Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Abraham Lincoln: Vampire Hunter, režie: Timur Bekbambetov, scénář: Seth Grahame-Smith podle vlastní novely, kamera: Caleb Deschanel, střih: William Hoy, hudba: Henry Jackman, hrají: Benjamin Walker, Dominic Cooper, Anthony Mackie, Mary Elizabeth Winstead, Rufus Sewell

105 minut, 2.35:1, 35 mm, Codex ARRIRAW, barevný

Nancy Lincoln (Robin McLeavy) se zdá poslední dobou poněkud malátná. Pryč jsou ty doby, kdy z trucu svému synkovi Abrahamovi neustále opakovala, že „dokud nejsou všichni svobodní, jsme všichni otroky“. Abraham (Benjamin Walker) na její slova nechce zapomenout, stejně jako na muže zodpovědného za matčinu smrt Jacka Bartse (Marton Csokas), kterého jednoho večera navštíví s prachem a obyčejnou kulí nabitým perkusákem. Jenomže první pokus hanebně nevyjde a Abraham s hrůzou zjistí, že vrah jeho matky je upír a co víc, že vůbec není osamocený. Amerika je před občanskou válkou a těch upírů je všude zatraceně mnoho.

Příběh zahrnuje 45 let Lincolnova života, od roku 1820 do roku 1865, a odehrává se ve městě Kentucky ve státě Illinois a samozřejmě v Louisianě, tehdejším hlavním městě.

A jak nápad na film vznikl? Spisovatel Seth Grahame-Smith řekl, že nápad napsat knihu o Abrahamovi Lincolnovi a upírech vzešel z postřehů v roce 2009 během prezentování  jeho předchozí knihy Pride and Prejudice and Zombies (Pýcha a předsudek a zombie). ,,Na ten rok připadalo dvousté výročí Lincolnova narození a během své promo cesty jsem zaregistroval, že spousta knihkupectví měla vystavena dvě témata – knihy o životě Abrahama Lincolna a upíří ságu Twilight plus knihy Sookie Stackhouse (podle kterých byla natočena televizní show “True Blood: Pravá krev”).  To mě přivedlo k myšlence zkombinovat obě témata.”

Tématu se chytila dvojice Tim Burton (BeetlejuiceBatmanAlenka v říši divů 3DNoční můra před Vánoci, Ospalá díra) a Timur Bekbambetov (Wanted), kteří se rozhodli, že tento bizarní námět převedou na filmové plátno. Burton pak ruského partnera přemluvil, aby si vzal na starost i režii. Tento rok se tak dostalo do kin hned dvojí zpracování upírských příběhů od Tima Burtona a zatímco první Temné stíny (V.I.P. hodnocení zde) českými kiny spíš prošuměly, uvidíme, jak dopadne Abraham Lincoln: Lovec upírů.

My jsme tento snímek viděli ve 3D na pražském Smíchově a musím říct, že se jedná o snesitelnou nenáročnou zábavu, která je sympaticky ze staré školy. Bekbambetov samozřejmě operuje s digitálními efekty, scéna bitvy upíra s Lincolnem mezi koňmi rozhodně stojí zato, ale oproti svým předchozím filmům se více soustředí na příběh a ve své bombastičnosti se docela tlumí.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist