Frajer Paul Newman

Rozsudek (1982)

Minulý týden jsme začali seriál o charakterových ikonách filmového plátna a dnes nemůže přijít nikdo menší než Paul Newman, který pro nás zůstane navždy v našich srdcích jako největší frajer!

Stevea McQueena a jeho předčasně ukončenou kariéru rakovinou jsme zakončili katastrofickým filmem Skleněné peklo. Nicméně k Paulu Newmanovi už na našich stránkách také pár filmů naleznete, a to v článcích – Verdikt, Nejslavnější filmové loupeže nebo Ordinérní muž Robert Redford.

Pokud mám rád detektiva Franka Bullita, rozhodně nemám o moc rád méně soukromé očko Lew Harpera (Paul Newman), který se na plátna kin dostal hned ve dvou dílech a pokaždé to stálo za to. Harper je drsný detektiv, který neváhá dát ženě pořádnou facku, když je příliš hysterická (stejně jako Steve McQueen), akorát, že mezi vším cedí jednu drsnou hlášku za druhou a neváhá si dojít pro pár ran navíc. Ve filmu Harper (1966) hledá uneseného milionáře a o 9 let později se dostává na stopu velmi problematického prodeje pozemků. První film natočil Jack Smight a druhý Stuart Rosenberg.

Přehrát trailer

Přehrát trailer

Jestli nějaká role vystihuje povahu Paula Newmana i v jeho soukromém životě je to film Frajer Luke (Cool Hand Luke, 1967). Luke Jackson (Paul Newman) je nový vězeň, který spolu s ostatními vyslechne kapitánovo kázání o tom, co všechno nesmí a smí a další den ráno už se spolu s ostatními vězni pouští do práce. Pod dozorem bezohledných dozorců kopou v nesnesitelném horku příkop podél nekonečně dlouhé silnice. Večer se vrací do tábora zcela vyčerpaní. Když si někdo postěžuje, ocitne se na samotce. Dny plynou jednotvárně jeden za druhým. Z vězňů, kteří přišli společně s Lukem se stává sehraná parta a Luke jejich vůdcem. Vše se změní v okamžiku, kdy se Luke dozví, že jeho matka zemřela.

Frajer Luke je oslava outsiderství, nihilismu i poslednímu vzepjetí k zoufalému činu hrdinství. Je to film smutný, krutý a pro mnoho lidí zcela jistě nesnesitelný. Jedna z nejslavnějších scén, kdy se Luke vsadí o to, že sní 50 vajec se zapsala do filmové historie. Schválně se na tuto scénu podívejte, protože sním svůj skalp s octem a cibulí, že ty vejce opravdu snědl. Film natočil stejně jako Návrat Lew Harpera Stuart Rosenberg a Paul Newman byl za roli nominovaný na Oskara.

Přehrát trailer

Jak vidíte v roce 1969 byl Paul Newman už respektovaný charakterní i mainstreamový  herec a ze své pozice si mohl vybrat sparring partnera pro plánovaný blockbuster Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) o dvou vtipných desperátech a jejich promakaných loupežích. Jak víte z posledního průvodce původně plánovaný Steve McQueen roli odmítl a Newman dal první šanci pohlednému mladíkovi Robertu Redfordovi. Diváci stáli fronty a stejná sestava se pak postarala i o další trhák – oskarový hit Podraz.

Přehrát trailer

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist