Noc na Karlštejně (1974)

Československo 1974, režie a scénář podle divadelní hry Jaroslava Vrchlického: Zdeněk Podskalský, hudba: Karel Svoboda, kamera: Jaroslav Kučera, střih: Zdeněk Stehlík, hrají: Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Karel Höger, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík, Waldemar Matuška, Jaroslav Marvan, Slávka Budínová

84 minut, 35 mm, barevný

Hrad Karlštejn je vyhlášeným reprezentativním sídlem Karla IV. (Vlastimil Bodský) a slouží výhradně k jeho odpočinku. Vzhledem ke sňatkové politice a skutečnosti, že většina Karlových žen byly ženy svérázného charakteru, jedna byla třeba ,,lamželezo“ si chtěl také jednou za čas užít klidu a pomodlit se v luxusní kapli a rozmlouvat se svým mentorem Arnoštem z Pardubic (Karel Höger). Jenomže jeho mladá novomanželka (Jana Brejchová) by si také ráda dopřála císařovy pozornosti, protože jeho soustředěnost jí brání v možnosti se s ním intimně sblížit. A jako každá o dost mladší žena neváhá své myšlenky uvést v čin. Společně s dobromyslnou komornou se dostanou až za brány hradu, jenže v té samé chvíli je tam i další mladá žena (Daniela Kolářová), která má stejné účely nikoli s králem, ale s jeho zbrojnošem. Veselý příběh se zpěvy a tanci může začít.

Téma Noci na Karlštejně by se určitě líbilo autorovi filmu Dvanáct rozhněvaných mužů, které naleznete v knize Ondřeje Slaniny Slavná světová filmová klasika, aneb jak by řekl můj otec:,,Ten film je divnej, protože v něm není žádná ženská.“ To byl málem i případ Noci na Karlštejně, která vychází z románu Jaroslava Vrchlického.

Noc na Karlštejně se sice jeví jako film apolitický a oddechový, ale opak je pravdou. Studiový a centrálně řízený mediální svět podléhající diktátu ÚV KSČ po vzoru nacistické propagandy, kterou na oko opovrhoval, ale zejména právě v mediální politice se jí řídil, odmítl tolerovat, aby otce vlasti Karla IV. hrál herec s židovskými rysy Vlastimil Brodský, který měl navíc v trezoru filmy Farářův konec a Všichni dobří rodáci.

Zdeněk Podskalský si ale postavil hlavu a Brodského do filmu prosadil. Nejpikantnější na celé věci je skutečnost, že ve filmu byla původně role Ofky určená i Podskalského ženě Jiřině Jiráskové. Ve filmu ji nakonec ztvárnila Slávka Budínová. Pan Brodský se měl s Jiřinou Jiráskovou dle vlastních slov oženit a dokonce došlo i na oběd u její maminky, nicméně ze sňatku nakonec sešlo, a to díky jeho zdravotním problémům fyzického ale i psychického charakteru. Buď jak buď, obsazení této dvojice nebylo při nejlepší vůli možné a Podskalský z mého pohledu provedl jedinou lidsky správnou věc, že nedráždil hada bosou nohou.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist