Obhájce (2011)

USA, The Lincoln Lawyer, režie: Brad Furman, scénář: John Romano podle novely Michaela Connelyho, hudba: Cliff Martinez, kamera: Lucas Ettlin, střih: Jeff McAvoy, hrají: Matthew McConaughey, Marisa Tomei, William H. Macy, Ryan Philippe, Michael Peňa, John Leguizamo

118 minut, 2.35:1, Redcode RAW, barevný

Jsou filmy, které lákají již od traileru a pak jsou takové, od kterých nic nečekáte. Obhájce je přesně ten typ filmu, jež vyhlíží jako tuctové americké právní drama a nakonec se z něj vyklube film o spravedlnosti ulice plný zajímavých zvratů a slušné práce s klišé žánru.

Matthew McConaughey (Bez kalhot) hraje ve filmu Obhájce roli Michaela, “Micka”, Hallera, charismatického trestního advokáta v Los Angeles, jehož kanceláří je zadní sedadlo vozu Lincoln Continental (odtud i originální název filmu). Po tom, co většinu své kariéry strávil obranou drobných kriminálníků, dostane z ničeho nic svůj velký životní případ: obhajobu bohatého playboye z Beverly Hills (Ryan Phillippe – Osudové selhání), který je obviněn z pokusu vraždy.  To, co se ze začátku jeví jako jasný případ s velkým finančním výnosem, se rychle obrátí v děsivý souboj dvou mistrů manipulace a krizi Hallerova svědomí. Film režíroval Brad Furman podle scénáře Johna Romana, vytvořeného podle literární předlohy Michaela Connellyho.

Jak bylo řečeno, hlavní hrdina je právnický floutek jezdící v limuzíně. Nejde ani tak o gesto jako o nutnost, protože mu před časem sebrali řidičák a navíc se tak dá dost ušetřit za nájem kanceláře. Řešení trestních kauz není nic pro slabé nátury, a i když je klient dostatečně bonitní, zůstává otázkou, kam až je ochoten žaludek hlavního hrdiny zajít. Ve hře bude napadení, zabití a poměrně jetá rodinka z vyšších kruhů.

Obhájce pracuje s klasickým motivem nespravedlivě odsouzeného. Toho ztvárňuje Ryan Phillipe, tedy stále mimořádně mladistvě vyhlížející hvězda nižší svítivisti, který dává občas vzpomenout, že je s ním dobré pořád počítat. Hlavním kladem je pak právě srovnání světa boháčů a pokřivené morálky se zákonem ulice. Oba světy mají něco do sebe a oba se velmi drsně protínají.

Po pravdě řečeno, nemám v úmyslu rozebírat jednotlivé dějové zvraty, protože bych vás pak připravil o nečekané souvislosti a chytře vymyšlené pointy. Vymyšlené však jen zpola, protože příběh se skutečně stal, pokud tedy můžeme věřit někomu jako je právník. Film je natočen velice svižně a často se operuje s dynamickou roztřesenou kamerou.

Co vás zřejmě naláká na sledování filmu je pak herecké obsazení a přestože si některých aktérů příliš neužijete, pak i v epizodních rolích se dají najít zajímavé etudy. První housle hraje ovšem samozřejmě Matthew McConaughey, který potvrzuje, že za líbivou fasádou se pořád skrývá slušný charakterní herec. Studio Lionsgate mu ovšem v době uvedení filmu příliš nevěřilo. Potýkalo se s negativními ohlasy kinařů na ultranásilnou sérii Saw, proto v souvislosti s tímto filmem zvolilo opatrnou, byť skvěle fungující marketingovou kampaň. Ta byla jak vystřižená ze slevových portálů. Jeden McConaughey za polovic. Film se hrál po celé zemi za snížené vstupné a počítalo se, že se roznese pozitivní šuškanda o výsledku. To se nakonec vyplatilo a dokonce se hovoří i o možnosti pokračování.

Obhájce je solidní právnický thriller ze staré školy, který neurazí jak příznivce advokátů typu Paula Newmana, tak odpolední diváky kriminálek odkudkoli, doplňte si podle libosti.

Film má velice solidní hodnocení.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist