The International (2009)

USA/Velká Británie/Německo 2009, režie: Tom Tykwer, scénář: Eric Singer, hudba: Tom Tykwer, Johnny Klimek, Reinhold Heil, kamera: Frank Griebe, střih: Mathilde Bonnefoy, hrají: Clive Owen, Naomi Watts, Armin Mueller Stahl, Ulrich Thomson

118 minut, 2.35:1, 35 mm a 65 mm, barevný

Berlín – současnost. Agent Interpolu Louis (Clive Owen – Sin City – Město hříchuPotomci lidíNa dotekAgent bez minulosti, Elitní zabijáci) se má sejít se svou spojkou, ale muž dostane záchvat a na ulici zemře. To co nadřízení chtějí dát k ledu je ale Louisovi krajně podezřelé a soudní ohledání mrtvoly mu dá za pravdu. Stopy vedou k rozsáhlému spiknutí, kde si nikdo nemůže být jistý.

Film je založen na komplikovaných zvratech a ukázce bezskrupulóznosti bankovního sektoru a obchodu se zbraněmi. Jestliže se mi tento film zdál v roce 2009 ještě docela přemrštěný, pak dnes ho pokládám vzhledem ke světu, ve kterém žijeme za přímý přenos. Film byl inspirovaný skutečným bankovním skandálem z přelomu 80. a 90. let britské banky Bank of Credit and Commerce International, který jsme v roce 1991 absolutně nebyli schopni v postkomunistickém Československu pochopit. Skutečný rozsah defraudace nám dochází až teď v souvislosti s finanční krizí.

The International jsem viděl v obřím kině v Německu, kde snímek dostal úplně nový rozměr. Ostatně The International je přeci jenom snímek určený pro velké plátno, než nějakou menší obrazovku. The International pokračuje v tradici nejlepších špionážních thrillerů, především staré francouzské školy. Je docela zajímavé, že se Tykwer v celém filmu obejde bez pomocných berliček zrychlených střihů a rychlých nájezdů.

Skvělou práci odvádějí hlavní herci, zvláště pak Clive Owen. Trochu mě mrzí nepropracovanost postavy Naomi Watts (Poznáš muže svých snůVýchodní příslibyMullholand DriveKruh, Fair Game), která nedostala dostatek prostoru a úplně jsem nepochopil její funkci ve filmovém vyprávění kromě toho, že se o ní máme jako diváci strachovat.

Každopádně toto je zejména snímek režisérský. Tykwer zde totiž opět potvrzuje svůj netradiční, ale rozhodně zajímavý filmařský rukopis. Ten vynikne zejména v mimořádné přestřelceGuggenheimově muzeu v New Yorku, která patří dle mého soudu mezi nejzdařilejší filmové přestřelky vůbec. Filmaři ovšem povolení k natáčení v muzeu nedostali, takže vybudovali jeho kopii ve staré továrně.

Film vznikl v americké produkci, ale na území Německa s německým štábem a s rozpočtem 50 milionů dolarů, přičemž vláda filmařům vrátila 8 milionů dolarů jako podporu filmovému průmyslu. Snímek nebyl ve své době dobře přijat kritikou a američtí investoři film dokonce na půl roku odložili k ledu vzhledem k prvnímu finančnímu kolapsu v roce 2008. Testovací publikum snímek vůbec nehodnotilo kladně a filmaři byli nuceni do filmu dotočit akční sekvence. Přestože je jich ve filmu poskrovnu, pak rozhodně stojí zato.

Snímek nakonec skončil těsně v černých číslech, ale hitem se přímo nestal. Každopádně pokud máte náladu na konspirační teorie, dobré herce a nechcete se jen primárně bavit, pak je The International filmem pro vás. Nejčastější známkou hodnocení od uživatelů databáze imdb.com je 7 a líbí se spíš starším divákům.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist