Na pokraji slávy (2000)

USA 2000, Almost Famous, režie a scénář: Cameron Crowe, kamera: John Toll, střih: Joe Hutsching, Saar Klein, hrají: Patrick Fugit, Billy Crudup, Frances McDormand, Kate Hudson, Jason Lee, Anna Paquin, Fairuza Balka

122 minut, (162 minut director´s cut), 1.85:1, barevný, 35 mm

Oskar za nejlepší scénář, nominace na Oskara – nejlepší herečka ve vedlejší roli (Kate Hudson, Frances McDormand), střih

Williamovi (Patrick Fugit) je patnáct a chtěl by být hudebním reportérem. Pro časopis Rolling Stones má napsat rozhovor o skupině Black Sabath, nakonec se však spřátelí s předkapelou Stillwater a absolvuje jejich turné se všemi fanynkami, hvězdnými manýry nehvězd, první láskou, kamarádstvím a do toho musí trpět svou starostlivou mámu (Frances McDormand), která má neustále na paměti, ať nefetuje.

,,Jestli si myslíš, že Mick Jagger bude furt hrát až mu bude padesát, tak seš na omylu.“ Tak zní jedna z povedených hlášek filmu, který si dnes představíme v rubrice důležité filmy. Cameron Crowe byl vždy mistr slova. V jeho filmech se hodně mluví, jí a poslouchá hudba. Ostatně Crowe už je takový od přírody. Na pokraji slávy je částečně jeho autobiografií, přestože v závěrečných titulcích naleznete, že veškeré osoby a děj je smyšlený.

Cameron Crowe natočil tento snímek po velkolepém úspěchu snímku Jerry Maguire, kde hrál Tom Cruise agenta sportovních hvězd. Crowe má cit pro pohodovou vtipnou atmosféru a dokáže ze svých herců vyždímat maximum. Ostatně do velkého světa filmu a filmové komedie ho uvedl samotný Billy Wilder.

Croweův scénář měl 172 stran a Steven Spielberg ho lačně přečetl během víkendu. Pak mu dal požehnání a zařadil ho do výroby se slovy:,,Zrežíruj každé slovo.” A Crowe se o to pokusil. Na pokraji slávy je silně emotivní film, který přibližuje divokou dobu rockových hvězd 70. let a přitom zůstává vzpomínkovým filmem o mládí, prvních láskách a hledání sebe sama. Crowe do filmu promítá své osobní zážitky, inscenuje některé záběry jako přebaly alb rockových skupin a celý snímek rámuje do sympatického detailu. Film začíná zvukem jehly, která začíná přehrávat gramofonovou desku a poslední zvuk, co má snímek ve zvukové stopě je, jak se jehla od desky odsune.

Film se může pochlubit skutečně vybraným obsazením. Hlavní roli ztvárnil Patrick Fugit, který je velmi přesvědčivý, ale herecké ovace směřovaly zejména k dámským představitelkám. Kate Hudson zde v roli groupie Penny Lane předvedla, že má obrovský herecký talent, jež ovšem nedokázala v následující kariéře úplně využít. I o tom je život.

Na pokraji slávy je milá tragikomedie dávající vzpomenout na éru rockové hudby, která byla hodně divoká a pro pár lidí trvala skutečně jen okamžik.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist