Prometheus (2012)

USA 2012, režie: Ridley Scott, scénář: John Spaihts, Damon Lindelof, kamera: Dariusz Wolski, hudba: Mark Streitenfeld, střih: Pietro Scalia, hrají: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Idris Elba, Guy Pearce, Logan Marshal Green, Sean Harris

124 minut, 2.35:1, REDcode RAW, 35 a 70 mm (IMAX), barevný

Vojtěch Zamarovský: Bohové a hrdinové antických bájí

PROMÉTHEUS
- syn Titána Iapeta a bohyně Themidy
Prométheus přinesl lidem oheň a naučil je ho používat, vyučil je řemeslům, naučil je číst, psát a počítat. Zkrotil býka, aby ho lidé mohli používat při práci na poli. Přiměl koně poslouchat člověka. Zhotovil první loď a seznámil lidi s léky a s léčením nemocí. Tím vším se stal Prométheus skutečným „stvořitelem světa“. Diovi se to ale nelíbilo. Za služby prokázané lidem odsoudil Prométhea k ukrutnému trestu. Byl přikován bohem Héfaistem na skálu. Prométheus byl přemožen ale ne poražen. Věděl, že Diova krutovláda nebude trvat věčně. Také věděl, kdy Zeus padne. Když se to doneslo k Diovi, poslal pro Prométhea. Ale on nechtěl s Diem vyjednávat. Zeus svrhl skálu s přikovaným Prométheem do hlubin Tartaru. Tím skončila první část Prométheovi tragédie. Zeus chtěl zlomit jeho vzdor, ale nepodařilo se mu to a tak ho vyvedl znovu na světlo. Dlouhá léta pak musel viset Prométheus přikován ke skále na vrcholku Kavkazu. V létě trpěl žárem slunce, v zimě chřadnul mrazem. Každé ráno k němu přiletěl orel a vytrhl mu kousek jater. Ten mu zase přes noc narostl. Tato muka rovněž Prométhea nezlomila. Zůstal hrdý jako dřív a své pomoci lidem nelitoval. Mezitím se Zeus změnil, začal být hodný. Ale Prométheus přesto od něj milost nepřijal. Vysvobodil ho až hrdina Hérakles. Zabil orla a dostal Prométhea na svobodu. Prométheus Diovi prozradil to tajemství: Zeus si nesmí vzít Thetidu, protože její syn převýší svého otce. Aby se splnila Diova přísaha, že Prométheus bude navěky připoután ke skále, musel nosit na ruce prstem ze svých okovů, v němž byl zapuštěn kousek kavkazské skály. Prsten začali nosit i ostatní lidé a stal se z toho zvyk.

FILM:

Humanoid vysokého vzrůstu a silné postavy se blíží k ohromnému vodopádu. Na obloze se objevuje disk a během chvíle je na zemi kovová nádoba s podivným obsahem. Humanoid jí vypije a látka ho doslova rozpustí. Jeho mrtvé tělo padá z vodopádu a přitom se rozpadá na kusy.

Vzdálená budoucnost. V jeskyních jsou nalezeny nástěnné malby popisující šifru, která může rozluštit odvěkou otázku – odkud jsme a kam směřujeme. Existuje Bůh, nebo jsme jen darwinovským omylem.

Na cestu, která je naprogramována na dlouhá desetiletí a řízena androidem (Michael Fassbender) milující film Lawrence z Arábie (viz. kniha Slavná světová filmová klasika Ondřeje Slaniny)je vyslána různorodá směsice individuí. V jejím čele je pak sympatická a sebejistá věřící vědátorka Elizabeth Shaw (Noomi Rapace), její přítel nevěřící Tomáš Charlie Holloway (Logan Marshal Green) a pak je tam chladná nordická mrcha Meredith Vickers (Charlize Theron), která ovšem rozhodně nezíská miss sympatie.

Přiznám se bez mučení, že první Vetřelec patří mezi mé absolutně nejoblíbenější filmy a Ridleyho Scotta uznávám mnohem víc než třeba Martina Scorseseho. Navíc jsem dostal k třicetinám sběratelskou edici Vetřelce s director´s cut a mnohahodinovými bonusy. Scott je zkrátka prototyp klasického filmaře, který se stal za svého života legendou. Na jednu stranu utrácí stovky milionů dolarů a na druhou vezme koště a jde zamést podlahu ve své firmě Scott Free. A to není kec.

Pages: 1 2 3

5 Diskuse

 1. Ondra Slanina napsal:

  Po prvním americkém víkendu a týdenním promítání na světových trzích má Prometheus famózních 141,5 milionů dolarů a to ještě do úterka nebudeme znát další výsledky. Výsledek se dostavil, takže gratulujeme k skvělému úspěchu!

 2. Roman Potoczný napsal:

  Ridley Scott mě v životě mnohokrát potěšil a bohužel i dvakrát zklamal. Přes genialitu filmů „Gladiátor“ a především „Království nebeské“ natočil „obyčejný“, nemastný, neslaný sandálový film „Robin Hood“ a přes genialitu filmů „Blade Runner“ a „Vetřelec“ natočil nemastného, neslaného sci-fi „Promethea“ … Ačkoliv oba nepovedené filmy zachraňují herci, zbytečnost a nevyhraněnost těchto filmů je do očí bijící a ve druhém případě, jelikož se jedná o 3D, je i zklamání v podstatě trojrozměrné … Děsím se, jak dopadne anoncovaný „Blade Runner“ II. … Myslím, že by se žijící režisérský génius neměl vracet k žánrům, které většinou napoprvé zvládl na jedničku, ale měl by se vrhat na nové výzvy a nové žánry, protože v tom je jeho síla jako málokterého jiného režiséra …

 3. Ondra Slanina napsal:

  Romane, skvělá hláška ,,Trojrozměrné zklamání“, to budu používat:-) S tou dvojkou Blade Runnera to podle mého nebude tak žhavé, protože tam vážně nevím, jak navázat a hlavně proč to točit. Mimochodem Scott neměl nikdy dobré kritiky v době uvedení filmu, uvidíme za pět deset let.

 4. Ondra Slanina napsal:

  Musím říct, že s odstupem času je to skutečně zajímavej film, nedávno jsme se o něm bavili s Danem Adamem, který v něm objevil ještě nějaké další zajímavosti a objasnil i několik údajných logických lapsů vytýkaných recenzemi, které tam nakonec vůbec nejsou. Pro mě skutečně pěkný zážitek a myslím, že do budoucna se k tomuto filmu ještě vyjádříme.

 5. Roman Potoczný napsal:

  Shodou okolností jsem viděl Promethea v poslední době ještě dvakrát, jelikož jsem jej zakoupil na DVD a v tomto případě se asi neshodneme, protože já už nejsem zklamaný, jsem naštvaný. Kdyby Scott tento film vůbec nijak neprolnul s motivy vetřelců (kteří jsou v tom filmu mimochodem naprosto zbyteční, snad jeden je užitečný, aby vznikla skvělá scéna „porodu“), tak by to bylo obstojné sci-fi, kterému by se dalo odpustit, že na něm není ani zbla objevného a téměř nic zajímavého, ale pořád by to bylo slušně udělané řemeslo. Takto vznikla slátanina, ze které mám opravdu pouze rozporuplné pocity … a to jsem obrovský fanda sci-fi a od Scotta hltám cokoliv a téměř cokoliv pokládám za dokonalé … Věřím, že to není poslední Scottův film a že ještě něco zajímavého natočí, protože by to bylo smutné loučení s touto režisérskou ikonou …

Přidat komentář

TOPlist