John Carter: Mezi dvěma světy (2012) – dvojrecenze

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

John Carter, USA 2012, režie: Andrew Stanton, scénář: Andrew Stanton, Mark Andrews, Michael Chabon podle novely Edgara Rice Burroughse „A Princess of Mars“, produkce: Jim Morris, Lindsey Collins, Colin Wilson, kamera: Dan Mindel, střih: Eric Zumbrunnen, hudba: Michael Giacchino, hrají: Taylor Kitsch, Lynn Collins, Willem Dafoe, Mark Strong, Samantha Morton, Ciarán Hinds, Dominic West, James Purefoy a další

formát: 2.35:1 (2D verze), 1.85:1 (IMAX a 3D verze), 35mm, barevný, délka: 132 minut

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

8. Března k nám do kin přichází oficiálně první blockbuster roku, John Carter: Mezi dvěma světy pod produkčními křídly monstrózní společnosti Disney. Pohlaváři v Disney se nejspíš rozhodli využít současnou mezeru na trhu po skončení Harryho Pottera a megaúspěšné upírské série Twilight a sami chtějí rozjet další ságu pro náctileté diváky a k tomu využívají právě starý příběh Johna Cartera, který napsal spisovatel Edgar Rice Burroughs(mimochodem také autor světoznámého Tarzana). Burroughs v roce 1917 knihou Princezna z Marsu nastartoval rozsáhlou ságu dobrodružných zážitků Johna Cartera, která se celkem vyšplhala na jedenáct titulů. Právě revoluční Burroughsova tvorba inspirovala mnoho filmařů a spisovatelů včetně autorů kultovní sci-fi ságy Star Wars. Nutno podotknout, že původní příběh Johna Cartera si zasluhoval mnohem „vznešenější „ přenesení na filmové plátno. Režisérskou šanci dostal Andrew Stanton (Hledá se Nemo, Toy Story 1, 2), jeden z předních animátorů ve studiu Pixar a John Carter je jeho hraný debut.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

John Carter je válečný veterán v Občanské válce bojující za Virginii a Konfederaci. Od začátku filmu sledujeme, že se hlavní hrdina urputně snaží najít jistý poklad v arizonské pustině. Divák nezjistí, jak se vůbec na myšlenku pokladu dostal, ale neustále mluví o nějaké jeskyni pavouka. Pronásledován Apači skutečně jeskyni nalezne a shodou náhodilých událostí se transportuje do neznámého světa Barsoom. Později se dozví, že Barsoom je ve skutečnosti Mars. Právě jeho první krůčky po Marsu patří mezi to nejzábavnější, co v novém zpracování Johna Cartera najdeme. Během následujících dvaceti minut se Carterovi i divákům v sále naprosto objasní celá zápletka filmu. Mars je rozdělen na dvě zásadní frakce, které bojují o celou planetu. Hodné, vzdělané Helium a kruté Zandingo (přesným pojmenováním si nejsem bohužel jistý, jelikož podobně rychle vymyšlených výrazů je ve filmu tolik, že budete mít místy problém se v ději neztratit). Krutý vládce Zandinga, jehož ztvárnil herec Dominic West (The Wire- Špína Baltimoru) disponuje tajnou zbraní v podobě modrého paprsku, na jehož sílu nemá Helium odpověď.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Princezna Helia Dejah Thoris (Lynn Collins) uteče před vládcem Zandinga, kterého si musí vzít pro uzavření míru a zde přichází do hry náš uskákaný hrdina John Carter v podání Taylora Kitsche, který se do princezny samozřejmě zamiluje. Popravdě nechápu, co studia na mladém Američanovi vidí. Netvrdím, že je to špatný herec, ale na hlavní roli do blockbusteru naprosto nezajímavý, neznámý a „obyčejný“ herec, který nemá dle mého názoru absolutně čím zaujmout širší masy mladých diváků. Další zápornou postavu obstaral permanentním, ledovým výrazem po celou dobu stopáže herec Mark Strong (Útěk ze SibiřeRobin HoodKick-Ass, Jeden musí z kola ven), hrající hlavního představitele tajné frakce Thráků, která tahá za nitky a je v pozadí celého konfliktu na planetě Mars.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist