Afričan (1982)

Francie 1982, režie: Philipe De Broca, scénář: Philipe De Broca a Gérard Brach, kamera: Jean Penzer, hudba: George Delerue, střih: Henri Lanoë, hrají: Philippe Noiret, Catherine Deneuve, Jean Francois Balmer, Jacques Francois, Jean Benguigui

97 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Afričan Viktor (Philippe Noiret), je tak trochu šílený ochránce přírody, miluje zemi,ve které žije, miluje domorodce, kteří jsou často i jeho přáteli a stále miluje i svou bývalou ženu Charlotu (Catherine Deneuve), která přijela hledat do rezervace uprostřed Afriky nejvýhodnější místo, pro výstavbu nového turistického centra. Charlota však znovu narazila na Viktorův odpor.“Afričan“ se snaží všemi způsoby zabránit bývalé ženě zničit panenskou přírodu kouzelného koutu Afriky a tak ochránit vzácnou zvěř i domorodé obyvatelstvo. A navíc se oba dva dostávají do sporu s námezdnými lovci a pašeráky slonoviny a dokonce musí bojovat i o svůj život.

Afričan je příjemná šarmantní komedie, která má za svůj hlavní cíl pobavit diváky a nenápadně upozornit na věčné africké problémy, které mi jsou velmi blízké. V centru dění je dvojice milenců zahraní Philippem Noiretem (Prohnilí, Masky) a Catherine Deneuve (Profesionální manželka), kteří sice žijí odděleně, ale nikdy si zřejmě nepřestanou být lhostejní. Náhoda je po letech svede dohromady a zatímco on se ve střední Africe našel a užívá si to tam, pak jeho krásná a dávná láska touží z panenské přírody udělat oázu zaslíbenou turismu.

Snímek se natáčel v Keni a upozorňoval také na tamější problémy s černým obchodem se slonovinou. Přestože se s novou slonovinou nedá v současnosti obchodovat, tak zákeřní Číňané přivezli do Afriky celé skupiny dělníků, kteří zpracovávají novou slonovinu na starou a zabíjí tak slony pouze za účelem vlastního obohacení.

Na natáčení se údajně sešla solidní parta herců, která se rychle spřátelila. První housle ovšem hrála nádherná Catherine Deneuve, jež se ukázala jako kamarádka do nepohody a neustále vymýšlela zajímavé výlety do okolí. Všem pánům na natáčení říkala ,,skautíci“ a vedla je vstříc dobrodružství.

Keňa se nakonec ukázala jako velmi příjemné místo. Štáb měl k dispozici pouze klimatizované prostory a většina filmu se odehrávala buď v horách nebo u moře, takže se dalo horko docela dobře snést. Natáčení každopádně zabralo více než tři měsíce a štáb tak zastihly i nepříjemnosti. Jednou z nich  bylo neuvěřitelně silné období tropických dešťů, kdy lidé jen zírali, jak je příroda mocná čarodějka.

Francouzi pochopitelně upřednostňovali své herce, takže zatímco štáb bydlel ve stanech, tak hlavní hvězdy si užívaly luxus klimatizovaných hotelů a především malých letadel, které je převážely rovnou na místo natáčení. Tvůrci snímku tak přežívali pod plachtou a enormní vzdálenosti museli snášet v terénních autech.

Film natáčel slavný režisér dobrodružných filmů Philipe De Broca, který je dobrodruhem i v soukromí. Afriku procestoval křížem krážem a díky svým znalostem a přesvědčovacím schopnostem angažoval do filmu i skutečné pygmeje, kteří se na filmu podíleli výměnou za zásobu potravin na půl roku.

Afričan je velmi příjemná pohodová komedie s myšlenkou, která se dodnes hodí na odpolední promítání a bez obav film můžete pustit i dětem. Ve snímku je úžasná příroda, zajímaví herci a spousta krásných zvířat. Film měl ve své době ohromný komerční úspěch, který Philipe Noiret připisoval zejména mimořádně vydařenému plakátu,

který v divácích evokoval dobrodružné předválečné romány, nebo-li naše rodokapsy.

Přehrát trailer

Související články:

Dobrodružné komedie Jean Paula Belmonda


Přidat komentář

TOPlist