvé. Bylo mi asi jedenáct a s kamarádem jsme si pouštěli Sám doma 2: Ztracen New Yorku na omšelé VHS. Zřejmě to nebyla pirátská kopie a zcela jistě je jasné, že spousta z vás už ani neví, co to bylo VHS. Řekněme, že už je to docela dlouho, ještě ve filmovém pravěku. Tehdy se kamarádova sestra vrátila z Londýna, nadšená svým prvním výletem do civilizované části světa, kterou jsme do té doby znali jen z filmů a občas mám takový pocit, že neškodí si to připomenout v souvislosti s alarmujícím počtem voličů ,,komárů“.

Učiňme dlouhý příběh krátkým. Ona tehdy řekla, že viděla nejděsivější film všech dob a já jí to nevěřil. Do té doby, než jsem tento film viděl na vlastní oči. The Haunting totiž skutečně aspiruje na korunu horrorového majstrštyku a jeho remake s Liamem Neesonem je vykrádání hrobů.

Děj je prostinký a naprosto nedůležitý. Skupinka lidí pod vedením ,,vědce“, který není evidentně zcela v pořádku má za úkol prožít noc v domě, kde prokazatelně straší. Všichni jsou parapsychologové nebo média. Má to jeden velký háček. V jedné z přítomných se odehrává něco, co nikdo nečekal a vzhledem k tomu, že je evidentně největším cvokem je nabíledni, že následující minuty budou pro vaši psychiku docela drsné.

Podstatou filmu ovšem není ani tak duchařina jako nervový stav hlavní hrdinky, která prožívá legendární ,,skandál“. Neví totiž, zda je zamilovaná do muže či ženy. A v tom je skryta i důležitá výpověď snímku, protože homosexualita na plátně nebyla v rámci studiového systému brána jako berná mince. Studiový systém je ostatně financovaný odjakživa z bankovních úvěrů a jak víme v rámci ekonomie je dobré jméno základem. Proto byla homosexualita ve filmech velkých studií naprostým tabu a prošla pouze ve studiích MGM a United Artists, a to z jediného důvodu – všechny filmy s přesahem nebo myšlenkou byly jednoduše levné.

Vraťme se ale k filmu. Robert Wise byl už v době natáčení filmu zkušeným řemeslníkem a navíc tento film vycházel již ze svého geniálního předchůdce Neviňátka (Průvodce filmem). Wise ovšem v tomto snímku pracuje ještě s poněkud komplikovanějšími filmařskými postupy a zejména finále snímku je naprosto geniální a nikterak si nezadá ani s nejslavnějšími konci horrorů z posledních let. Dodnes jsou naprosto fascinující kamerové triky a nezvyklé úhly postavení kamery.

The Haunting je brilantní film, klenot žánru a pokud jste jej dosud neviděli, tak vřele doporučujeme. Nejčastější známkou hodncení je číslo 8 a film kladně hodnotí všechny věkové kategorie.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist