Na sever severozápadní linkou (1959)

USA 1959, North By Northwest, režie: Alfred Hitchcock, scénář: Ernest Lehman, kamera: Robert Burks, hudba: Bernard Herrmann, střih: George Tomasini, hrají: Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carrol, Josephine Hutchinson, Philip Ober

136 minut, barevný, 1.66:1, 35 mm

Zaměstnanec reklamní agentury Roger O´Thornhill (Cary Grant – Jezinky a bezinky) je zaměněn špiony za agenta CIA George Kaplana, který ovšem neexistuje a je pouhou konspirační smyšlenkou skutečné CIA a dostane se tak do víru událostí, kdy bude nucen očistit své jméno a utkat se s nebezpečnými živly. Přitom všem se zamiluje do půvabné agentky (Eva Marie SaintV přístavu – v knize Slavná světová filmová klasika), která ovšem hraje na obě strany. Závěrečné finále na Mt. Rushmore s jednou slavnou filmovou chybou je dodnes působivé.

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec je zárukou špičkové zábavy na sychravé odpoledne. Možná si vybavíte absurdní a přitom naprosto brilantní scénu s nalétávajícím letadlem na utíkajícího Granta. Ta je častou citací, naposledy v Oku dravce, ale vzpomeňme jistě i na Anglického pacienta. Na sever severozápadní linkou má krásně překombinovaný a zamotaný scénář, který obsahuje v ději tolik bodů obratu, že je to na hollywoodský film naprosto mimořádné.

Cary Grant přišel ve třetině natáčení za Hitchcokem a povídá mu:,,Myslím, že je to úžasný příběh, protože jsme už natočili první třetinu filmu, odehrává se tam spousta věcí a já vůbec nechápu, o co jde.“ Po pravdě Grant hovořil asi mnoha lidem z duše, ale ten snímek má tak závratně svižné tempo, že je to vlastně úplně jedno. Ostatně tenhle film pitvat po obsahové stránce nemá příliš smysl. Spíš jde o to sledovat jeden gag za druhým, který Hitchcock skrz svého oblíbence Granta nechává promlouvat na plátně. Dialogy o alimentech pro dvě ex-manželky zaujmou jistě i po letech. Minimálně na tomhle se nic nezměnilo.

North by Northwest (1959)

Film má skvělou už úvodní titulkovou sekvenci, která je dílem Saula Basse. Podbarvená je samozřejmě hudbou tradičního Hitchcockova spolupracovníka Bernarda Herrmana a na jejím konci dojde k tradičnímu cameu režiséra, kterému se těsně před očima zavřou dveře od autobusu, který se chystá doběhnout ve svém typickém černém obleku.

Hlavní roli ve filmu chtěl hrát James Stewart, ale Hitchcockovi se zdál jednak příliš starý a hlavně jejich poslední spolupráce Vertigo dopadla komerčním nezdarem. Samozřejmě, že dnes se to jeví směšně, ale tržní hospodářství je skutečně neúprosné. Hitchcock proto oslovil Caryho Granta, který byl mimochodem starší než Stewart a roli mu nabídl. Podle legendy tak učinil až poté, co se Stewart upsal dnes již také respektované klasice Anatomie vraždy Otto Premingera.

Na sever severozápadní linkou je dnes právem považováno za jeden z nejlepších špionážních filmů, který je zároveň i solidní komedií. Pokud jste tento kultovní snímek dosud neviděli, tak si ho určitě nenechejte ujít. Na imdb.com je hodnocen jako 40. nejoblíbenější film celé databáze.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist