Hunger Games (2012)

Hunger Games USA, 2012, režie: Gary Ross, scénář: Gary Ross, Suzanne Collins, Billy Ray podle novely Suzanne Collins, hudba: James Newton Howard, T Bone Burnett, kamera: Tom Stern, střih: Stephen Mirrione, Juliette Welfling, hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Stanley Tucci, Wes Bentley, Willow Shields, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Woody Harrelson, Toby Jones

142 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

Území Severní Ameriky je rozseto do 12. sektorů, které tvoří Panem, říši s centralizovanou mocí v tajemném Kapitolu. Kapitol organizuje každý rok tzv. Hladové hry, zvrácenou reality show, ve které každoročně jedna dívka a chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život a slávu. Film vypráví příběh mladé dívky Katniss (Jennifer Lawrence X-men: První třída, Do morku kostí), která se svojí dcerou a matkou přežívá v nejchudším 12. kraji. Během Sklizně (losování dětí do nebezpečné show) se Katniss Everdeenová dobrovolně přihlásí místo své mladší sestry Primrose, která byla náhodně vybrána. Druhým tzv. splátcem se stává Peeta Mellark (ztvárněn Joshem HutchersonemMost do země Terabithia, Děcka jsou v pohodě) a společně s Katniss jsou nuceni opustit rodiny a odjet futuristickým vlakem do hlavního sektoru. Některé záběry až nápadně připomínají cestu Harryho Pottera do Bradavic, ale o tom později.

Film vznikl na motivy dnes již světoznámé trilogie Hunger Games, která se šíří světem jako oheň. Autorka knižní trilogie Suzanne Collins přišla na námět během přepínání televizních kanálů, z nichž na jednom běžela reality show a na další reportáž z války v Iráku. Spojení konceptu gladiátorských utkání s vlivem televize jakožto nástroje k masovému šíření a popularizaci násilí, je určitě zajímavý nápad. Právě zasazení dětí namísto gladiátorů do arény funguje jako hlavní předmět k úvaze, kam až může klesnout lidskost na úkor moci a peněz. Rád bych dodal, že jsem knižní předlohu zatím nečetl a popravdě ani nevím, jestli vůbec někdy budu, takže tohle je čistě moje dedukce knižního „sociálního přesahu“, který Collins ve svém knižném díle a filmovém scénáři tak silně ztvárnila, jak tvrdí desítky fanoušků na nejrůznějších fórech a diskuzích. Silný vliv antiky je vidět i v pojmenovávání postav známými římskými osobnostmi (Seneca, Coriolanus, Claudius, Caesar).

Na novém filmu režiséra Garyho Rosse mě během prvních okamžiků zaujala atmosféra roztříštěného světa, zobrazení chudého distriktu, kde se zbídačení obyvatelé živí těžbou nerostných surovin. Obecně struktura země Panem mi dost připomínala například nedávné akční sci-fi Vyměřený časJustinem Timberlakem v hlavní roli. V obou filmech byl svět podroben určitému „společenskému rozdělení“ na základě získávaných surovin z jednotlivých krajů. Zatímco jednotlivé části země trpěli nedostatkem potravy a zabezpečení, divák se v průběhu filmu ocitne uvnitř Kapitolu, kde žijí lidé s hmotným nadbytkem a s dost křiklavým vzhledem (obzvlášt make up a barva vlasů je naprosto šílená). Jejich nudné životy jednou za rok zpestří brutální podívaná v podobě Hladových her.

Mezi další ryze pozitivní stránky filmu patří vedlejší postavy a jejich chemie. Herecky bezpochyby kraluje především Woody Harrelson (Temný obrazTahle země není pro starýZombieland, Lid versus Larry Flynt) v roli málokdy střízlivého a hláškujícího Haymitche, jediného vítěze Hladových her z 12. sektoru. Další výrazná postava je stylista Cinna (rocková hvězda Lenny Kravitz) nebo komentátor Caesar Flickerman (Stanley Tucci), který je zároveň jeden z nejvlivnějších lidí v Kapitolu. Herecky ovšem film drží především Jennifer Lawrence, která Katniss bojující o holý život hraje přesvědčivě. Toporný Hutcherson měl už lepší role, ale v rámci možností Lawrence spolehlivě sekunduje.

Nejzajímavější a nejočekávanější část filmu je vypuštění dětí do uměle vytvořené arény, kde jsou odkázány na své schopnosti a instinkt. Prvních několik minut po zahájení patří mezi bezkonkurenčně nejsurovější část filmu. Za sebe můžu říct, že jsem neskutečně litoval přístupnost od 12 let. Samozřejmě to rozhodnutí chápu, co si budeme nalhávat, Hunger Games má nahradit Harryho Pottera a Twilight, mladí diváci a divačky přeci musí mít titul, který musí vidět pokud možno všichni a hned několikrát. A pokud by Hunger Games obsahoval krvavé, drastické scény s nerozklepanou kamerou a místy nervním střihem, film by si finančně rapidně pohoršil. Během druhé části filmu nastupují na scénu některé logické krachy vedlejších postav a hned několik deus ex machin v podobě zásahů programátorů a zakladatele hry Senecy Cranea do průběhu dění apod. Julie a Romeovský závěr pak spíš zanechá nepříjemnou pachuť v puse a zkazí celkově pozitivní dojem z filmu.

Hunger Games považuji za mírně nadprůměrný film, který celkem s přehledem převyšuje například velmi populární Twilight a v lecčems i Harryho Pottera. Netroufám si tvrdit, jestli byl knižní potenciál využit naplno, ale pochybuji o tom. Ross spíš poctivě odvyprávěl hlavní dějovou linku knihy, takže budou ve výsledku všichni poměrně spokojení, ale na Katnissin vliv na okolní distrikty si moc prostoru nevytvořil, snad kromě pár scén po smrti jedné z dívek.

Rozpočet filmu činí 78 milionů a například v porovnání se silně přestřeleným Johnem Carterem, jehož rozpočet byl tuším snad přes 200 milionů dolarů je Hunger Games dle mého názoru i mnohem napínavější a zábavnější podívanou. Vše napovídá tomu, že Hunger Games nebude po finanční stránce propadák, překonal rekord v půlnočních projekcích a jsem si téměř jist, že tu budeme mít za pár let pokračování.

Přehrát trailer

Související články:
Jeden z nejčerstvějších objevů Jennifer Lawrence bude zářit v Hunger Games

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Hunger Games má třetí největší filmový debutový víkend v dějinách kinematografie! Před ním už je jen Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 (169, 2) a Temný rytíř (158,4). Hunger Games vydělalo 155 milionů dolarů!

  2. Roman Potoczný napsal:

    Viděl jsem včera a do zítřka napíšu i příspěvek do V.I.P. … přiznám se, že je to jedna velká, ani ne tak nudná, jako spíš zbytečná bublina … samotný děj je fajn nápad a to zřejmě nese své ovoce v podobě mnoha diváků, kterým se film líbí, ale provedení je bezpohlavní, stejně jako Daniel Craig co by James Bond … fajn tvrďák, který ovšem v plavkách nenadchne :-) … více ve V.I.P.u …

Přidat komentář

TOPlist