60 sekund (2000)

Gone in Sixty Seconds, USA 2000, režie: Dominic Sena, scénář: Scott Rosenberg, kamera: Paul Cameron, hudba: Trevor Rabon, Paul Linford, střih: Roger Barton, Chris Lebenzon, Tom Muldoon, hrají: Nicolas Cage, Angelina Jolie, Giovanni Ribisi, Robert Duvall, Vinnie Jones, Christopher Eccleston

118 minut, 127 minut (režisérská verze), barevný, 35 mm

Kip Raines (Giovanni Ribisi – Kontraband, Návrat do Cold Mountain, Riziko, Avatar) by se rád vyrovnal svému bráchovi Memphisovi (Nicolas Cage – Špatnej poldaHon na čarodějniceHadí očiProroctví,Obchodník se smrtí, SkálaLeaving Las Vegas),který jako zloděj aut udělal slušnou kariéru a tak vezme s kámošema fušku, kterou nezvládne. Jenže to nezajímá ani poldy ani gangstery. A tak mu bude muset chránit kejhák jeho brácha Memphis se starou partou a bývalou přítelkyní (Angelina Jolie -VýměnaSalt, Wanted.


Typický letní blockbuster šitý na míru současnému publiku sází na hvězdy v hlavních rolích, automobilové honičky a pořádné modely aut. Přijde vám to na letní film málo? Kam se zatraceně poděla psychologie postav? Oukej, je tam jeden monolog o smyslu bytí, ale hlavní herec drží do kamery plechovku se sladkým kofeinovým nápojem logem dopředu. Takhle se dělá blockbuster u Jerryho Bruckheimera. Paradoxně právě tato nenáročnost z filmu udělala do značné míry velice populární film.

Přiznám se bez mučení, že jsem tento film viděl hned několikrát, a to asi dvakrát v kině ne zcela dobrovolně. Jednou jsem ho dokonce viděl v Berlíně, a to byla teprve pecka. Také se s vámi musím podělit, když jsem tento film viděl úplně poprvé, tak z filmu po projekci vyšla chloróvaná blondýna a říká, no tátovi se to moc nelíbilo, ale asi hlavně kvůli tomu, že mu nějakej zmetek minulej tejden ukrad stejnej mercedes co ve filmu. Holt, v roce 2000 bylo do dnešního ekonomického debaklu ještě hodně daleko a i na starého dobrého Nicolase Cage neměl berňák našlápnuto nahusto, tak jako teď.

60 sekund je remake pro fanoušky motorismu kultovního filmu Henry B. Halickiho Gone in Sixty Seconds z roku 1974, ve kterém si dokonce i zahrál. Nicolas Cage je navíc vášnivý sběratel luxusních sportovních vozů a navíc je prý velmi dobrý řidič i ve skutečnosti. Pro film absolvoval speciální autoškolu v arizonském Phoenixu a i většina ostatních herců měla rychlé školení od filmových kaskadérů. Černou vránou, a to je mi velmi sympatické, byl Christopher Eccleston, který jako jediný ze štábu ve filmu neměl ani řidičák!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist