Temný rytíř povstal (2012)

USA 2012, Dark Knight Rises, režie: Christopher Nolan, scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan, David S. Goyer, kamera: Wally Pfister, střih: Lee Smith, hudba: Hans Zimmer, hrají: Christian Bale, Gary Oldman, Morgan Freeman, Michael Caine, Marion Cotillard, Anne Hathaway, Joseph Gordon-Levitt, Liam Neeson, Cillian Murphy

formát: 2.35:1, scény IMAX 1.44:1, 35 mm a 65 mm, barevný, délka: 164 minut

Děj filmu se odehrává osm let po skončení Temného rytíře. Jak víme, tak Temný rytíř se ve jménu spravedlnosti vydal na odpočinek, aby zůstalo očištěno jméno Harveyho Denta, kterému v polovině filmu poněkud povolily nervy z chaosu nastoleným šíleným maniakem Jokerem. Štafetu extrémního šílence převzal absolutně zlý anarchista Bane (Tom Hardy), který oproti předchozímu Jokerovi skrývá velké tajemství, které se ale dopředu sluší neprozrazovat.

Bane unese jistého doktora Pavela, který bez potíží zvládne vyrobit nebezpečnou bombu. Terčem útoku se má stát pochopitelně Gotham, který je až směšně ohrozitelný. Lidé usnuli na vavřínech, Batman odložil svou pláštěnku na hřebík a partička pomatených investičních bankéřů spřádá své plány, jak lidi okrádat ještě více. Je třeba nastolit CHAOS, aby zlo zvítězilo a někteří pomatení jedinci jako třeba zlodějka Selena (Anne Hathaway) absolutně netuší, na jakou stranu se mají přiklonit.

Jednoho dne dojde k zúčtování s Gothamem a Temný rytíř nebude nablízku. Nebude nablízku ani Bruce Wayne. Lidé na to zůstanou sami. Karty jsou rozdány.

Vyprávět příběh Temného rytíře povstal nemá úplně smysl, protože je v řadě ohledů totožný s předchozími díly. Objeví se maniak, který ohrožuje město a je nabíledni, aby dostal na frak. Zatímco jednička překvapila pojetím Batmana a dvojka zvítězila díky skvěle vygradovaným situacím a černému humoru, pak trojka je uzavřením celé Nolanovy série. Pokud čekáte, že děj začne tam kde dvojka a bude pokračovat ve stejném tempu jako dvojka, pak jste na velkém omylu. Temný rytíř povstal je totiž opět trochu jiný film, než většina diváků zřejmě očekávala.

Za sebe musím říct, že jsem se trošku obával, že se Nolan bude muset podvolit mašinérii comicsových filmů, které mi poslední dobou skutečně lezou krkem. Přiznám se bez mučení, že film Avengers považuji za jednu z největších slátanin, za které jsem kdy zaplatil vstupné a jedinou comicsovou sérii, jež mi dodnes nevadí jsou X-Men. V momentě kdy na světlo světa přišly první upoutávky Dark Knight Rises začínal jsem tušit nějakou zradu. Chlapeček zpívající na vybuchujícím stadiónu mi přišel hodně zvláštní a setkání s padouchem Banem asi nenechalo nikoho na pochybách, že se tvůrci pokusí trumfnout padoucha Jokera Heathe Ledgera. Mám-li být upřímný, tak Hardyho Bane je čisté zlo, odporná kreatura se zjizvenou muskulaturou, který přes úchylnou masku cedí v rámci možností dobrým hlasem neskutečné repliky.

Temný rytíř povstal opět nabízí řadu skvěle zrežírovaných scén, řadu precizně vycizelovaných momentů a po hříchu málo humoru. Jestliže se těšíte na odpočinkový únikový film, tak moje představa zábavy se od Nolanovy evidentně dost liší. Na druhou stranu bylo by naduté říct, že Temný rytíř povstal je nuda. To se dá říct o hodně filmech letošního roku, ale rozhodně nikoli o tomto snímku. Herci hrají opět skvěle, po delší době je velká radost se dívat na Michaela Cainea, který potvrzuje, že své Oskary nezískal náhodou a adekvátní prostor má k dispozici také Christian Bale, který v tomto filmu hraje opět první housle. Scény, kdy je vystavěn neskutečné krutosti jsou nesmírně emotivní a přestože ve filmu prakticky není žádná krev, pak scény tušeného násilí mohou ve slabších jedincích zcela jistě vzbudit opravdovou hrůzu. Nedovedu si představit, že někdo vezme na takový film šestileté dítě!

Pages: 1 2

5 Diskuse

 1. petr9852 napsal:

  Pokud jsem dobře četl stojí to za vstupne ?Petr

 2. Roman Potoczný napsal:

  Rozhodně! Trošku jsem kroutil hlavou nad Ondrovou recenzí … ale myslím, že by bylo špatné ji chápat vůči filmu jako negativní … Aby člověk pochopil, proč pokládám trojku za skvělé zakončení série, které si v ničem nezadá s předchozími díly, tak bych musel spoilerovat a to se nesluší … Rozhodně, je to třeba vidět … Z hlediska scénáře báječné rozuzlení, pro které jsem si sám definoval bonmot, že tenhle film je jednoznačně „počátkovější, než počátek“ …

 3. Ondra Slanina napsal:

  Ta recenze rozhodně není negativní.-)

 4. Dejff napsal:

  Čekat od Temného rytíře, že to bude „odpočinkový únikový film“ je dost vtipné…!

 5. Ondra Slanina napsal:

  Mezi náma, chlápek, co se převléká za netopýra by ve skutečném, nikoli virtuálním, světě příliš šancí neměl:-) A co jiného jsou filmy podle comicsů než odpočinkové únikové filmy?

Přidat komentář

TOPlist