Maratonec (1976)

Marathon Man, USA 1976, režie: John Schlesinger, scénář: William Goldman podle vlastního románu, kamera: Conrad Hall, hudba: Michael Small, střih: Jim Clark, hrají: Dustin Hoffman, Laurence Olivier, Roy Scheider, William Devane, Marthe Keller

125 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší herec ve vedlejší roli (Laurence Olivier), nominace na BAFTA – nejlepší herec v hlavní roli (Dustin Hoffman), střih

Student Babe (Dustin Hoffman) se ve svém volném čase realizuje při běhání maratonu. Netuší ovšem, že jeho bratr Doc (Roy Scheider) pracuje pro C.I.A a žije svůj život až příliš na hraně. A jednou ji překročí. V ten moment také přichází o život a Babe se ocitne v opravdu nezáviděníhodné situaci. Doc totiž sledoval nacistického zločince Szella (Laurence Olivier), který by rád ze svého exilu v jižní Americe rád dopravil do USA zlatý poklad, který za války ukradl Židům.

Jestliže se dnes objevil v rámci okurkové sezóny seznam deseti největších padouchů 21. století, tak kdybychom šli do minulosti, tak bychom jistě neměli vynechat sadistického nacistického lékaře Szella, kterého v kultovním filmu Maratonec ztvárnil jeden z nejvýraznějších představitelů anglického shakespearovského herectví Laurence Olivier. Jeho postava je samozřejmě podle šíleného doktora Mengeleho, který dělal hrůzné pokusy v koncentračním táboře v Osvětimi. Pokud jste film ještě neviděli, pouze jste si o něm jenom četli nebo se na něj teprve chystáte podívat, tak vězte, že scéna, která se zapsala do dějin filmu je ta otřesná mučící scéna, kde sir Laurence Olivier dává Dustinovi Hoffmanovi opravdu zabrat.

Scéna musela být krácena kvůli publiku, které v době uvedení ještě nebylo ani zdaleka tak zvyklé na grafické násilí jako dnes. Nutno však bez pardonu podotknout, že i po letech se vám může při sledování této scény udělat celkem špatně.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    I po letech perfektní film. Rozhodně nestárne.

Přidat komentář

TOPlist