Osudové selhání (2007)

USA 2007, Breach, režie: Billy Ray, scénář: Adam Mazer, William Rotko, Billy Ray, kamera: Tak Fujimoto, hudba: Michael Danna, střih: Jeffrey Ford, hrají: Chris Cooper, Ryan Philippe, Laura Linney, Caroline Dhavernass, Gary Cole, Dennis Haysbert

110 minut, 1.85:1, barevný, 35 mm

Eric O´Neill (Ryan Philippe ) by se velmi rád stal agentem FBI, pro kterou v současnosti pracuje na nižší pozici. Je ženatý s dívkou z Východního Německa a žije ve skromném prostředí malého bytu. Jeho vstupenkou do světa se ukáže spolupráce na sledování šéfa nového IT oddělení Roberta Hansenna (Chris Cooper). Hanssen by měl být sexuální delikvent a podivín, jenže po prvním setkání se nic takového nepotvrdí. Ba naopak. Hanssen je od pohledu spořádaný občan a katolík s početnou rodinou. V momentě, kdy O´Neillovi svěří jeho nadřízená tajemství, že se zřejmě jedná o nejnebezpečnějšího špióna Ameriky, který sděluje státní tajemství je čím dál více ostražitý. Jenže co když je to všechno trochu jinak?

Film Osudové selhání je komorním dramatem a v prvé řadě hereckým koncertem dvojice zajímavých a divácky ne úplně doceněných herců. Chris Cooper má sice na polici Oskara a účinkoval v řadě mimořádně úspěšných filmů jako (Americká krása, Adaptace, Agent bez minulosti), ale společně s Ryanem Phillipem jsou podle mého stále dosud v kategorii hvězd nižší svítivosti. Film Osudové selhání ale svědčí o tom, že jsou v této škatulce neoprávněně.

Osudové selhání je filmem podle skutečnosti a filmaři se této premisy drží podle mého názoru velmi slušně. Nedočkáme se tedy žádných viditelně dramatických a akčních honiček nebo přestřelek. To ovšem neznamená, že byste se při sledování filmu nudili. V to opravdu nedoufejte. Osudové selhání totiž nabízí pevně sevřený souboj dvou rozdílných charakterů a situace je o to zvláštnější, že oba se chovají naprosto racionálně a každou svou odpovědí klamou tělem. Divák si tak po celou dobu sledování klade otázku, kdo je vlastně padouch a zda náhodou nesleduje celou dobu nějakou habaďůru, která je na něj ušitá.

Osudové selhání je hereckým filmem, který natočil jinak velmi úspěšný scenárista Billy Ray (Na odstřel, Hunger Games, Tajemný let) a jeho hlavní profese je na filmu rozhodně vidět. Ray skvěle zvládá dialogové scény a na drobných detailech dokáže vystavět velké konflikty. Rozhovory, které se stáčí k víře nebo rodině jsou často nesmírně zajímavými a působivými úvahami. Nebojte se ale, že se ztratíte v nějaké slovní sebestřednosti a laciném autorském názoru člověka postiženého Hollywoodem, protože celou dobu v pozadí tušíte, že jsou to všechno jenom sladké řeči.

Osudové selhání je film o vztahu učitele a žáka. Je to klasický snímek, kdy starší kolega zaučuje mladšího, nicméně nepracuje s obligátními klišé. Jde o to chytit krysu, stejně jako ve filmech Rogera Donaldsona Bez východiska (No Way Out) nebo Test (The Recruit), přesto je tento film v řadě ohledů nesmírně originální.

Osudové selhání je každopádně film pro zkušenější a trochu starší diváky a dovedu si představit, že si u filmu leckterý teenager stihne prolistovat všechny zazáložkované webovky. Jestli ale máte chuť trochu zpomalit a použít hlavu u chytrého filmu, pak Osudové selhání rozhodně není špatná volba.

Pokud se ovšem neustále oháním slovem Osudové selhání, tedy českým distribučním názvem, bylo by dobré zmínit, co znamená Breach v angličtině. Na pomoc jsem si vzal prestižní American College Dictionary a výsledek, který se mi zdá asi nejpřijatelnější je porušení důvěry, takže v přeneseném slova smyslu je Osudové selhání celkem výstižný a zajímavý překlad.

Nejčastější známkou hodnotitelů na imdb.com je číslo 7 a film se nejvíce líbí ženám 45+, ale hodnocení 7+ má téměř ve všech skupinách hodnotitelů.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist