Kleopatra (1963)

Nejděsivější hollywoodské propadáky všech dob

Velká Británie/USA/Švýcarsko 1963, režie: Joseph L. Mankiewicz, scénář: Joseph L. Mankiewicz, Ranald MacDougall, Sidney Buchman, kamera: Leon Shamroy, hrají: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Pamela Brown, George Cole

192 minut, 65 mm, 2.20:1 a 35 mm, 2.35:1, barevný

Oskar za kameru, výpravu, kostýmy a vizuální efekty

Caesarovy legie vítězí v občanské válce a jeho další ambice míří do Egypta. Tam právě probíhají spory o trůn mezi králem Ptolemaiem a jeho sestrou Kleopatrou, které se chce král zbavit. Kleopatra zde není a je patrné, že mladého krále zcela ovládá eunuch Pothinus. Caesar chce sourozence smířit a dohlédnout na jejich společné vládnutí. To ale brzy vezme za své v momentě, kdy se objeví Kleopatra. Do Caesarových komnat ji tajně přinese její věrný sluha Apollodorus smotanou v koberci. Kleopatra se pokouší Caesara přemluvit, aby dosadil na trůn jen ji. Caesar skrývá tajemství – mívá nepříjemné záchvaty. Ale lstivá Kleopatra se o tom samozřejmě brzy dozví. Příběh plný intrik, lásky a nenávisti může začít.

Nejděsivější hollywoodské propadáky všech dob

Symbolem filmu, který se totálně vymknul kontrole je dnes již klasická televizní trvalka a na svou dobu neuvěřitelný velkofilm Kleopatra (1963) s Elizabeth Taylor, Rexem HarrisonemRichardem Burtonem. Film měl tehdy astronomický rozpočet 44 milionů dolarů, tedy při započítání inflace neuvěřitelných 297 milionů dolarů (údaj z roku 2007, takže dnes ještě o trochu víc). Elizabeth Taylor díky svému zranění nemohla natáčet v Anglii a proto se producenti rozhodli pro masivní přesun produkce do Říma. Všimněte si, že v několika záběrech má vidět na krku jizvu po tracheotomii. Během tohoto přesunu se začalo dít něco neuvěřitelného.

V obrovském měřítku se začaly ztrácet peníze i vybavení a pokračovalo se v krádežích i v ateliérech, a jak uvádí Taylorová ve své autobiografii, američtí filmaři byli mimo klasické hollywoodské dění doslova utržení ze řetězu. Konzumovali značné množství drog, bydleli v nejdražších hotelích a užívali si pozornosti prodejných dívek. Studio potřebovalo svůj hit, a proto se na Kleopatru vsadilo všechno. Do Itálie se posílali finance ve velkém. Pro nesnesitelnou fiflenu Taylorovou, která doslova propadla své roli, se nechaly ušít šaty z 24 karátového zlata v hodnotě necelých 200 000 dolarů!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist