Titanic 3D (2012)

USA 1997/2012, režie a scénář: James Cameron, kamera: Russel Carpenter, hudba: James Horner, střih: Conrad Buff, James Cameron, Richard A. Harris, hrají: Leonardo Di Caprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates, Frances Fischer, Gloria Stuart, Bill Paxton, Bernard Hill

194 minut, 2.20:1 (70 mm), 4K, barevný

Oskar za nejlepší film, režii, hudbu, kameru, výpravu a dekorace, kostýmy, zvuk, střih, píseň (My Heart Will Go On), vizuální efekty, střih zvukových efektů, nominace na Oskara – nejlepší ženský herecký výkon v hlavní (Kate Winslet) a vedlejší roli (Gloria Stuart)

Letos tomu je sto let, kdy 10. dubna 1912 vyplula z přístavu Southampton legendární „nepotopitelná loď“ Titanic. ,,King of the World“ James Cameron se rozhodl znovu uvést do kin velkofilm Titanic, kterým opět potvrzuje, že ve filmové branži zastává místo jako ve své době bratři Lumiérové, D.W.Griffith, Francis Ford Coppola, David Lean, Alfred Hitchcock, Akira Kurosawa, George Lucas nebo Steven Spielberg.

James Cameron - filmografie

Nezámožný mladík Jack Dawson (Leonardo Di Caprio) vyhraje v kartách lístky do třetí třídy na luxusní zámořskou loď Titanic. Loď pluje do vysněné Ameriky, kam se chce Jack vydat za lepším životem. Ve stejné lodi pluje i bohatá Rose (Kate Winslet), která se má vdát. Ovšem nikoliv z lásky, ale z rozumu. Když chce ukončit svůj život skokem do vln přichází jí na pomoc Jack. Stává se tak na chvíli oblíbencem smetánky. Jenže… Rose se do Jacka zamiluje. Vše by bylo fajn, kdyby to nebylo právě na Titanicu a kdyby jim nebyl v patách Rosin odmítnutý snoubenec Caledon (Billy Zane).

Titanic je pro mě klíčový film kinematografie, což jistě dobře víte, když jsem ho zařadil mezi 100 nejzásadnějších filmů světové kinematografie v knižním titulu Realfilmu Slavná světová filmová klasika. Jenže se slovem klasika se Cameron nehodlá smířit. Stát se za života klasikem může být bezvadné, pokud nejste v produktivním věku a nemáte dospívající děti. Holt začal Cameron s rodinným životem trochu později:-)

Ghost of the Abyss

Na počátku 3D verze pouštěl James Cameron své dospívající dceři film Titanic z tepla domácího kina a ta nemilosrdně našemu milovanému filmaři řekla:,,Tati, hodina a půl pryč a ta loď se teprve začíná potápět. O čem to tedy ještě zbývající dvě hodiny bude?“ James Cameron šalamounsky řekl:,,Televize znova útočí na kino. Mladí lidé jsou schopni se soustředit jen na Kriminálku Las Vegas, kde sledují kratičké záběry a zapomínají na možnosti našeho média.“ Po úspěchu konvertovaného Souboje titánů, který Cameron bez servítků komentoval v médiích a drsně odsoudil i tvůrce Harryho Pottera, stejně jako dalších nepovedených konverzích (čtěte – ty, které nebyly zadány jeho v současnosti naprosto všemocné 3D firmě, která úzce spolupracuje s Wetou Petera Jacksona – naposledy brilantní Zrození Planety opic.)

Převedení Titanicu do třetího rozměru trvalo více než rok a sám James Cameron, známý perfekcionalista, na něj osobně políčko po políčku dohlížel. Konverze do 3D je tak dokonalá, že divák v řadě scén těžko uvěří, že film nebyl v třetím rozměru již původně natočen, což rozhodně slibuje neobyčejnou podívanou. A toto nejsou prázdné reklamní žvásty. Film vám doslova vezme dech již od úvodních titulků a co víc, já žeru 3D logo společnosti Fox.

Ghost of the Abyss

Dialogové scény bez větší akce, které byly pro řadu lidí v kině nesnesitelné se díky plasticitě obrazu stávají strhující podívanou, díky které do kina tak rádi chodíme. Titanic je prostě spektákl, velký, drahý, hlučný, tragický, ale obsahuje i zatraceně chytrý humor:,,Co to je?“,,To je obraz od nějakého Picassa.“,,Ukaž? Z toho nikdy nic nebude.“

James Cameron k znovuuvedení Titanicu říká: „Existuje celá generace, která nikdy nezažila Titanic, tak jak má být viděn, tedy na velkém plátně. A bude to Titanic, jaký jste ještě nikdy nespatřili, digitálně upravený na 4K a pečlivě převedený do 3D projekce. V nezmenšené emocionální síle a v obraze silnějším než kdy jindy. Bude to epický zážitek pro fanoušky i začátečníky.“ A já velikonočně naladěn dodávám, Amen.

Titanic je zkrátka film pro každého. Je tam všechno – dokonalá výprava, emotivní hudba, herci, kteří se drží předepsaného scénáře a jsou sympatičtí – v té době neokoukaní, skvělé triky, šťavnaté potápění ohromného parníku. Divák nemrava si, ale moc neužije, za to techničtí fandové si mohou vychutnat záběry ze strojovny, které jsou ve 3D dokonalé.

Realfilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí a dodává, že pro milovníky kinematografie je návštěva 3D Titanicu zkrátka povinnost.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist