Tři dny Kondora (1975)

Robert Redford

USA 1975, režie: Sydney Pollack, scénář: Lorenzo Sempel jr., David Rayfiel podle novely Jamese Gradyho, hudba: Dave Grusin, kamera: Owen Roizman, střih: Don Guidice, hrají: Robert Redford, Faye Dunaway, Cliff Robertson, Max von Sydow, John Houseman, Adisson Powell

117 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší střih

Mladý analytik tajné služby Joseph Turner /Kondor (Robert Redford) náhodou přežije vražedný útok na konspirační dům tajné služby. Musí zjistit, která mocenská skupina ho chce zabít dříve, než se jí to povede. Do cesty se mu klade neuvěřitelné množství překážek a on musí jednat nejen pod neustálou hrozbou ohrožení života, ale i v domnění, že neexistuje nikdo, kdo by mu pomohl. Zoufalá situace si žádá zoufalá řešení, takže si vybere na ulici neznámou ženu (Faye Dunaway), aby se u ní ukryl a pokusil se najít řešení.

Na filmu se podíleli jako poradci skuteční agenti CIA a snímek má dodnes nesmírně působivou atmosféru. Vzhledem k době vzniku má film skutečně zběsilé tempo, kterým se jistě řídil Paul Greengrass pro Bourny. Tři dny Kondora má totiž každých 5 sekund střih, což pro filmy té doby opravdu není obvyklé.

Velmi zajímavé bylo obsazení Roberta Redforda vyloženě proti typu, protože podobnou roli do té doby nehrál a jeho ,,(ne)milostný“ vztah s Faye Dunaway děj posouvá do naprosto nezvyklé roviny. Polack do svých filmů romantiku většinou propašovával, ale vždy poněkud svérázným způsobem. Do sladkobolné romantiky se propracoval až v devadesátých letech a publikum to už příliš nebavilo.

Snímek Tři dny Kondora byl již od počátku horkým zbožím a Pollack měl v plánu obsadit do role hlavního padoucha evropského herce, který by nebyl divákům zcela známý. Nezapomínejme, že v sedmdesátých letech ještě Hollywood vůbec nepočítal s jiným trhem než americkým. Samozřejmě kromě francouzského. Možná to nevíte, ale do hlavní role padoucha byl vybrán Philippe Noiret (ProhnilíMasky, Afričan), který se na roli nesmírně těšil. Nakonec se však nemohl na natáčení uvolnit a jeho roli tak přebral Max von Sydow, který v ní ale samozřejmě naprosto exceluje.

Tři dny Kondora je skutečně jedním ze základních filmů špionážního žánru a patří bezesporu k nejlepším paranoidním thrillerům 70. let. Obecně se také považuje za průkopníka žánru techno-thrilleru, mezi které patří vynikající adaptace Toma Clancyho, Michaela Crichtona nebo nadupaný Nepřítel státu. Film byl už ve své době velmi vřele přijat kritikou, zvláště z toho důvodu, že se jevil velmi nekorektně a popisoval věci, o kterých tehdejší média mlčela.

Tři dny Kondora je zkrátka film, který byste si jako milovníci žánru špionážních filmů rozhodně neměli nechat ujít. Je zajímavé, že i 32 let od svého vzniku má na databázi imdb.com hodnocení 7.5.

PS: A ten závěr je i po letech naprostá pecka!

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist