Vše o Evě (1950)

USA 1950, All About Eve, režie a scénář: Joseph L. Mankiewicz podle povídky The Wisdom of Eve Mary Orr, kamera: Milton Krasner, hudba: Alfred Newman, střih: Barbara McLean, hrají: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders, Marilyn Monroe

138 minut, 1.37:1, 35 mm, černobílý

MFF v Cannes – nejlepší herečka Bette Davis, Oskar za nejlepší film, režii, scénář, mužský herecký výkon (George Sanders), kostýmy, zvuk

Eva (Anne Baxter) se stává doslova posedlou slavnou herečkou Margot (Bette Davis) a navštěvuje každé její představení. Díky přímluvě Margotiny přítelkyně Karin se jednou dostane do její blízkosti a svým tragickým životním příběhem se dostane do její přízně. Eva tak brzy začne své hvězdě plánovat život a role. Jenže Eva to rozhodně nedělá proto, aby se své hvězdě zavděčila, ale aby se dostala mezi její známé a stala se rovnocennou hvězdou a je proto schopna udělat opravdu cokoliv.

Stejného roku se podívali do zákulisí hereckého světa dva hvězdní režiséři a byly z toho dva mimořádné snímky – Sunset Boulevard Billyho Wildera a právě Vše o Evě. Jestliže jsme u nás na Realfilmu dosud protěžovali pochopitelně Wilderův excelentní film noir, musíme po a říct pochopitelně i b.

Právě snímek Vše o Evě je skvělou studií náhledu za kulisy do divadelního světa mezi neurotické tvůrce a celý ten humbuk okolo. Je to pohled temný, pronikavý a rozhodně vám sundá z očí pomyslné růžové brýle. Vše o Evě zkrátka demaskuje to naleštěné glamour pozlátko, po kterém touží miliony lidí po celém světě.

Na počátku byla povídka Evina moudrost (The Wisdom of Eve) v časopise Cosmopolitan v roce 1946. Námět koloval Hollywoodem a následoval jeden odmítavý dopis za druhým. Režisér a scenárista Joseph L. Mankiewicz (ročník 1909 – Kleopatra, Slídil) ovšem nebyl béčkovým autorem a v momentě, kdy dozrála v Hollywoodu doba (rozuměj, staří bardi začali vyklízet pozice) a vše v kinematografii přestávalo být vyumělkované, falešné a idealizované nazrál čas i pro naprosto nemyslitelný odvrácený odraz filmu ,,Vše o Evě“.

Mankiewicz se mohl opřít o skvělé herecké obsazení, kterému dominuje pochopitelně skvělá Bette Davis v roli stárnoucí divy. Film je rozhodně velice zajímavým dramatem s celou řadou výborných cynických bonmotů:,,Připoutejte se, bude to bouřlivá noc!“ nebo:,,To je ale příběh! Chybí už jen psi, kteří by jí zakousli do zadku.“

Film je vyprávěn retrospektivně, stejně jako Sunset Boulevard, ale podle mého názoru jeho hlavní devízou je skvělý scénář, fantastická Bette Davis (viz. Nejslavnější mrchy filmového plátna) a realizace celkově podstatně pokulhává za vycizelovaným Wilderovým klenotem. Nelze se také ubránit pocitu, že hlavní hrdinka Anne Baxter i přes nominaci na Oskara není zrovna úplně talentovanou herečkou, ale smyslnou dračicí.

Filmy Vše o Evě a Sunset Blvd. nesmírně ovlivnily další generace filmařů. Konkrétně právě dnes zmiňovaný snímek je zcela zřetelně východiskem pro v Americe kultovní snímek Showgirls Paula Verhoevena, který obdržel od filmových kritiků (podotýkám neprávem) Zlaté maliny pro nejhorší film roku.

Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí!

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist