Země bez zákona (2012)

Lawless, USA 2012, režie: John Hillcoat, scénář: Nick Cave podle knihy Matta Bonduranta ,,The Wettest County in the World“, hudba: Nick Cave, Warren Ellis, kamera: Benoit Delhomme, střih: Dylan Tichenor, hrají: Tom Hardy, Shia La Beouf, Gary Oldman, Guy Pearce, Mia Wasikovska, Jason Clarke, Jessica Chastain

116 minut, 2.35:1, ARRIRAW, barevný

Bratři Bondurantovi jsou pašeráci a ve svém okolí vyhlášení. Nejstarší z nich Howard (Jason Clarke) přežil I. světovou válku, ale to co v ní prožil, v něm zanechalo hluboké následky. Vzhledem k tomu, že se neustále udržuje pod parou, tak to s ním není opravdu jednoduché. Prostřední Forrest (Tom Hardy) málem zemřel, když se spolu s rodiči nakazil španělskou chřipkou. Na rozdíl od nich nemoc přežil a tento zážitek ho zocelil. Nejen díky tomu, ale i používání boxera a schopností někoho opravdu pořádně ztlouct má pověst nepřemožitelného. Nejmladší Bondurant Jack (Shia LaBeouf) je jejich naprostý opak. Je to kluk vnímavý, zvídavý a dost často i neopatrný. Obývají společnou usedlost ve virginské Franklin County, kde v době prohibice pálí whisky. Tu pak prodávají buď místním nebo jí posílají do barů a heren ve městě, které ovládají drsní gangsteři. Jeden z nich Floyd Banner (Gary Oldman) platí za opravdu drsného gaunera a pokud jde o jeho vztah se zákonem, pak neváhá poslat na onen svět opravdu kohokoli.

Zkorumpovaný zástupce šerifa Charlie Rakes (Guy Pearce) Franklin County nenávidí od prvního dne. Všichni mu tam vadí jako burani a jediné co ho zajímá je, aby platili výpalné. Pak si mohou dělat, co chtějí. Bondurantové ovšem hřbet sklonit nechtějí. Rakesovy metody budou ale velmi přesvědčivé. Dějem zamíchají také dvě osudové ženy. První z nich je Maggie (Jessica Chastain), která k bratrům přijde pracovat do jejich vlastního venkovského podniku v naději, že unikne špíně velkoměsta a pak křesťanka Berta (Mia Wasikovska). Tu si oblíbí Jack.

Režisér John Hillcoat natočil dvě suverénní a nekompromisní filmové podívané The PropositionCesta. Po druhém jmenovaném to vypadalo, že jeho kariéra skončila, nicméně produkčně se ho ujal nový tým a je tu zajímavé retro z éry prohibice Bez zákona. Hillcoatovi se do filmu opět podařilo získat kvalitní obsazení. Bratry ztvárňují Tom Hardy (Temný rytíř povstalTohle je válka!Jeden musí z kola venPočátek), Shia LaBeoufJason Clarke a emancipovaného sadistu z řad policie Guy Pearce (PrometheusKrálova řečCestaSmrt čeká všude, Memento – viz kniha Slavná světová filmová klasika).

Autorem scénáře a hudby je Nick Cave, jehož specifický pohled na svět sice není pro každého, ale své obdivovatele rozhodně má. Když jsem před lety poslouchal jeho balady, nenapadlo by mě, že se posadím do kina a jednu z nich budu sledovat v celovečerní stopáži a s prvotřídním hereckým obsazením. Přiznám se bez mučení, že Země bez zákona je skvěle natočený film, ale scény plné krutosti a násilí mě několikrát přiměly odvrátit zrak od plátna. O tomto tématu se již vedou v souvislosti s filmem rozsáhlé diskuse na internetu, což tvůrce bude jistě po marketingové stránce těšit.

Pokud pomineme otázku grafického násilí zůstane nám pevně sevřený příběh plný zajímavých a propracovaných charakterů. Cave si vyhrává s drobnými nuancemi jednotlivých postav a režisér pracuje s každým gestem nebo s každým ulíznutím pěšinky. Zahraniční recenzenti nejvíce oslavují Toma Hardyho, který je bezesporu fantastický a jeho role jistě promluví i do výročních cen, ale zřejmě nejpropracovanější postavou je Guy Pearce. Jeho obsedantní a patologický šílenec patří mezi nejodpornější postavy posledních let.

Film se sice tváří jako skutečný příběh, ale některé motivy jsou na skutečnost dost přehnané a celková stylizace je spíš symbolická než realistická. Hillcoat dovede ze scény jemného humoru a romance přejít do naprosté bezvýchodnosti a naopak. Podstatně horší je, že by ten film neškodilo trochu pokrátit a podle mého soudu by se vůbec nic nestalo.

Země bez zákona je kombinací gangsterky, westernu a hodně ujetého rodinného filmu a rozhodně není určen pro slabé nátury. Paradoxně se zatím nejvíc líbí ženám ve věku 18-29 a nejčastější známkou hodnocení je vysoké číslo 8. Pokud máte rádi zúčastněné aktéry nebo režiséra, pak si tento film rozhodně vychutnáte.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist